یاسین اقطای: مردم ترکیه مرسی را نماد مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز می‌دانند

یاسین اقطای: مردم ترکیه مرسی را نماد مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز می‌دانند

یاسین اقطای مشاور رئیس حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکیه گفت: مردم ترکیه محمد مرسی رئیس جمهور فقید مصر را نماد و الگوی ثبات و مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز و مواضع شجاعانه می‌دانند.

یاسین اقطای این مطلب را در کنفرانس مجازی «ده سال پس از انقلاب ژانویه... مرسی در قلب انقلاب است» است عنوان کرد که روز پنج‌شنبه به کوشش مؤسسه‌ی دموکراتیک مرسی برگزار شده بود. 

محمد مرسی در ١٧ ژوئن ٢٠١٩ در جلسه‌ی دادگاه ایست قلبی کرد و جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. این در حالی است که جماعت اخوان‌المسلمین مقامات مصری را مسؤول مرگ او می‌دانند. 

جماعت به خاطر سهل انگاری پزشکی که در حق مرسی صورت گرفت وی را «شهید» خطاب می‌کنند اما مقامات مصری آن را به شدت رد می‌کنند و اصرار دارند که مرگ وی طبیعی بوده است. 

اقطای خاطرنشان کرد مردم و رهبران ترکیه از قدرت و صلابت مرسی برای رویارویی با کودتای ٢٠١٦ در ترکیه الهام گرفتند و واقعیت حاکم بر مصر و شخص مرسی در صحنه‌ی کودتا برای ما حاضر بودند. 

وی افزود: میلیون‌ها نفر از مردم ترکیه و جهان مرسی را رهبر مبارزی می‌دانند که شایان تقدیر و احترام است حتی آزادگان جهان بسیاری از مؤسسات را به نام او تأسیس کرده‌اند تا به عنوان الگوی نسل‌های آینده‌ در یاد و خاطر ملت‌ها باقی بماند.

ما مواضع درخشان شهید مرسی نسبت به مسائل سوریه و یمن و لیبی و فلسطین را فراموش نخواهیم کرد. تلاش او برای پیشرفت کشور و داشتن صنایع قوی و مبارزه با فساد در مصر هیچ وقت از یاد نخواهد رفت. 

وی تأکید کرد انقلاب ژانویه روح مبارزه و آزادی‌خواهی را در جهانیان دمید؛ انقلاب ژانویه با نام شهید مرسی پیوند خورده است او بود که به خاطر این انقلاب و پایبندی به اصول و ارزش‌های آن دستگیر شد و از جان خود مایه گذاشت. 

دوشنبه‌ی گذشته دهمین سالروز انقلاب مصر بود که شعله‌ی اولیه‌اش در ٢٥ ژانویه ٢٠١١ روشن شد و ظرف ١٨ روز توانست نظام حسنی مبارک را سرنگون کند. 

در این همایش دکتر علی قره‌داغی دبیرکل اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان انقلاب ٢٥ ژانویه را یکی از مهم‌ترین پایه‌های قدرت و تمدن اسلام در طول تاریخ برشمرد. 

وی افزود: این انقلاب تا رسیدن به اهداف آن ادامه دارد زیرا ملت‌های مسلمان و عرب دریافته‌اند که عزت و کرامت و پیشرفت علمی تنها با پایان دادن به نمادهای فساد و طغیان و استبداد به دست می‌آید.

از سوی دیگر کمال خطیب رئیس کمسیون قدس در مؤسسه‌ی مرسی گفت: مرسی به خاطر مواضع شفاف خود نسبت به مسأله‌ی فلسطین و امت اسلامی بهای گزافی پرداخت. قدس و مسجد الاقصی آرمان او بود و بارها گفته بود آرزو دارد در اقصی نماز بخواند. 

مؤسسه‌ی دموکراتیک مرسی مؤسسه‌ی مدنی و غیر انتفاعی بین‌المللی است که خانواده‌ی مرسی و دوستداران او از کشورهای عرب و سایر کشورها آن را تأسیس کرده‌اند و مرکز آن در انگلستان است.  

این مؤسسه از انجمن‌های مختلفی از آمریکا و ترکیه تشکیل شده است و هدف از تأسیس آن کمک به ملت‌ها برای رسیدن به دموکراسی و عدالت اجتماعی و برخورداری از زندگی آبرومندانه است. 

منبع: الوکالات

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1399/11/27

خداوند رحمتشان کند که یاد شهیدان و مبارزان راه دین را در ذهنمان تداعی نمود.