برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز  

برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز  

نوزدهمین مجمع عمومی شورای عالی اهل سنت جنوب ایران در چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ در شهر اوز برگزار شد. 


بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از سایت موزه‌ مردم شناسی اوز، شهرستان اوز و مجتمع دینی احمدیه، میزبان علما و اساتید اهل سنت از سه استان جنوبی شد.

شهر اوز و مجتمع دینی احمدیه‌ی این شهر، چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ، میزبان نوزدهمین مجمع عمومی شورای عالی مدارس اهل سنت و جماعت جنوب ایران بود.

مراسم افتتاحیه‌ی این مجمع، در محل مسجد احمدیه وبا حضور علما و اساتید اهل سنت استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر و همچنین مسؤولان محلی و دولتی شهرستان اوز برگزار شد.

 شیخ محمد صالح انصاری مدیر مجتمع علوم دینی اوز ، اولین سخنران مراسم افتتاحیه، وجود این شورای عالی مدارس و تعاملش با جامعه هدف ،فراقومی، فراجناحی و فرا مذهبی دانسته که در راستای منافع ملی در حرکت است و مشورت را اساس کار خود در جهت رسیدن به هم اندیشی و همگرایی و تبدیل کردن آن به سلوک جمعی و رسیدن به یک تمدن و فرهنگ فراگیر در جهت خدمت به جامعه دانست.

سید عبدالجلیل قتالی رئیس شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در این مجمع، شورا ی عالی مدارس را در راستای سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و تحت اشراف شورای برنامه‌ریزی اهل سنت در تهران و با الهام از فرامین بنیانگذار فقید انقلاب و نیز رهبر انقلاب در حفظ وحدت و انسجام اسلامی معرفی کرد که توانسته پس از سالها فعالیت، سیزده مجتمع و بالغ بر ۷۰ مدرسه دینی از لحاظ اتحاد در منهج را، مدیریت کرده و مقاصد مذهبی خود را به پیش ببرد.

سید قتالی در ادامه ضمن تشکر و سپاس از نظام جمهوری اسلامی در مجال و امنیت دادن به جامعه اهل سنت‌ و جماعت جنوب، بیان داشت که این فرصت سبب ارتقای کیفی و کمی مدارس، مکتبخانه‌ها و مساجد شد و توانست از آسیبها و مفاسد بسیاری جلوگیری کند. 

علی‌پور فرماندار شهرستان اوز، دیگر سخنران این مراسم، ضمن اشاره به رمز موفقیت انقلاب که با شکل گیری یک انسجام بین امت و علمای اسلام که منجر به مقابله با ظلم و ستم شاهنشاهی و رسیدن به هدفی شاخص یعنی تقویت اسلام شد را عامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی خطر تحت الشعاع قرار دادن وحدت مسلمین را هشدار داده و افزود: عده‌ای دست آویز آمریکا و انگلیس دین‌ستیز شده‌اند تا بین فرقه‌های اسلامی تفرقه ایجاد کنند که نمونه‌ی آن، با تولد و پرورش داعش در عراق و سوریه و اینک در افغانستان شاهد این فتنه‌گری هستیم.

وی دراز کردن دست برخی دولتهای اسلامی به سوی صهیونیست را خسارتی بزرگ بر استحکام و پایداری وحدت مسلمین و جهان اسلام دانست که در این چالش بزرگ، نقش علمای خطه جنوب و اهل سنت را نقشی راهبری و روشنگری دانست تا نقش گروههای افراطی و تکفیری در جامعه کمرنگ شود و همدلی با نظام و باعث تقویت وحدت در جامعه شود.

علی‌پور در پایان سخن خود، شیخ عبدالعزیز قاضی‌زاده مفتی شهرستان اوز را منادی وحدتی دانست که بارها مواضع خود را در جریانات عناد به دین و نظام و شخصیتهای اسلامی به روشنی بیان کرده و حرمت شکنان را محکوم کرده‌اند، همانگونه که سلف وحدت این خطه از جنوب در مبارزات مشترک مصباح‌الدیوان اوزی در کنار سیدعبدالحسین لاری نمونه‌ی پیوستگی و همبستگی از پیشینیان علیه متجاوزان بوده است.

شیخ محمدصالح پردل آخرین سخنران مراسم افتتاحیه، حضور نسل جدید در کنار نسل پایه‌گذار این مجمع شورایی، انتقال از استاد به شاگرد دانسته که سعادتی بزرگ برای اساتید اولیه است که این نشانه‌ی سعه‌ی صدر و بزرگی اساتید، می‌تواند مایه‌ی بزرگی و خیرخواهی باشد به شرطی که نسل جوان را مغرور نکند.

وی توجه و خدمت و مهربانی به همه‌ی بندگان و موجودات را فارغ از دین و مذهب و ملیت خواستار شد، همانگونه که باریدن باران بر سر همه باریدن می‌گیرد.

 پردل ضمن تشکر از مسؤولان نظام جمهوری اسلامی ایران، مسؤول را ویترین نظام مثال زد که می‌تواند با اخلاق و رفتار و تعامل درست، این نظام را زیبا نشان دهد و یا با تنگ‌نظری و برخورد نادرست، یک نظام را زیر سؤال ببرد.

مجمع عمومی شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ایران متشکل از علما و اساتید سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر است که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و دوره‌ی قبلی نشست این مجمع در استان هرمزگان، شهرستان بندر خمیر برگزار شده است.

برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز  
برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز  
برگزارى نوزدهمین مجمع عمومى شوراى عالى اهل سنت جنوب ایران در اوز  
بدون امتیاز