اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان در حمایت از مسلمانان کشمیر بیانیه‌ای صادر کرد

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان در حمایت از مسلمانان کشمیر بیانیه‌ای صادر کرد

در اعتراض به سرکوب و کوچ اجباری مسلمانان کشمیر و آسام هند و نادیده گرفتن حقوق و آزادی‌های اجتماعی و دینی آنان، کنفرانسی با حضور شورای اتحادیه جهانی علمای مسلمان و برخی از مؤسسات و شخصیت‌های دنیای اسلام در روز پنجشنبه ٢٢مهرماه به صورت غیرحضوری برگزار شد.

 

استاد عبدالرحمن پیرانی عضو شورای اتحادیه علمای مسلمان از حاضرین در این همایش بود.

در پایان این نشست، بیانیه‌ای در حمایت از مسلمانان کشمیر و آسام و محکوم نمودن خشونت‌هایی که در حق آنان اعمال شده صادر کردند.

ترجمه بیانیه‌ی به شرح زیر است:

بیانیه‌ی پایانی کنفرانس اتحادیه جهانی علمای مسلمان و برخی از مؤسسات و شخصیت‌های دنیای اسلام در حمایت از مسلمانان هند و کشمیر

اتحادیه جهانی علمای مسلمان با همکاری رابطه‌ها و اتحادیه‌های علمای مسلمان از سراسر جهان، کنفرانسی مجازی در حمایت از مسلمانان هند و کشمیر برگزار کرد. این کنفرانس به دنبال اقدامات سرکوبگرانه و ظلم در حق مسلمانان به ویژه در ولایت آسام هند برگزار شد. روز ٢٥ سپتامبر گذشته بیش از ١٥٠٠ سرباز و پلیس و ١٤ دستگاه بولدوزر اقدام به تخریب منازل، مدارس و مساجد مسلمانان کردند و هنگامی که با اعتراض ساکنان منطقه روبرو شدند، به روی معترضان آتش گشودند و شماری از مردم به ویژه کودکان را کشته و زخمی کردند. هم‌اکنون مردم این منطقه بدون سرپناه زندگی می‌کنند. این اقدام بخشی از عملیات تخلیه‌ی شش روستا در منطقه با همان شیوه بود. 

در بخشی از این کنفرانس به مسلمانان کشمیر اشاره شد که شمار زیادی از آنان اکنون در زندان به سر می‌برند. حزب حاکم، حزب هندوی بهاراتیا جاناتا (حزب مردم هند) به سرکردگی مودی به این اقدامات فاشیستی و نژادپرستانه دست زده است. مودی ماده‌های ٣٥ و ٣٧٠ از قانون اساسی هند را لغو کرده است. این دو ماده‌ی قانونی به کشمیر اجازه داده است تا از حقوق اداری مانند تدوین قانون اساسی مخصوص و حق مخالفت با فروش ملک به غیر کشمیری‌ها برخوردار باشد. 

این کنفرانس از طریق برنامه‌ی زوم و با مشارکت رؤسا و علمای هیأت‌های اسلامی سراسر جهان برگزار شد؛ حاضران در خصوص وجوب دفاع از مسلمانان و مقابله با ظلم و سرکوب و آوارگی مسلمانان در هند سخن گفتند و در پایان بر سر مسائل زیر به توافق رسیدند:

نخست: حرمت جان و کرامت انسان در تمان ادیان آسمانی و قوانین بشری امری ثابت است و هرگونه اهانت به این کرامت با تمام ادیان آسمانی و قوانین بشری در تضاد است. 

دوم: اقدامات فعلی دولت هند بر ضد مسلمانان هند و کشمیر با تاریخ هند که گویای تکثر و دگرپذیری است منافات دارد و با قوانین اساسی پیاپی این کشور که بر تکثر و پذیرش اختلاف دینی و نژادی را صحه گذاشته است کاملا ناسازگار است. 

سوم: این اقدامات خودسرانه و ظالمانه همان آموزه‌های ضداسلامی اشغالگران انگلیسی است که از قدیم در گوش اقشار مختلف جامعه‌ی هند فرو کرده‌اند. این وضعیت برای بافت اجتماعی جامعه‌ی هند با تمام طیف‌های آن بسیار خطرناک است. 

چهارم: علمای حاضر در کنفرانس از منصفان و میانه‌روان جامعه‌ی هند می‌خواهند منافع جامعه را در اولویت قرار دهند و برای پایان دادن به این اقدامات که نه به سود مسلمانان است و نه به سود جامعه‌ی هند تلاش کنند. 

پنجم: حاضران در کنفرانس از تمام کشورها و سازمان‌های اسلامی به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی که بیش از پنجاه کشور اسلامی در آن عضو هستند و نیز از اتحادیه‌ی عرب با بیش از بیست کشور اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس که روابط مستحکمی با هندوستان دارد، می‌خواهد به مسؤولیت خود در حمایت از مسلمانان هند و پشتیبانی از آنان عمل کنند و با تمام ابزارهای سیاسی و اقتصادی دولت هند را تحت فشار قرار دهند تا به ظلم و سرکوب مسلمانان پایان دهد.

ششم: علمای حاضر در این کنفرانس از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و حامی مسائل مسلمین می‌خواهند به مسؤولیت خود عمل کنند و با اقدامات خودسرانه و نژادپرستانه‌ای که بر ضد مسلمانان اعمال می‌شود مقابله کنند. از ائمه و خطبا نیز می‌خواهند خطبه‌ی جمعه‌ی آینده را به درد و رنج مسلمانان هند و کشمیر اختصاص دهند. 

هفتم: تحریف تاریخ توسط هندوها را به شدت محکوم می‌کنیم و از همه‌ی دولت‌ها می‌خواهیم امنیت لازم برای علمای دین در جهان که مدافع حق و حقیقت هستند فراهم کنند. 

در پایان یادآوری می‌کنیم که علما همواره پاسدار و پشتیبان امت بوده‌ و خواهند بود؛ به عدالت حکم می‌کنند و به حقیقت شهادت می‌دهند و در راه حق از سرزنش احدی بیم ندارند. به صلح اجتماعی و ثبات جامعه و دفع ظلم از مظلومین فرا می‌خوانند. خداوند حق را می‌گوید و به راه راست هدایت می‌کند. 

صادره از کنفرانس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، رابطه‌ها و هیأت‌های علمای امت در حمایت از مسلمانان هند و کشمیر

پنجشنبه ٨ ربیع الاول ١٤٤٣ / ٢٢ مهر ١٤٠٠ موافق با ١٤ اکتبر ٢٠٢١