عضو شورای مرکزی جماعت: ترویج میانه‌روی در جامعه‌ی اهل‌سنّت از مهم‌ترین دستاوردهای جماعت است

عضو شورای مرکزی جماعت: ترویج  میانه‌روی در جامعه‌ی اهل‌سنّت از مهم‌ترین دستاوردهای جماعت است

حسین تیباش، عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح در دیداری مجازی با اعضای این تشکّل مدنی در شعبه‌ی آذربایجان غربی، کارکردها و دستاوردهای جماعت را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

در این نشست که در شامگاه سه‌شنبه ٢٠ مهرماه جاری برگزار شد، حسین تیباش عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، پاره‌ای از دستاوردهای جماعت را مورد بررسی قرار داد.

وی تربیت مجموعه‌ی مؤثر، فعّال و الگو در اجتماع را یکی از دستاوردهای جماعت خواند و همچنین برقراری ارتباط با همه‌ی مناطق اهل‌سنت و ایجاد همدلی در میان آنها را از دستاوردهای مهم جماعت نام برد.

تیباش احداث مساجد توسط جماعت را در بسیاری از مناطق محروم اهل‌سنت به‌عنوان یکی دیگر از حسنات این تشکل مدنی نام برد و به خدمات اجتماعی و دینی این مساجد نیز اشاره کرد. وی در این باره گفت: در پایتخت کشور که طی ده‌ها سال، اهل‌سنت، مکانی برای انجام مناسک دینی و نمازهای جمعه و جماعت خود نداشت، به همت جماعت مکان‌هایی ایجاد شد تا اهل‌سنت تهران ضمن حفظ هویت خود، مناسك دینی خود را در آنها برگزار کنند.

این مدرّس مدارس علوم دینی اهل‌سنت ارومیه در بخشی از سخنانش به ایجاد مدارس توسط جماعت اشاره کرد و حفر چاه‌های عمیق در مناطق محروم و جلوگیری از تخریب و تخلیه‌ی چندین روستا به واسطه‌ی حفر این چاه‌ها را از دیگر خدمات اجتماعی جماعت دانست. 

وی ایجاد مؤسسات خیریه و قرآنی و غیر قرآنی و فعالیت‌هایی در جهت حفظ محیط زیست را نیز از دستاوردهای جماعت برشمرد و به‌عنوان نمونه به موضوع زلزله در شهرهای سرپل ذهاب و قطور اشاره کرد که جماعت به صورت جمعی با متمرکز ساختن خیرین و مدیریت خوب توانست تٲثیر مثبتی در روند خدمت‌رسانی داشته باشد.

عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، موضوع دستاوردهای سیاسی جماعت را به بحث گذاشت و فعالیت‌های این تشکل مدنی و تبدیل شدن آن به یک واقعیت در پایتخت کشور و همه‌ی استان‌های سنّی‌نشین کشور اشاره نمود و شفافیت در فعالیت‌های جماعت را از دستاوردهای سیاسی جماعت خواند. وی نقش کلیدی جماعت در انتخابات و مراجعه‌ی نامزدها به جماعت جهت مشورت را مهمّ ارزیابی كرد.

وی ترویج تفکر میانه‌روی در جامعه‌ی اهل‌سنت را از مهم‌ترین دستاوردهای جماعت نام برد و این مهمّ را مانع ایجاد اختلاف و ترویج افراط‌گری دینی خواند و دگرپذیری را به‌عنوان رویکرد اصلی جماعت در این باره، تشریح نمود.

پایانبخش سخنان مهمان برنامه، پرداختن به فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای جماعت  بود و برگزاری همایش‌هایی چون «محمّد سفیر آشتی» در تهران و برخی شهرستان‌ها و برگزاری همایش ملّی «دگرپذیری و رواداری» در ٢٧ تیرماه ١٣٩٨ مهاباد را از دستاوردهای مؤثر و مثبت جماعت در این باره خواند. وی به سایت‌ها و کانال‌های جماعت در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی اشاره و نقش آنها را در بهبود آگاهی‌بخشی و ارتقای سواد رسانه اهل‌سنت، مثبت ارزیابی نمود.

در بخشی از این نشست، عبدالکریم عزیززاده، مسؤول شعبه‌ی جماعت دعوت و اصلاح آذربایجان غربی، ضمن خیر مقدم به حاضران در سخنانی کوتاه به معرفی سوابق و فعالیت‌های استاد حسین تیباش عضو شورای مرکزی جماعت پرداخت.

لازم به ذکر است که در پایان این نشست از سوی استاد تیباش به سؤالات حاضران، پاسخ داده شد.