در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش: دبیرکلّ جماعت خواستار توجّه بیشتر به جمعیت میلیونی دانش‌آموزان اهل‌سنّت شد

در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش: دبیرکلّ جماعت خواستار توجّه بیشتر به جمعیت میلیونی دانش‌آموزان اهل‌سنّت شد

دکتر عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح تشکّل مدنی ایرانیان اهل‌سنّت در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش خواستار احقاق حقّ دانش‌آموزان سنّی‌مذهب در برنامه‌های آموزشی شد.


متن نامه‌ی دبیرکلّ جماعت به شرح زیر است:  


بسم الله الرّحمن الرّحیم


جناب آقای حاجی ميرزايی

وزير محترم آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ايران

با عرض سلام و آرزوی سلامت و بهروزی،

همچنان که مستحضريد در شرايط فعلی که شيوع ويروس کرونا، رعايت دستورات پيشگيرانه‌ی بهداشتی، به‌ويژه مراعات فاصله‌ی اجتماعی را ضروری ساخته است، غالباً آموزش غيرحضوری و رسانه‌ای جايگزين آموزش حضوری شده است. در اين زمينه ابتکار دولت به‌ويژه آن وزارتخانه در همکاری با سازمان صدا و سيما نويدبخش آينده‌ای بهتر در بهره‌گيری از فناوری‌های نوين است. امّا در اين ميان، تدريس کتاب‌های دينی ويژه‌ی اهل‌سنّت که متون مدوّن و مصوّب خودِ وزارت آموزش و پرورش است، در همه‌ی پايه‌ها و مقاطع تحصيلی از بخت حضور در سيما محروم مانده، جايی در برنامه‌های آموزشی رسانه‌ای کشور ندارد؛ همچنان که سال‌هاست خلأ استفاده از اين منابع در دفترچه‌ی سوالات کنکور توسط سازمان سنجش آموزش کشور بر دانش‌آموزان اهل‌سنّت سنگينی می‌کند و داوطلبان اهل‌سنّت، خارج از وظيفه‌‌ی تحصيلی مقرّر خود، از مفاهيم مغاير و يا دست‌کم متفاوت با باورهای خود مورد پرسش قرار گرفته‌اند.

  جناب آقای وزير! از آن‌جا که انتظار می‌رود آموزش و پرورش با برعهده داشتن رسالت و مأموريت مهمّ و بنيادين تمهيد بستر وفاق و تفاهم و دگرپذيری ميان اقوام و مذاهب، در پايبندی به کثرت‌گرايی، درک آفت‌ها و آسيب‌هاى ناآگاهی از تنوّع فرهنگی برای انسجام ملّی و گذر از تکنوازی‌های منافی توسعه‌ی پايدار، پيشرو و الهام‌بخش ساير بخش‌های جامعه و حکومت باشد، جماعت دعوت و اصلاح به عنوان يک تشکّل مدنی اهل‌سنّت، از جنابعالی انتظار دارد دستور فرماييد به منظور پاسداشت جايگاه فرهنگ‌ساز و انسان‌نواز آموزش و پرورش و نيز برای احقاق حق جمعيت ميليونی دانش‌آموزان اهل‌سنّت، تدريس کتاب‌های يادشده به ليست برنامه‌های آموزشی سيما افزوده شود.

با تجديد احترام

دکتر عبدالرحمن پيرانی

دبيرکلّ جماعت دعوت و اصلاح

٩٩/٠٦/٣١


رونوشت:

- جناب آقای مهندس محمودزاده، رياست محترم فراکسيون نمايندگان اهل سنّت مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و پيگيری لازم

- جناب آقای علی عسکری، رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران جهت استحضار و مساعدت لازم