اشتباه درس‌آموز

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان« اشتباه درس‌آموز» این گونه آورده است:

امام جمعه شهرستان ملارد در استان البرز، در خطبه نمازجمعه هفته قبل، فرزند وزیر بهداشت و درمان را به پیمانکاری ساخت بیمارستان و بردن و خوردن پول آن متهم کرد. وزیر بهداشت و درمان به نهاد شورای سیاست‌گزاری ائمه جمعه و ریاست قوه قضائیه گلایه برد و ضمن تکذیب این اتهام، اعلام آمادگی کرد که در صورت اثبات این اتهام، فرزندش به اشد مجازات محکوم و اِعمال قانون شود.
در ظرف زمانی کوتاهی به این موضوع رسیدگی و مشخص شد این اتهام درست نبوده و شخص امام جمعه ملارد نیز به اشتباه خود پی برد و در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن عذرخواهی از او، درخواست گذشت کرد و بر این نکته تأکید نمود که شرط صلاحیت او برای ادامه امامت جمعه اینست که از این ارتکابیه پاک شود و اگر وزیر بهداشت تا قبل از نمازجمعه ۲۱ شهریور از خطای او نگذرد، با حضور در مصلای جمعه به مردم خواهد گفت دیگر صلاحیت امامت جمعه را ندارد و از این مسئولیت خداحافظی خواهد کرد. وزیر بهداشت، شب جمعه پاسخ نامه او را داد و نوشت: «اینجانب کوچک‌ترین شکوائیه یا ملال خاطری از جنابعالی ندارم و امیدوارم با آرامش خیال در کنار مردم شریف و نیازمند آن منطقه دل بسوزانید و ارشاد فرمائید.»
این رویداد هرچند با تلخی شروع شد، اما حاوی چند درس مهم اخلاقی شیرین به‌ویژه در سطح حکمرانی است. اهمیت این درس‌ها در اینست که متأسفانه امروز ما بشدت از اخلاق گذشت، عذرخواهی، اعتراف به خطا و شجاعت در پذیرش خطا در سطح حکمرانی محروم هستیم و به‌خاطر همین محرومیت، خسران بزرگی متوجه جامعه ما، که با عنوان جامعه اسلامی و انقلابی و تحت حاکمیت نظام جمهوری اسلامی اداره می‌شود، کرده است.
درس اول اینست که امامان جمعه، سخنرانان مذهبی، تریبون‌داران، قلمداران و اصحاب رسانه، اعم از مکتوب و مجازی و رسانه ملی، باید قبل از انتشار یک خبر یا مطلب که به دستشان می‌رسد، بررسی کافی درباره صحت آن به عمل آورند و فقط در صورتی که به قطعی بودن آن اطمینان پیدا کردند، اقدام به انتشار نمایند. متأسفانه وجود افراد مغرض و نفوذی در نهادهای مذهبی و انقلابی ازجمله در اطراف ائمه جمعه زیاد است و همین امر موجب می‌شود از جایگاه مقدسی که باید آبروی افراد حفظ شود و وحدت به جامعه تزریق گردد، مطالب خلاف وحدت و ضربه‌زننده به حیثیت افراد پخش نشود. امام جمعه به منزله پدر مردم است و باید تمام جناح‌ها و اقشار را زیر چتر مهر و محبت و عطوفت خود قرار دهد و خطبه‌هایش سرشار از پند و موعظه و آموزش اخلاق باشد. هرچه غیر از این اتفاق بیفتد در جهت خلاف فلسفه تشکیل نهاد امامت جمعه است و متأسفانه در سال‌های اخیر چنین خلافی به وفور مشاهده شده است. واقعه ملارد می‌تواند وسیله‌ای برای پالایش این نهاد مقدس از کژی‌ها و بازگشت آن به مسیر اصلی باشد.
درس دوم را امام جمعه ملارد به همگان به‌ویژه مسئولین داد. او با شجاعت به اشتباه خود اعتراف کرد و با عذرخواهی از وزیر بهداشت و مردم، نشان داد که می‌توان از راه رفته اگر اشتباه باشد، برگشت. یکی از مشکلات بزرگ ما اکنون اینست که مسئولان حاضر نیستند به اشتباهات خود اعتراف کنند و از راه نادرستی که ممکن است رفته باشند برگردند و درصدد تصحیح آن برآیند. ثمره بسیار ارزشمند اعتراف امام جمعه ملارد به اشتباه خود و عذرخواهی او از وزیر بهداشت و مردم، که ایجاد فضائی عطرآگین و سرشار از بوی خوش اخلاق و عطوفت و مهربانی است، باید به تمام مسئولین ما از صدر تا ذیل این درس را بدهد که اگر می‌خواهند فضای کل کشور را اخلاقی و عطرآگین کنند، همواره اشتباهات خود را تصحیح کنند و شجاعت عذرخواهی از مردم را در خود به وجود بیاورند. بسیاری از مسئولین ما فاقد شجاعت هستند و با ادامه دادن راه غلطی که در پیش می‌گیرند، جامعه را دچار خسران می‌نمایند.
و درس سوم را وزیر بهداشت و درمان داد که با عباراتی سرشار از عطوفت و مهربانی، به درخواست گذشت امام جمعه پاسخ مثبت داد و این حلقه درس اخلاق را تکمیل کرد.
و اکنون نوبت ما و تمام مسئولان در رده‌های مختلف است که این درس‌های ارزنده را بکار ببندیم و برای نهادینه کردن اخلاق در جامعه تلاش نمائیم. در درجه اول، بلندگوی این و آن نشویم. در مرحله بعد اگر مرتکب اشتباهی شدیم، سریعاً به اشتباه خود اعتراف کنیم و برای جبران آن اقدام نمائیم و مطمئن باشیم که با استوار ساختن این دو ستون، ستون سوم نیز استوار خواهد شد و زمینه برای شکل گرفتن بنای رفیع اخلاق و مهربانی و همدلی فراهم خواهد گردید.

بخش اخبار: 
اصلی