بیانیه‌ی مشترک ٢٠٠ عالم دینی در خصوص صلح برخی از کشورهای عربی با اسرائیل

بیانیه‌ی مشترک ٢٠٠ عالم دینی در خصوص صلح برخی از کشورهای عربی با اسرائیل

اتحادیه جهانی علمای مسلمان (در عربستان، بحرین، مصر و امارات در لیست تروریسم جای دارد) با صدور بیانیه‌ی مشترکی که به امضای ٢٠٠ عالم دینی رسیده است، دیدگاه خود را نسبت به توافق صلح بین امارات و اسرائیل بیان کرد. 

بنا به گزارش اصلاحوب بە نقل از دبی امارات متحده‌ی عربی (CNN)، امضاء کنندگان این بیانیه که در سایت رسمی اتحادیه جهانی علمای مسلمان منتشر شده است گفته‌اند: علمای حاضر متفقند که توافقات بین برخی از کشورهای عربی و اسرائیل در حقیقت نه صلح است و نه آتش‌بس؛ چون رژیم صهیونیستی همچنان بخش اعظم خاک فلسطین و قدس شریف را در اشغال خود دارد و شب و روز در تلاش است باقیمانده‌ی آن را نیز ببلعد. این اقدام به معنی چشم‌پوشی از مقدس‌ترین و مبارک‌ترین مکان و اقرار به مشروعیت دشمن اشغالگر و مهر تأیید بر جنایات صهیونیست‌ها و قتل و آواره کردن مردم فلسطین است. این اقدام باعث اشغال کل فلسطین و سیطره بر خاورمیانه به ویژه کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس و سایر کشورهای جهان عرب و تحقق رؤیای صهیونیست‌ها رسیدن به شبه جزیره‌ی عربستان می‌شود. 

امضاء کنندگان بیانیه همچنین گفته‌اند: اصطلاح عادی‌سازی روابط برخی از کشورهای عربی و اسرائل در واقع عادی‌سازی نیست؛ زیرا ریشه‌ی لغوی و قانونی این عبارت یعنی بازگردادن یک چیز به طبیعت آن؛ در حالی که بر همگان آشکار است که فلسطین از متعلق به ساکنانش بوده است پس عادی‌سازی اقتضا می‌کند که به آنان بازگردانده شود. اما عادی‌سازی از نگاه این کشورها یعنی برقراری روابط سیاسی و اقتصادی طبیعی و متنوع با کشور اشغالگر و از این رهیافت جنگ بین دو طرف و جهاد برای بازگرداندن اراضی اشغالی به صاحبان آن منتفی می‌شود و حقوق قانونی مردم فلسطین و مقدسات اسلامی را زیر پا می‌گذارد. از اهداف این عادی‌سازی و مقاصد عادی‌سازان مشروعیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی و تثبیت ارکان و تضیمن بقای آن در سطح داخلی و بین‌المللی و تقویت سیطره‌ی سیاسی و اقتصادی آن بر امّت اسلامی است. برخی از آنان به صراحت گفته‌اند که چشم‌پوشی از ضمیمه‌ کردن بخش‌های جدیدی از کرانه‌ی باختری به خاک رژیم اشغالگر به معنی تقویت استعمار به حساب مردم فلسطین است. پس مسأله‌ی اصلی مسأله‌ی اشغال است که برخی گمان کرده‌اند زمانش سپری شده است.  

سی.ان.ان عربی با اداره‌ی کل اوقاف و امور اسلامی امارات در تماس است تا در خصوص بیانیه‌ی اتحادیه واکنش نشان دهد؛ اما تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش هیچ پاسخی به آن داده نشده است. 

محمد الکعبی رئیس اوقاف و امور اسلامی امارات در اظهارات پیشین خود گفته بود توافق صلح با اسرائیل از ارزش‌های اسلامی نشأت می‌گیرد؛ اسلام خواهان برقراری روابط همکاری با دیگران است. توافق صلح دولت امارات و آمریکا و اسرائیل بر سر آن که اسرائیل از ضمیمه‌ کردن اراضی فلسطینی به خاک خود دست بردارد و در راستای تقویت صلح در منطقه‌ی خاورمیانه با هم همکاری کنند، یک تصمیم تاریخی، فرهنگی، شجاعانه و خردمندانه و برخاسته از ارزش‌های دین مبین اسلام است که به برقراری روابط حسنه و تقویت مناسبات با همه‌ی طرف‌ها صرف نظر از مواضع و آیین آنان تأکید می‌کند. 

وی به نقل از خبرگزاری رسمی امارات افزود: این اقدام در راستای تلاش‌های مبارک دولت امارات از زمان شیخ زاید بن سلطان آل نهیان رهبر و بنیانگزار این کشور در خصوص حلّ و فصل مسأله‌ی فلسطین صورت می‌گیرد. امارات تلاش‌های خود را در جهت یافتن راه‌حلّ مسالمت‌آمیزی که از انسان حمایت می‌کند و به رشد و توسعه‌ی منطقه و حفظ ثبات آن می‌انجامد ادامه می‌دهد. این اقدام تأکیدی است بر شیوه‌ی رهبری خردمندانه و باور به تکریم انسان و حمایت از مقدّسات و کاشت نهال امید در دل جوانان منطقه و تقویت صلح‌جویی در نزد آنان است تا با دستاوردهای جدید و بازسازی تمدّن بشری آینده‌ی درخشانی را رقم بزنند. 

لازم به ذکر است که این بیانیه به روابط اسرائیل با دیگر کشورها مانند ترکیه هیچ اشاره‌ای نکرده است؛ با وجود آن که مجموعه‌ی بزرگی از علمای امضاکننده‌ اهل ترکیه هستند و شماری نیز از کشورهایی هستند که دولت‌های متبوع‌شان روابط مستقیم یا غیرمستقیم با اسرائیل دارند.

بدون امتیاز