پیام روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح به مناسبت ٧ تیر سالروز بمباران شیمیایی سردشت

پیام روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح به مناسبت ٧ تیر سالروز بمباران شیمیایی سردشت

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح به مناسبت 7 تیر ماه سالروز بمباران شیمیایی سردشت پیامی صادر کرد

 

متن پیام به شرح زیر است:

سی و سه سال پیش یکی از هولناک‌ترین جنایت‌های تاریخ اتفاق افتاد تا امروز همچون آینه‌ی عبرتی فراچشم ما باشد.

هفتم تیرماه هرسال، یادآور فاجعه دردناک بمباران شیمیایی شهرستان مرزی سردشت است.
خودکامه‌ای ستم‌پیشه و طاغوتی دیگرستیز با کاربرد غيرمتعارف سلاح‌های ممنوعه و به شنیع‌ترین شيوه ممكن جان بیش از صد انسان بیگناه را گرفت و عامل مصدومیت هزاران شهروند دیگر شد و این‌گونه یکی از ضدبشری‌ترین جنایات قرن را در سکوت رسانه‌ای مدعیان جهانی حقوق بشر رقم زد.

تجربه تاریخی نشان داده است حوادث تلخ و فاجعه‌باری که برای یک ملّت رخ می‌دهد، مانند آن‌چه در هفتم تیرماه سی و سه سال پیش در سردشت اتفاق افتاد می‌تواند دست‌مایه‌ی هم‌بستگی و انسجام اجتماعی و شکل‌گیری وفاقی همگانی در جهت تقویت پایه‌‌‌های صلح و نفی هرگونه خشونت‌گرایی باشد.

همچنان که حوادث تلخ طبیعی می‌تواند اسباب تفاهم، نزدیکی بیشتر و همدلی انسان‌ها شود، شایسته است حوادث ناگوار تاریخی مانند فاجعه‌ی سردشت نیز برای نسل‌های آینده به ویژه برای ملّت کرد که خاطره‌ی خونین جنایات انفال و حلبچه را نیز به همراه دارد نقطه‌ی عطفی در جهت توجّه به حقوق و کرامت انسانی، ضرورت مراقبت از صلح و گسترش فرهنگ دگرپذیری قلمداد گردد.

انتظار می‌رود فرهیختگان جامعه با همدلی و همگرایی بیشتری به پژوهش‌های چندبعدی و از زاویه تخصص‌های مختلف به منظور واکاوی، مستندسازی و شناساندن هرچه دقیق‌تر این قبیل جنایت‌ها همّت گمارند.

شهروندان فهيم سردشت اگرچه همچنان از محرومیت و روند کُند توسعه‌ در شهرستان گلایه‌مندند اما به ورطه بی‌تفاوتی و انفعال نخواهند افتاد و با مسؤولیت‌پذیری و مساعی مثبت و سنجیده خود فرداهای روشن‌تری را رقم خواهند زد.

انتظار می‌رود ضمن پاسداشت خون شهیدان، ابراز همدردی با قربانیان و زنده داشتن یاد این رخداد،  فارغ از صف‌بندی‌ها و سلائق فردی و گروهی بکوشیم تا آگاهی از حقوق فردی و اجتماعی ارتقا یافته و صلح‌دوستی و خشونت‌پرهیزی به فرهنگی ریشه‌دار تبدیل شود.
آنچه از نهادها و مسؤولان مرتبط مورد توقع است، این است که دایره مسؤولیت پذیری خود را وسیع‌تر گردانند و با تحقّق وعده‌های داده شده، تکمیل پروژه‌های ناتمام و ایجاد تسهیل‌گری در ارائه خدمات بیشتر به شهروندان، دلسوزی و کارآمدی ماندگار‌تری از خود به یادگار بگذارند۰

به امید آنکه یادکرد فاجعه‌ی بمباران شیمیایی سردشت به تنومند شدن نهال مدنیّت و مدارا و احترام به کرامت انسانی منجر شود.

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح