چگونه آرام و بی‌دغدغه زندگی کنیم؟

نویسنده: 
محمد حامدی
چگونه آرام و بی‌دغدغه زندگی کنیم؟

سلام علیکم خواهران و برادران ایمانی

در این روزگار پر تنش و مضطرب، لازم دانستیم جهت کسب آرامش قلبی نکاتی را یادآور شویم تا شاید با دلی آرام ویروس کرونا و حوادثی از این قبیل را پشت سر بگذاریم که عبارتند از:

١- همه‌ی ما این حقیقت را می‌دانیم که خداوند مالک جهان آفرینش و انسان است. همچنین این قاعده را نیز پذیرفته‌ایم که هر مالکی حقّ دارد بر ملک خویش بنا به مصالحی خاصّ تصرّف نماید و هیچ‌کس حقّ ندارد او را بخاطر تصرّفاتش سرزنش و منع کند. در این برهه از زمان نیز خداوند بنا به مصالحی خاصّ از طریق ویروس کرونا بر ملک خویش(انسان) تصرّف می‌کند و البتّه تصرّفات خداوند بر عالم آفرینش و انسان بر اساس علم، حکمت و رحمت بی‌نهایت است و مانند تصرّفات انسانی قابل ایراد نیست.

٢- خداوند صراحتاً به ما اعلام نموده که هدف از زندگی انسان در حیات دنیا زندگی بدون مانع و ضرر نیست؛ زیرا انسان برای امتحان به این مرحله از کمال آمده است و حیات حقیقی بدون مانع و ابدی در جهان آخرت است. بعبارت دیگر هدف از زندگی کسب همه‌ی آرزوهای انسان در این مرحله نیست، بلکه خداوند ما را در این مرحله با خوشیها و ناخوشیها امتحان می‌کند. البتّه امتحان انسان از طریق ناخوشیها تنها بصورت تقریبی ٢ درصد از رندگی ما را تشکیل می دهد و تقربیاً ٩٨ درصد زندگی ما به مراد ما می‌چرخد.

٣- در بسیاری از ناملایمات زندگی انسان،  خود ما مقصّریم و برای تهیّه‌ی امکانات از اسباب نادرست و ضررآور استفاده می‌کنیم و به فرمان متخصّصان دو حوزه ی دینداری(حوزه‌ی علوم تجربی و انسانی- حوزه‌ی علوم وحیانی) از نعمات خداوند بهره‌برداری نمی‌کنیم که راه چاره بازگشت به فرامین متخصّصین مربوطه می‌باشد.

٤- مصائبی که ما هیچ نقشی در ایجاد آنها نداشته‌ایم و خداوند حکیم آنها را بر ما واقع می‌کند یا حامل منافعی برای ماست و یا دافع مضرّاتی از زندگی ماست و یا پالایشگر ناخالصیهای روحی و جسمی ماست. امّا ما بخاطر دانش محدود از اسرار آنها بی‌خبریم.

٥- توان ما در مقابله با ناملایمات زندگی به این امر محدود می‌شود که بر طبق فرامین متخصّصان مربوطه اسباب دفع مصائب را بکار بگیریم و در ادامه از خداوند تأثیرگذار درخواست نتیجه را بنماییم و کار دیگری از ما بر نمی‌آید و چاره‌ای جز توکّل بر خداوند و رضایت بر قضایش نداریم. پس بیاییم بعد از این کارها بر خداوند بی‌نهایت علیم، حکیم و رحیم اعتماد کنیم و از ته دل بر قضایش راضی شویم تا سعادتمند زندگی کنیم.

٦- دوران عمر مصائب کوتاه است و روزگار خوشیها به زودی باز می‌گردد.

٧- مدّت عمر انسان قبلاً مقدّر شده و هرگز به تأخیر نخواهد افتاد حال فرقی ندارد وسیله‌ی مرگ ما ویروس کرونا باشد یا هر وسیله‌ی دیگر. پس هرگاه ما بر وقایع ناگوار غم بخوریم یا نخوریم اجل ما در وقت مقرّر  خواهد آمد حتّی اگر در اوج سلامت جسمی باشیم.

٨- برای بازگشت صادقانه و کامل به خداوند هنوز فرصت داریم. پس با اصلاح کاستی‌ها و گناهانمان در دایره‌ی امنیّت‌بخش خداوند قرار می‌گیریم و ترس ما از مرگ نیز درمان می‌شود چون به قول معروف: آنرا که پاک است از محاسبه چه باک است!

٩- هرگاه انتظارات ما از زندگی برابر وقایع حیات(که هم مشمول خوشیهاست و هم شامل ناخوشیهاست) دنیا تنظیم شود زندگی با آرامش همراه خواهد بود زیرا ما قبلاً خود را برای وقوع آنها آماده نموده‌ایم.

بدون امتیاز