برنامه‌ی پیشنهادی ایّام قرنطینه

نویسنده: 
رحمت دمنده
برنامه‌ی پیشنهادی ایّام قرنطینه

۱- بازنگری در نحوه‌ی ارتباطمان با خدا، خود و خانواده؛ 

۲- جهت استحکام ارتباط با خدا لازم است از طریق عبادات رابطه‌ی خود با خداوند متعال را به اوج خود برسانیم: مطالعه‌ی قرآن، انجام نماز جماعت به‌موقع در منزل همراه اعضای خانواده، دعا و راز و نیاز با خدا و...

۳- با همدیگر فیلمهای آموزنده نگاه کنیم و سپس درسهای گرفته شده از آن را با همدیگر بازگو نمایم: در طول شبانه‌روز بیشتر از یک ساعت و یا نهایتاً ٩٠ دقیقه فیلم نگاه نکنیم.

۴- همکاری در انجام کارهای خانه: کودکان و نوجوانان را در انجام کارها بیشتر دخیل کنیم تا حسّ مسؤولیت‌پذیری آنان بیشتر شود. 

۵- اخبار منفی گوش ندهیم و پیگیری نکنیم؛ نه از طریق تلویزیون و نه فضای مجازی خصوصاً در رابطه با کرونا.

۶- مطالعه در زمینه‌های مورد علاقه.

۷- از کارهای مثبت همدیگر بگویم.

۸- ورزش کردن: صبحها هنگام بیدار شدن و یا عصرها به مدّت ۱۵ دقیقه.

۹- خواب کافی و به موقع 

۱۰- کنترل خشم و عصبانیت

۱۱- گوش دادن به همدیگر را بیشتر تمرین کنیم. 

۱۲- از محبّت کردن به همدیگر دریغ نورزیم.

۱۳- آموزش بهداشت فردی و عمومی به همه از جمله کودکان و نوجوانان بدون ایجاد نگرانی و حسّاسیّت.

۱۴- دورهمی و گفت‌وگوی خانواده: اعضای خانوده هر سه روز یک بار دور هم نشسته و در رابطه با موضوعات مورد نیاز با همدیگر گفت‌وگو نموده و نتیجه‌ی گفت‌وگو را در یک ورق A 4 با قید تاریخ انجام گفت‌وگو نزد خود بایگانی می‌نمایند.

۱۵- میل نمودن غذا همراه خانواده در هر سه وعده‌ی غذایی.

۱۶- قرنطینه نمودن همه‌ی اعضای خانواده 

۱۷- انجام بازی‌های گروهی: بازی‌های بومی، محلّی - فکری و...

۱۸- عدم اسراف در کارها

۱۹- انجام خریدهای یک هفته‌ای و یا دو هفته‌ای. موقعیّت به وجود آمده اقتضا می کند که جهت جلوگیری از ابتلا شدن به بیماری خریدهای هفتگی انجام دهیم و کمتر در بیرون حضور داشته باشیم. 

۲۰- انجام صله‌ی رحم از طریق مکالمه‌ی تلفنی و فضای مجازی 

۲۱- عدم مشارکت در مهمانی‌ها و سایر اجتماعات تا برطرف شدن  خطر در وضعیّت فعلی.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
ص. الف (مهمان)
1398/12/21

کرونا نعمت بزرگی است باید به شکرانەاش بنشینیم و سپاسگزار باشیم. باور بفرمایید یکصد برابر جریان روسنفکری به این مردم خدمت کرده است اصلا کرونا خودش یک مکتب فکری و یک مدرسه بزرگ است تا انسان ایرانی در باورهای خرافی خودش شک کرده و از صغارت خویش بدر آید. کرونا معیار خوبی برای تشخیص باورهای خرافی از اعتقادات واقعی است. کرونا، ایرانی جماعت را با آداب نیکویی آشتی داد؛ مجالس ترحیم را تعطیل کرد جلسات بیهوده را تعطیل کرد و ... یاد داد که دستها را روزی چند بار با آب و صابون بشوریم؛ آموخت که در سر و صورت مردم عطسه نکنیم و... آخر چه بگویم که هرچه از حسنات اجتماعی این ویروس خطرناک گفته باشم کم گفته ام!

امیدوارم از عمر بیهوده "بشرات" ناحالی و به درد نخور کاسته شده و بر عمر پربرکت کرونای اجتماعی افزوده شود؛ امیدوارم علاج درد ویروس کرونای۱۹ کشف و از میزان تلفات انسانی کاسته شود؛ امیدوارم این فضای روانی دهشتناک و سنگین از جامعه رخت بربندد و خلایق از آفت عظیم "ترس از کرونا" تلف نشوند!

2
محمد رضا (مهمان)
1398/12/26

مسئولین محترم جماعت دعوت و اصلاح
با سلام واحترام.
درج نظر من در این جا ارتباط مستقیمی با مطلب بالا ندارد فقط به ذهنم رسید پیشهناد کنم شما از طریق جماعت به عنوان یک شخصیت حقوقی به مسئولین کشوری یا بین اللملی پیشنهاد بدهید که به مسئولین کشور دوست و برادر!!!!چین اعلام کنند تا به طریقی در فرهنگ همه چیز خواری یا به عبارت صحیح تر کثافت خواری مردم خود تجدید نظر کنند چون با این روش تغذیه و این همه ارتباطات سریع جهانی باز در آینده ای نه چندان دور شاهد بروز بیماری دیگری به واسطه تغذیه چندش آور این ملت خواهیم بود .به راستی اینان شاید همان یاجوج و ماجوج قرآنی باشند.چون در حال حاضر علاوه بر مسلمان کشی در چین به تهدید کننده سلامت جهانی تبدیل شده اند.