دکتر داوود فیرحی صبح امروز به دیار باقی شتافت

دکتر داوود فیرحی صبح امروز به دیار باقی شتافت

دکتر داوود فیرحی استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه‌های علوم‌سیاسی و اندیشه سیاسی در اسلام، براثر ابتلا به ویروس کرونا صبح امروز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه در بیمارستان لاله‌ی تهران درگذشت.

اصلاحوب فقدان این عالم اندیشمند را به جامعه‌ی دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید.

دکتر فیرحی علاوه بر تحصیلات حوزوی دارای دکتری تخصّصی از دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود و از این دانشکده در سال ۱۳۷۸ فارغ‌التحصیل شده بود.

از این نویسنده و پژوهشگر سرشناس حوزه و دانشگاه، تألیفات و کتب و مقالات علمی فراوانی برجای مانده است که بخش مهمّی از آن به حوزه‌ی «فقه و سیاست» و «دین و دولت» اختصاص دارد.

بخشی از زندگینامه:

داود فِیرَحی در سال ۱۳۴۳ در زنجان چشم به جهان گشود. وی مقدمات دروس حوزوی را بین سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ در حوزه‌ی علمیه‌ی ولی‌عصر شهرستان زنجان گذراند. پس از آن مقاطع سطح و دروس خارج را از ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ در حوزه‌ی علمیه قم ادامه داد.

از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۸ وی به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای علوم سیاسی در دانشگاه تهران پرداخت. گرایش دکترای وی اندیشه‌ی سیاسی بود.

رساله‌ی کارشناسی ارشد وی با عنوان «اندیشه سیاسی شیعه در دوره قاجاریه» بود که در آن به اندیشه سیاسی فقیهان مشهور شیعه دوره قاجار و مکاتب مهم فقهی-سیاسی‌ای که در دوره قاجاریه بسط یافته و در تحولاتی چون نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی تأثیرگذار بودند پرداخته ‌است. رساله‌ی دکترای وی هم «دانش، قدرت و مشروعیت در اسلام» نام داشت که با الهام از روش‌شناسی فوکو و هرمنوتیک گادامر تنظیم شد. وی استاد گروه علوم سیاسی دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود.

وی مؤلف ۱۰ کتاب و همچنین دارای حدود ۶۰ مقاله منتشره در مجلات و کنفرانس‌های علمی در حیطه‌ی اندیشه‌ی سیاسی اسلام است.

بدون امتیاز