‍ باز مدرسه بی مدرّس شد

نویسنده: 
دکتر صباح حسینی
‍ باز مدرسه بی مدرّس شد

عالم وارسته و دانشمند ماموستا ملا حیدر مصطفوی فقیه، مفسّر و ادیب بزرگ دار فانی را وداع گفت. آن مرحوم متولّد حدود سال ۱۳۱۵ شمسی و اصالتاً اهل روستای «قوزلو سوفیه‌ل» در اطراف سقز و فرزند مرحوم ملاعلی مصطفوی از علمای ساکن اطراف شهر سقز بود.

مرحوم ماموستا از شاگردان علامه‌ی بزرگ ملا محمّد باقر بالک  بود که بعد از اخذ  اجازه از وی  به  سنندج  می‌رود و مرحومان  ماموستا مجتهدی و حاج ملا خالد مفتی نیز اجازه‌ی فتوا و تدریس وی را تأیید می‌کنند.

وی بعد از اتمام تحصیلات نزدیک به بیست سال در روستای کرفتو در اطراف شهر دیواندره به تدریس و انجام امور محوله‌ی مذهبی پرداخت.

وی در اوایل  دهه‌ی شصت بنا به درخواست مردم‌ و علما به شهر سنندج نقل مکان کرد و تا اخر عمر در مساجد شیخ محمد و مسجد سرهنگ به تدریس و خدمات دینی مشغول بود. وی همزمان نیز عضو ارشد هیأت افتای استان کردستان بود.

آثاری به شرح  زیر از آن  مرحوم چاپ و منتشر شده است: 

تهذیب البلاغه؛ ایمان و اسلام؛ تهذیب التفاسیر؛ تحفة الابرار؛ تهذیب الاصول؛ غایة التهذیب شرح مهذب التقریب؛ ومنهج الدراسه شامل: آداب المتعلم؛ اساس القواعد؛ القواعد النحویة؛ الصرف المهذب؛ النحو المهذب؛ الفقه المهذب؛ التجوید المهذب؛ موجز الاصول؛ التصوف المشروع؛ البلاغة المهذبة؛ العروض والقوافی؛ الانبیاء في القران؛ مهذب الفرائض؛ التعریفات؛ الملحقات؛ اوضح المسالک شرح الفیه ابن مالک؛ احکام طلاق؛ احکام حجاب و...

گفتنی است در دو روز گذشته پنج تن از علمای اهل سنّت ایران و تعدادی در اقلیم کردستان دار فانی را وداع گفته‌اند که بعضاً علّت مرگ تعدادی از آنان ابتلا به بیماری کرونا گزارش شده، ارتباط نزدیک این قشر با آحاد مردم را می‌توان یکی از علل مهمّ این امر برشمرد و می‌طلبد بیش از پیش به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبند بود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
محمد جواد ظریف (مهمان)
1399/08/16

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون
إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَهِ

درگذشت سه عالم بزرگ، وارسته و پرهیزگار حاج ماموستا ملاعبدالقادر بیضاوی، امام جمعه محترم اهل سنت ارومیه؛ حاج ماموستا علامه حیدر مصطفوی سقزی از علمای بلند پایه کردستان و رییس شورای عالی افتاء اهل سنت استان و عضو شورای افتاء مدیریت اهل سنت بعثه رهبر معظم انقلاب و حاج ماموستا سید محمد مصطفایی امام جمعه سابق و فقید پاوه‌ موجب تالم و تأسف همگان گردید.

این‌ سه عالم ربانی، وارسته و متواضع‌ ، عمر پربرکت خویش را با اخلاص، نیک اندیشی و دلسوزی، در حوزه تعلیم، تربیت، تبیین و ترویج معارف قرآنی و اسلامی و خدمت به دین مبین اسلام و وحدت و اخوت بین مسلمانان و مؤمنان صرف کردند و در خدمتگزاری به انقلاب و مردم متدین و سخت کوش سه خطه از میهن عزیزمان از هیچ کوششی و فداکاری و مجاهدتی فرو گذار نکردند و همواره با فروتنی و خشوع ملجاء هوطنان نجیب و شریف اهل سنت کشورمان و منشا خدمات ارزنده و ماندگار برای تحکیم وحدت، انسجام و همدلی‌ ملی و اسلامی و تحقق آرمانهای والای انقلاب و جمهوری اسلامی بودند.

اینجانب درگذشت آن عالمان جلیل‌القدر و بزرگ را به مردم دیندار و شریف استان های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به ویژه جامعه شریف علمای ایران اسلامی و همچنین بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم، از درگاه خداوند متعال مغفرت و علو درجات و هم نشینی با علماء و صلحاء و صبر و اجر برای بیت مکرم و بازماندگان و مردم شریف و متدین مسئلت می‌کنم.

محمد جواد ظریف