بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی کردستان درباب اهانت شبکه‌ی استانی کردستان به ساحت صحابه‌ی کرام(رض)

بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی کردستان درباب اهانت شبکه‌ی استانی کردستان به ساحت صحابه‌ی کرام(رض)

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی کردستان، در بیانیە‌ای اهانت شبکه‌ی استانی کردستان به ساحت خلفای راشدین(رض) و صحابه‌ی کرام پیامبر(صلّی‌الله علیه وسلّم) را محکوم کرد.

 

متن بیانیه به شرح زیر است: 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

توهین به خلفای راشدین و صحابه‌ی مکرّم پیامبر اسلام(ص) در شبکه‌ی استانی کردستان عواطف مذهبی هم‌میهنان اهل‌سنّت را جریحه‌دار کرده است. 

در شرایطی که بیش از گذشته به احترام متقابل و حفظ و تقویت همبستگی ملّی نیازمندیم دامن زدن به اختلافات مذهبی و نادیده گرفتن حساسیت‌های دینی و مذهبی اقوام ایرانی جز بدگمانی، فاصله‌افکنی، التهاب‌افزایی و خدشه‌دار کردن همبستگی ملّی حاصلی نخواهد داشت. 

دراین خصوص حسب وظیفه‌ی شرعی و قانونی خود نکات زیر را یادآور می‌شویم:

۱. قرآن و سنّت پیامبر(ص) مسلمانان را به همبستگی فرا خوانده و آنان را از تفرقه برحذر می‌دارد: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» از این رو توجّه همه جانبه به حفظ همبستگی فریضه‌‌ای شرعی و اسلامی است.

۲. قانون اساسی و مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی ایران به انسجام اسلامی و اتّحاد ملّی توجّه و اهتمام بلیغ دارد و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز به همین هدف تأسیس شده است: «به حكم آيه‌ی كريمه‌ی «إِنَّ هَـٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ» همه‌ی مسلمانان یک امّتند و دولت جمهوری اسلامی ايران موظّف است سياست كلّی خود را بر پايه‌ی ائتلاف و اتّحاد ملل اسلامی قرار دهد و كوشش پيگير به عمل آورد تا وحدت سياسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقّق بخشد.»(قانون اساسی، اصل یازدهم)

اقدامات تفرقه‌افکن که حساسیت‌های مذهبی اقوام ایرانی را نادیده می‌گیرند با قانون اساسی که میثاق ملّی ماست و نیز با رویکرد کلان نظام جمهوری اسلامی ناسازگارند. 

۳. جامعه‌ی ایرانی جامعه‌ی رنگارنگ و متکثّری است و از قومیت‌ها، ادیان و مذاهب مختلفی تشکیل شده است. اگر با وسعت نظر به تنوع و رنگارنگی فرهنگی ایران بنگریم آن را یک فرصت مغتنم و سرمایه‌ی غنابخش خواهیم یافت. نفرت‌پراکنی و جریحه‌دار کردن احساسات مذهبی می‌تواند این فرصت ارزشمند را به تهدیدی برای مصالح کشور تبدیل کند.

۴. مسؤولیت میهن‌دوستانه‌ی یکایک ما اقتضا می‌کند در برابر حرکات ناسنجیده‌ای که مصالح ملّی و همسبتگی ایرانیان را تهدید می‌کند حساسیتی خردمندانه داشته باشیم. از مسؤولان حکومت و دست‌اندرکاران انتظار می‌رود ضمن دلجویی از هم‌میهنان اهل‌سنّت و برخورد با خاطیان، تدابیر مؤثّری جهت جلوگیری از تکرار اتّفاقات مشابه به کار گیرند.

روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی کردستان، اهانت به ساحت خلفای راشدین و صحابه را در شبکه‌ی استانی کردستان محکوم می‌کند و از مدیران و مسؤولان ذیربط انتظار دارد با درک مسؤولیت ملّی و دینی خود و توجّه به منافع کلان و مصالح عالی کشور شاهد اهتمامی روزافزون و راهبُردی به سوی دگرپذیری و احترام متقابل بوده و از تکرار چنین حرکات وحدت‌سوز به صورت جدّی جلوگیری به عمل آید.

 روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح شعبه‌ی کردستان

۱۴ مهرماه ۹۹