هدف خلقت و مسئولیت دانش‌آموز در مدرسه

هدف خلقت و مسئولیت دانش‌آموز در مدرسه

همزمان با روزهای باز شدن مدارس، دانش‌آموزان و اولیا و مربیان مدرسه لازم است با مسئولیت دانش‌آموز در مدرسه در رابطه با هدف خلقت عمومی آشنا شوند. موضوع هدف خلقت بحث گسترده‌ای است ولی در اینجا بحث را به وظیفه و مسئولیت دانش‌آموز در مدرسه محدود می‌کنیم. در نهایت از روی کلّیّات بحث، چندین راهکار عملی برای دانش‌آموز مشخص می‌شود که خلاصه آن در تصویر مربوطه آمده است.

هدف خلقت انسان چیست؟ انسان برای انجام چه کارهایی آفریده شده است؟ هدف خلقت و مسئولیت دانش‌آموز در مدرسه چیست؟دانش‌آموز چه کارهایی در دوران مدرسه باید انجام دهد؟ هدف اصلی خلقت، عبادت است؛ ‏وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ (ذاریات56) منظور از عبادت نیز اطاعت و محبت، خدمت به مردم و آبادانی زمین است.

 

 اوّلین مسئولیت دانش‌آموز اطاعت خدا، شکر خدا و دوست داشتن خداست؛ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ (نساء 59). بعد از اطاعت خداوند، اطاعت از پیامبر (ص) و دوست داشتن ایشان است و نیز اطاعت از اولوالامر یعنی فرمانبرداری از مسئولان، والدین، معلّمان و بزرگترهاست. 

وظیفه دوّم دانش‌آموز خدمت به خلق خدا و ملت است. برای این کار دانش‌آموز باید درس هایش را به خوبی مطالعه کند و با نمرات خوب، رشته‌ی خوبی برای آینده شغلی و سرویس دهی به جامعه انتخاب کند. به همه درسها توجه داشته باشد و بداند که هر درس، راهی برای خدمت رسانی به جامعه است. 

مسئولیت سوم دانش‌آموز، عمران و آبادانی مدرسه است. اقدام اول برای این کار حفظ، تثبیت و نگهداری مدرسه است که در چندین راهکار انجام می شود. مثال اول رعایت کردن قوانین مدرسه و  کلاس است. رعایت نظافت شخصی ( حمام، ناخن، شستشوی لباس و جوراب و کفش) مثال دوم است. مثال بعدی رعایت نظافت عمومی (محیطی) شهر و کوچه و مدرسه و کلاس است. حفظ محیط زیست مدرسه مانند درخت، دیوار، شیشه، وسایل کلاس و مدرسه (نیمکت، صندلی، وایت برد، دیتا...) مثال دیگر است. رعایت نظم و انضباط توصیه همیشگی است یعنی هر کاری و هر حرفی در زمان و مکان درستش باید انجام شود. از جمله عوامل حفظ و نگهداری نوشتن اسم خود و معلمان بر کتاب و دفتر و وسایل است. 

اقدام دوم برای آبادانی مدرسه، توسعه، زیباسازی و نوآوری است. تزئین کلاس و سالن مدرسه با نقاشی و فعّالیّت‌های زیبا وظیفه دانش‌آموز است. بقیه کارهای مثل نقاشی کردن در و دیوار کلاس و مدرسه، تزئین سالن و حیاط مدرسه و همچنین ساختن کلاس و ساختمان مدرسه جدید وظیفه بزرگترهای دانش‌آموزان است.

بدون امتیاز