مرگ محمّد مرسی و چندصدایی رسانه‌های ایرانی برای ارتباط با اخوان‌المسلمین

مرگ محمّد مرسی و چندصدایی رسانه‌های ایرانی برای ارتباط با اخوان‌المسلمین


با مرگ محمّد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین مصر، صداهای متفاوتی از سوی جناح‌های مختلف کشور شنیده شد. با تحلیل محتوای رسانه‌های جناح‌های گوناگون، می‌توان این برداشت را داشت که واکنش‌ها به مرگ محمد مرسی صرفاً بازنشر خبر مرگ یک رئیس‌جمهور نیست بلکه محمد مرسی به‌عنوان یک رئیس‌جمهور اخوانی مدنظر است. حجم تحلیل‌های ارائه‌شده خبر از اراده‌های گوناگون درون کشور مبنی بر چگونگی ارتباط بین حاکمیت ایران و اخوان المسلمین است.

مطابق آمار به دست آماده، رسانه‌های جریان اعتدال‌گرا با بیشترین موضع‌گیری مثبت (٢٦درصد) و کمترین موضع‌گیری منفی (٤درصد) به نسبت مرسی و همچنین کمترین میزان اشاره به روابط بین دولت مرسی و ایران (١٥درصد)، احتمالاً بیشترین گرایش را به برقراری ارتباط با جریان اخوان‌المسلمین دارد.

رسانه‌های اعتدال‌گرا با کمترین اشاره به رفتار مرسی در ایران و روابط بین آن‌ها به‌احتمال مهندسی مرگ مرسی اشاره کرده و از مرگ وی و ناکام ماندن انقلاب مردمی در مصر ابراز تأسف کردند.

ایسنا: حسین امیرعبداللهیان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «‌‏مرحوم محمد مرسی اشتباهاتی در دوره ریاست جمهوری خود مرتکب شد اما اقدامات آمریکا، عربستان سعودی و امارات علیه مردم مصر تاریخی، تمدنی و ادیانی و مرگ مشکوک مرسی موضوع متأثر کننده و درخور توجه است! تسلیت به دوستداران و خانواده دکتر محمد مرسی.»

رسانه‌های اصلاح‌طلب با اندکی فاصله شبیه به اعتدال‌گرایان عمل کردند:

صلاح‌الدین هرسنی در روزنامه همدلی:

برخی گمانه‌ها برنامه‌های مهندسی‌شده از سوی هیئت حاکمه را سبب مرگ او دانسته‌اند، اما با این همه یک چیز در این میان بیش از هر مسئله دیگری خودنمایی می‌کند و آن این است که چرا هیئت حاکمه با محوریت ارتشیان و شخص تراز اولشان یعنی ژنرال سیسی آن‌گونه رفتار‌های غیر مدنی و خارج از رویه دموکراتیک را بعد از برکناری قدرت علیه او به کار گرفته‌اند؟ البته محاجاتی که از سوی هیئت حاکمه دلیل این‌گونه رفتار‌ها در قبال مرسی شده است، اگرچه می‌توانست تا میزانی محل توجیه باشد، اما برای رئیس‌جمهوری منتخبی که توانست بعد از تحولات موسوم به بهار عرب فصل جدید از دموکراسی را در نظام سیاسی مصر پسا مبارک آغاز کند، کمی غیرمنتظره به نظر می‌رسید.

اصول‌گرایان اگرچه ١٩درصد مطالب خود نگاه مثبتی به مرسی داشته‌اند اما ١٧درصد موضع منفی درباره محمد مرسی و ٢٤درصد اشاره به روابط سنگین میان وی و ایران، در پوشش خبری خود به نسبت دو جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، دل ناخوشی خود را از مرسی ابراز کردند و به برجسته کردن اشتباهات او پرداختند. برش بخش‌هایی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای که مربوط به سال‌های دور بود و بازپخش آن به‌عنوان نظر رهبری درباره مرگ مرسی دلیل واضحی بر این مدعا است.

خبرگزاری مهر به نقل از امام‌جمعه‌ی زاهدان:  نادیده گرفتن مردم‌سالاری، ارتباط با آمریکا و اسرائیل و نادیده گرفتن مردم فلسطین و غزه از مهم‌ترین دلایل سرنگونی دولت مرسی در مصر بود و این سرنوشت تمامی حاکمانی است که به غرب و آمریکا تکیه می‌کنند.

لازم به ذکر است که حجم عمده‌ای از مطالب مرتبط با درگذشت مرسی در رسانه‌های همه‌ی جریان‌ها موضعی خنثی داشته‌اند.

مرگ محمّد مرسی و چندصدایی رسانه‌های ایرانی برای ارتباط با اخوان‌المسلمین
مرگ محمّد مرسی و چندصدایی رسانه‌های ایرانی برای ارتباط با اخوان‌المسلمین
مرگ محمّد مرسی و چندصدایی رسانه‌های ایرانی برای ارتباط با اخوان‌المسلمین
بدون امتیاز