برگزاری مراسم افطاری جماعت دعوت اصلاح در ارومیه با حضور دکتر محمود ویسی

عکس: آرشیو

مراسم ضیافت افطاری خانوادگی جماعت دعوت اصلاح در ارومیه با حضور اعضا و سخنرانی دکتر محمود ویسی از پیشکسوتان این تشکّل مدنی اهل سنّت، در شامگاه سه‌شنبه ٧ خردادماه جاری برگزار شد.

بنا به گزارش اصلاحوب، در شامگاه سه‌شنبه ٧خرداد مصادف با ٢٣ ماه مبارک رمضان، ضیافت افطاری خانوادگی توسط جماعت دعوت و اصلاح با حضور حدود ٤٠٠ نفر در ارومیه برگزار گردید. در این مراسم پس از اقامه‌ی نماز مغرب به جماعت و صرف افطار، نماز عشاء و تراویح به امامت ماموستا محمود ویسی اقامه شد.

پس از ادای نماز عشا و تراویح، ابتدا ماموستا حسین تیباش عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح در سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و عرض خیر مقدم به همه‌ی حاضران به ویژه حضور دکتر محمود ویسی را خیر مقدم گفت و برایشان آرزوی طول عمر با عزّت و برکت نمود و اشاره کرد که خدا را شاکریم که در این ماه مبارک و در این شب‌های پر خیر و برکت قدر در همچون جلسه‌ی معنوی‌ای حضور پیدا کرده‌ایم.

وی سپس به حکمت اینکه چرا در طول تاریخ همواره هر جا که پیامبری بوده و یکتاپرستی بوده «روزه» هم بوده و پیامبران به امر خداوند به نحوی در پیام خود مردم را به روزه‌داری دستور داده‌اند و با اشاره به سخنان یکی از صلحا روزه‌داری را ماه و زمان آماده‌سازی انسان برای طول سال و زندگی برشمرد و افزود: صیام انسان را از فکر بد و سخنان ناشایست و اعمال نادرست مصون می‌دارد و تقوی و استقامت، نتیجه‌ی نهایی روزه‌داری است.

دیگر سخنران مدعوی این مراسم، دکتر محمود ویسی از پیشکسوتان جماعت دعوت و اصلاح و مدرّس دانشگاه، در ابتئای سخنانش گفت: «خداوند بزرگ را شاکرم که توفیق فرمود امشب در جمع برادران و خواهران ایمانی در ارومیه حضور پیدا کنم و اشاره کرد که انسان از سخن ماه مبارک رمضان و نقطه‌ی اوج آن شب‌های قدر سیر نمی‌شود. وی در تعریف رمضان و روزه گفت: رمضان ماه نه گفتن به خود و بله گفتن به خداست و رمضان ماه نفس کشیدن روح است و ماه سلامت بخشیدن به قلب است.»

در ادامه، ماموستا ویسی افزود: در این شب‌های مبارک که شب قدر است، باید قدر خود، دیگران و قدر خداوند را بدانیم و تا از خود و دیگران شروع نکنیم قادر به درک و به جا آوردن حق قدر خداوند نخواهیم بود. وی ادامه داد: قدر خودمان این است که بدانیم که تنها قرار است بنده‌ی خدا باشیم و بس و با این بندگی است که به قدر و جایگاه خودمان می‌رسیم و قدر دیگران از پدر و مادر و خویشاوندان گرفته تا دیگران این است که قدر و احترام آنان را بدانیم و بشناسیم و بعد از این دو همانگونه که خداوند فرموده است راه رسیدن به جایگاه و منزلت نزد من و قدرشناسی من این است که قدرشناس یکدیگر باشید.

دکتر ویسی اضافه کرد: یکی از زمان‌هایی که روح می‌تواند نفس بکشد ماه مبارک رمضان است و شب‌های قدر، شب‌های نفس کشیدن روح است و نفس کشیدن روح همان معنویت است و باید به آن توجّه ویژه بکنیم و حکمت اینکه در سنّت پیامبر شب قدر در ده شب آخر بیان شده این است که اگر فقط یک شب تعیین می‌شد، شاید تیر دعایمان به هدف نمی‌خورد ولی از رحمت خداوند است که دە شب هست و ده تیر در اختیار داریم که حتماً یکی اصابت خواهد کرد و خدا در یکی از این شب‌ها دعا و توبه‌ی ما را قبول خواهد کرد.

استاد ویسی افزود: تا وقتی که با هم هستیم خدا با ماست و توفیق همراه ماست و وقتی که تنها شدیم از آن دور خواهیم شد و جماعت و این جمع مبارک باعث شده که شیطان جرأت نزدیک شدن به ما را ندارد و ذرّه‌های اخلاص ما اگر جمع شوند دریایی از معنویت و اخلاص خواهد بود.

وی با اشاره به حدیثی از رسول الله– صلّی‌الله علیه وسلّم–بیان کرد که توجّه، چیزی نیست جز پشیمانی و ندامت و باید به وقت سحر توجّه ویژه نمود و در آن زمان با خدا بیشتر راز و نیاز نمود. وی در پایان با حالت تضرّع به آستان حق تعالی چنین دعا کرد و گفت: «خدایا تو شاهدی که ما به خاطر امر تو، سختی، تشنگی و گرسنگی کشیدیم و با تمام وجودمان پشیمان هستیم پس توبه‌ی ما را قبول درگاهت بفرما!»