درس‌هایی که از بیداری اسلامی آموختم

درس‌هایی که از بیداری اسلامی آموختم

بیداری اسلامی؛ گرچه من از پیشگامان آن نیستم و یکی از شاگردانش هستم به من درس‌‌ها، ارزش‌ها و مبانی والایی آموخت که مسیر درست زندگی را به او نشان داده و جهان جاوید را پیش رویش قرار می‌دهد.

«وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِی مِنَ الْمُسْلِمِینَ» (فصلت: ۳۳)

 ۱ـ بیداری اسلامی به من آموخت که در زندگی فرمانبردار خداوند بوده، با قرآن زندگی کنم و از پیامبر - صلّی الله علیه وسلّم- پیروی نمایم و همچنین آموختم که انسان باید در زندگی دارای هدفی والا باشد.

۲ـ بیداری اسلامی به من آموخت که این امّت بزرگ به جهاد و تلاش و مبارزه پرداخت تا بالاخره خانه و میهنش را از چنگال استعمارگر پلید آزاد ساخت و در این راه قربانی‌‌های زیادی داد تا در نهایت به هدفش دست یافت.

۳ـ بیداری اسلامی به من آموخت تلاش‌‌های بزرگی که دعوتگران مسلمان در دو دهه گذشته، در گوشه و کنار جهان از هندوستان گرفته تا مراکش دور دست و اندونزی و سرزمین‌‌های غرب و شرق، کشیده‌اند و همچنین دعوت میانه‌روانه‌ي اسلامی که انجام داده‌اند باعث شده که ارزش دین حنیف و عظمت پیامی که تنها راه رسیدن به سعادت انسان در هر زمان و مکانی است، ارتقا پیدا کند.

۴ـ بیداری اسلامی، اهمّیّت علم و معرفت را به من آموخت و همچنین به من یاد داد که تمدّن اسلامی بزرگترین تمدّنی است که انسان تاکنون شناخته و پرتوهای آن تمدّن بزرگ در جهان؛ از جمله کاخ‌‌های علمی والا مثل دانشگاههای قرویین مراکش و زیتونه ـ در تونس ـ و ازهر شریف ـ در مصر ـ و همچنین مدرسه‌های علمیه در شام و عراق و مدینه منوره و مکه مکرمه غیر قابل انکار هستند.

۵ـ بیداری اسلامی به من آموخت که مدارس ـ متعدّد ـ فکری اسلامی همدیگر را کامل و تقویت کرده و اختلاف نگاه و نظر نعمت است نه نکبت.

۶ـ بیداری اسلامی به من آموخت که باید برای تحقّق آزادی، برابری، کرامت، عدالت اجتماعی، حقوق بشر، برادری انسانی و اسلامی و سایر احساسات پاک نسبت به بشریت و رساندن پیام‌‌های خدا به آنان در هر مکانی تلاش کرد.

۷ـ بیداری اسلامی به من آموخت که ارزش انسان در چگونگی رابطه‌ی وی با خدا، محقّق ساختن عبودیت برای الله و فرمانبرداری از وی، مبارزه با ستم و جهل، یاری انسان‌‌های ستمدیده و کمک به مردم از روی حس انسان‌دوستی و مهربانی و به منظور جلب رضایت خدا متجلّی می‌شود.

٨ـ بیداری اسلامی به من آموخت که مبارزه ملّت‌ها در طول تاریخ با استبداد و دیکتاتوریت و استعمارگران، مادامی که با نیّت و انگیزه‌ی خالصانه و برای خدا صورت پذیرفته باشد، عبادت محسوب می‌شود.

۹ـ بیداری اسلامی به من آموخت که زندگی در بخش افکار و وسایل و اجتهاد‌‌های بشری متغیر بوده و تنها باورهای دینی، ارزش‌‌ها، اخلاق و قواعد و مبانی دینی که در قرآن کریم آمده از تیررس تغییر و دگرگونی در امان هستند.

۱۰ـ بیداری اسلامی به من آموخت که در آینده شاهد حضور تمدّن اسلامی خواهیم بود، آزادی فلسطین همانگونه که صلاح‌الدین ایوبی پس از تلاش‌‌های مضاعف و با مشارکت بسیاری از پهلوانان از جمله نورالدین زنکی و قاضی فاضل و… آن را از چنگال صلیبی‌ها ٱزاد ساخت، امری حتمی است.

۱۱ـ بیداری اسلامی به من آموخت که سازش بین حکمرانان و مردم از اهمّیّت زیادی برخوردار بوده و آن هدفی اسلامی و بزرگ و البتّه ارزشی والا و انسانی به شمار می‌آید؛ همچنین بیداری اسلامی به من آموخت وجود کانالی قانونی بین حکمران و مردم که حق ـ اظهار نظر ـ برای مردم و حق بیعت از روی اختیار و انتخاب مشورتی برای حکمران را به رسمیت بشناسد خیلی ضروری است.

۱۲ـ بیداری اسلامی به من آموخت که همزیستی بین ادیان بزرک آسمانی رهنمود ارزشمند پیامبر است و اینکه تمدّن قانونمند در فرهنگ والای ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. تفاهم‌نامه‌ي مدینه ـ بین پیامبر و یهودیان ـ بهترین دلیل بر این ادّعا است.

۱۳ـ بیداری اسلامی به من آموخت همکاری نیکوی انسان‌ها با یکدیگر هدفی است اسلامی، هدایتی است محمّدی و ارزشمند و روشی مترقی است که خلفای راشدین بویژه در دوران ابوبکر صدیق و عمر فاروق از آن پیروی نموده‌اند.

۱۴ـ بیداری اسلامی به من آموخت که وفاداری در حق آنان که جان و مالشان را قربانی کرده‌اند، با تبلیغ پیام‌‌های اسلام در سر تا سر جهان میسّر می‌شود.

۱۵ـ بیداری اسلامی باعث شد هنرهای معرفتی و دانش تمدّن اسلامی و روش‌‌های گفتمان که از طریق رهبران پیشکسوت ؛ علمای اصلاحگر و دعوتگران و اساتید بزرگوار جمال الدین افغانی، محمد عبده، حسن البنا، محمد غزالی، عبدالکریم زیدان، محمد احمد راشد، حسن ترابی، جمال الدین قاسمی، مصطفی سباعی، عثمان بن فوده، وهبه الزحیلی، محمد سعید رمضان بوطی، عصام بشیر، عمر اشقر، محمد احمد جیلی، محمد بحیری، مبارک رحمت، یاسین عبدالعزیز، عبدالمجید زندانی، دیلمی، کشک، محمد متولی شعراوی، اکرم ضیاء العمری، احمد نوفل، محمد راتب نابلسی، عبدالرزاق قسوم، عوض القرنی، سفر الحوالی، عمادالدین خلیل، علی قرهداغی، محمد حسن ولد الددو، احمد ریسونی، عبدالمجید نجار و … بدست ما رسیده است را بیاموزم؛

۱۶ـ بیداری اسلامی به من آموخت که آینده از آن ملت‌‌هایی است که برای رسیدن به حقوق و کرامتشان تلاش می‌کنند.

۱۷ـ بیداری اسلامی به من آموخت که سرانجام خواست و اراده مردم بر دیکته ستمگران و دیکتاتورها پیروز مي‌شود.

۱٨ـ بیداری اسلامی به من آموخت که دنیا محلّ آزمون و امتحان الهی است و زندگی اخروی انسانها بستگی دارد به عملکرد نیکویی که در دنیا به منظور جلب خشنودی خدا انجام می‌دهند

«أَمْ نَجْعَلُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ کَالْمُفْسِدِینَ فِی الْأَرْضِ أَمْ نَجْعَلُ الْمُتَّقِینَ کَالْفُجَّارِ» (ص: ۲۸).

۱۹ـ بیداری اسلامی افتخاری است که باعث سربلندی می‌شود؛ کاشته‌ای ربّانی است که در هر زمانی به اذن پروردگارش میوه می‌دهد.

بدون امتیاز