زنان حائض ارزش شب‌های قدر را اینگونه درک می‌کنند

زنان حائض ارزش شب‌های قدر را اینگونه درک می‌کنند

زنانی که در حیض و نفاس هستند نگران نباشند

بسیاری از زنان از این که دچار حیض و نفاس می‌شوند اندوهگین هستند چرا که نمی‌توانند تعدادی از روزهای رمضان را روزه باشند. رسول خدا در شب‌ها و روزهای این ماه مبارک به زنانی که در حیض و نفاس هستند و تمام کسانی که عذری دارند این چنین مژده می‌دهد:

می‌فرماید: دنیا برای چهار نفر است:

بنده‌ای که خداوند مال فراوانی به او ارزانی داشته است؛ او تقوای خدا را رعایت می‌کند؛ صله‌ی رحم به جای می‌آورد و می‌داند که خدا را در این مال حقی است. چنین فردی بهترین جایگاه را دارد.

بنده‌ای که خدا به او علم و دانشی داده است در حالی که مالی ندارد اما نیتش پاک است. با خود می‌گوید: کاش خداوند به من هم مالی داده بود تا همانند فلانی انفاق می‌کردم. این شخص به اندازه‌ی نیتش ثواب می‌برد و پاداش این دو یکی است.

بنده‌ای که مال دارد اما علم و دانش ندارد؛ بنابراین مال خود را در راه ناحق مصرف می‌کند و تقوای خدا را مراعات نمی‌کند. نه اهل صله‌ی رحم است و نه می‌داند که خدا را در مال او حقی است. این شخص پایین‌ترین مراتب را دارد.

بنده‌ای که نه مالی دارد و نه علمی؛ با خود می‌گوید: کاش همانند فلانی مال‌دار بودم و چنین و چنان [اسراف یا در راه ناحق خرج] می‌کردم. چنین شخصی با نیت خود همانند آن فرد گناهکار می‌شود. ترمذی: ٢٣٢٥ و آلبانی در صحیح ترمذی.

بنابراین زنانی که در قاعدگی و نفاس به سر می‌برند مانند کسی هستند که علم دارد اما مالی ندارد. چنین زنانی فضیلت روزه‌ و قیام شب‌‌های رمضان را می‌دانند و آروز می‌کنند که کاش می‌توانستند همانند سایر مؤمنان باشند اما عذر شرعی راه را بر آنان بسته است. به همین خاطر خداوند به واسطه‌ی نیت پاکی که دارند آنان را از اجر و پاداش دیگران بهرمند می‌کند. آری تا زمانی که عذر شرعی مانع کارشان است پاداش می‌برند زیرا لطف و کرم پروردگار فراوان است و نیت مؤمن بهتر از عمل اوست.

اعمال مشروع رمضانی برای زنانی که دچار حیض و نفاس می‌شوند:

نخست: تلاوت قرآن:

زن حائض بر اساس مذهب امام مالک و در روایتی از امام احمد و نیز از دیدگاه شیخ الاسلام ابن تیمیه می‌تواند قرآن تلاوت کند اما بدون این که به مصحف دست بزند. می‌تواند از روی کامپیوتر یا مصحف تلاوت کند. با دستکش و مانند آن صفحات قرآن را ورق می‌زند یا این که از روی کتاب تفسیر تلاوت کند.

دوم: ذکر

زنانی که در حیض و نفاس هستند می‌توانند ذکر کنند و کلماتی از قبیل سبحان الله، الحمد لله، لا اله الا الله، الله اکبر، سبحان الله وبحمده و سبحان العظیم را تکرار کنند.

گفتن استغفر الله و لا حول ولا قوة إلا بالله و نیز خواندن اذکار مأثور صبح و شام و اذکار و سوره‌هایی که پیش از خواب خوانده می‌شود مانند سوره‌ی ملک و سجده و غیره.

سوم: استغفار

استغفار کردن با تمام اشکال مشهور آن از جمله استغفر الله؛ می‌توانند با انواع دعاها استغفار کنند: 

اللهم اغفر لي وتب علي انك انت التواب الرحيم.

هم‌چنین:

لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين.

چهارم: دعا و تضرع

از خداوند خیر دنیا و آخرت را بخواهند و این کار را فراوان انجام دهند. دعا عبادت است و بهترین عبادات محسوب می‌شود. دعا مخ عبادت و عین عبادت است. رسول خدا فرموده است: دعا عین عبادت است. آلبانی؛ صحیح ترمذی: ٢٣٧٠

پنجم: سایر اعمال صالح

می‌توانند سایر اعمال صالح را انجام دهند: مانند صدقه، نیکی به پدر و مادر، صله‌ی رحم، نیکی به بندگان خدا و غیره.

بدون امتیاز