اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد

 اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد

اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، با موضوع « فضیلت رجب و شعبان و آمادگی برای رمضان » دوشنبه ۲۶ فروردین سال جاری برگزار شد.

به گزارش صفحه زنان اصلاح وب ، این محفل با حضور ۷۰ نفر از زنان روزه دار ساکن شیراز که با تلاوت قرآن و صحبت یکی از پرسنل موسسه خیریه مهرآوران فارس راجع به سیل اخیر و فعالیت‌های این موسسه  آغاز  شد و سخنران نشست دکتر یعقوب خرسند بود که وی در مورد فضیلت ماه‌های مذکور گفت: پیامبر (صل الله علیه و سلم) در ماه رجب و شعبان به عنوان ماه‌های نزدیک به رمضان برنامه‌های ویژه‌ای داشتند؛ پیامبر در این ماه‌ها زیاد روزه می‌گرفتند و زکات و صدقه می‌دادند، صله رحم را به جای می‌آوردند و بسیار قرآن تلاوت می‌کردند و در واقع هر چه کارهای نیک است پیامبر در انجام آن کوشا بودند، اما تلاوت قرآن، زکات و روزه از بقیه کارها از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

وی گفت: پیامبر ( صل الله علیه سلم) می‌فرمود: در این ماه اعمال انسان به سوی الله می‌رود و دوست دارم در حالی اعمالم به سوی الله برود که که در حال انجام یکی از این سه کار باشم.

وی سپس در مورد چرایی بیشتر مشغول شدن پیامبر (صل الله علیه و سلم) به عبادات در این ماه پرسید و گفت: اصلی ترین دلیل آن آمادگی فرد مسلمان برای استقبال از ماه مبارک رمضان است، در قرآن زیاد أعدو (آماده باشید ) آمده است؛ بنابراین فرد مسلمان باید همیشه آماده باشد و شخص آماده باید فعال و منظم و برای خود برنامه‌ریزی داشته باشد. اگر به کارهای پیامبر که اکثرا هم با موفقیت همراه بود نگاهی بیندازیم در همه این امور دارای آمادگی بودند و جز در موارد ضروری بی گدار به آب نمی‌زدند مانند هجرت ایشان به مدینه ، تدابیر زیادی اندیشید و شبانه حرکت کرد و شخصی را بجای خود خواباند اشخاصی را از جمله چوپان، اسما دختر ابوبکر و غیره را بسیج کرد و در همه حال برنامه داشتند و به خدا توکل کرده هر جای دیگر که از شخصیت انسانی پیامبر کاری ساخته نبود خداوند خودش وارد عمل می شود ؛ از جمله آنجا که مالک پیامبر را دید اما شن های صحرا به او اجازه ندادند که پیامبر را دستگیر کند تا جایی که خود متوجه شد و به رسول الله گفت: من کسی نیستم که بتوانم تو را دستگیر کنم پس به من امان نامه‌ای بدهید تا بعدها قبیله ام از این عمل من( تلاش در جهت دستگیری رسول الله ) در امان باشد.

وی افزود: کارهای بشری همیشه دچار نقص است اما در صورتی که انسان با آمادگی و برنامه ریزی وارد عمل شود خداوند خودش این نواقص را پوشش می دهد .   دکتر خرسند در این راستا مثالهایی از جنگ های پیامبر آورد و گفت: در جنگ احد، پیامبر دارای برنامه بود و برنامه این بود که در مدینه بجنگند اما همراهان رسول الله نپذیرفتند تا دیگر اهالی مدینه در امان باشند چون اکثریت که از جوانان بودند با جنگیدن بیرون از مدینه موافق بودند و پیامبر پذیرفتند؛ اما چرا مسلمین شکست خوردند؟ و چه شد که ۷۰ تن از آنها شهید شدند؟ علت اصلی آن نیز خلل در برنامه و تنظیمات بود که خالد بن ولید از این غفلت کوچک استفاده برد و جنگ را به نفع کفار برگرداند. 

وی ادامه داد: در جنگ خندق، حفر خندق که ایده سلمان فارسی بود کفار را متعجب کرد. در هیچ کجا رسول الله نفرمودند همه ما بشینیم خداوند خودش امور را درست می کند این گفته فقط در مورد یهودیان صادق است که گفتند ای موسی تو با خدایت برو بجنگ ما اینجا نشسته ایم و نتیجه این شد که ۴۰ سال در روی زمین آواره بودند. وی با اشاره به اهمیت آمادگی برای رمضان  گفت؛ انسان مسلمان برای ساعت بعدی خود هم برنامه دارد، روزها و ماه‌ها و سال‌های بعد که جای خود را دارد. در رمضان تمام درهای بهشت باز و تمام درهای جهنم بسته ، شیاطین به بند کشیده می شوند و تمام گناهان بخشیده می‌شوند. پس ماهی به این عظمت و بزرگی که همچنین امور خارق العاده‌ای در آن رخ می دهد واقعا نیاز به آمادگی دارد. قرار است اتفاق بزرگی بیفتد ما باید این قابلیت را در خود ایجاد کنیم که خوبی های رمضان بر ما تطبیق پیدا کند.

صحبت پایانی دکتر خرسند در خصوص غنیمت دانستن شعبان بود که: اگر شعبان انسان ، پربرکت نباشد رمضان برای ما سخت می‌شود؛ اگر از یک ماه قبل حداقل هفته‌ای یک شب بلند نشده باشیم در ماه رمضان بلند شدن برایمان سخت می شود و نهایت خواسته‌های شخص مسلمان این است که از آتش جهنم رهیده و به بهشت برین وارد شود در ماه رمضان این فرصت برای همه اشخاص فراهم است. خداوند به ما توفیق دهد در این ماه آمادگی لازم ، برای استفاده بهینه از ماه مبارک رمضان را در خود ایجاد کنیم .

 اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد
 اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد
 اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد
 اولین محفل ایمانی بانوان عضو جماعت شهر شیراز، در سال ۹۸ برگزار شد