تجلیل از دبیرکل جماعت در سی‌ویکمین آیین تأسیس رابطەی اسلامی کرد در سلیمیانیه

تجلیل از دبیرکل جماعت در سی‌ویکمین آیین تأسیس رابطەی اسلامی کرد در سلیمیانیه

رابطه‌ی اسلامی خیریه‌ی کردی روز دوشنبه ٢٦ فروردین‌ماه جاری، طیّ مراسمی سی‌ویکمین سال تأسیس‌اش را با تجلیل از هیأت مؤسسان ازجمله دبیرکل جماعت، در سلیمانیه جشن گرفت.

بنا به گزارش اصلاحوب، مجموعەای از خیرخواهان کرد در روزهای ٢٤-٢٨ فروردین‌ماه ١٣٦٧ در کنگره‌ای ویژه، مؤسسه‌ای تحت عنوان رابطەی اسلامی کردی را به منظور خدمت‌رسانی به مردم کرد در ترکیه بنیان نهادند. این مؤسسه در سه دهه‌ی اخیر در کردستان عراق منشأ خدمات بسیاری به اقشار بی‌سرپرست، فقرا و مساکن بوده است؛ علاوه بر کفالت ایتام و مستمندان، صدها پروژه‌ی عمرانی را مناطق مختلف اقلیم کردستان به انجام رسانده است.

شماری از اعضای هیأت مؤسس رابطه خود در مراسم حضور داشتند و با اهدای لوح یادبود از سوی رییس رابطه دکتر علی محی‌الدین قرەداغی از آنان تقدیر به عمل آمد. 

١-  استاد صلاح‌الدین محمد بهاءالدین 

٢- دکتر عمر عبدالعزیز بهاءالدین

٣-استاد ابراهیم مردوخی

پارەای از اعضای هیأت مؤسس که نمایندگان آنان، لوح یادبود را دریافت نمودند عبارتند از:

٤- دکتر عبدالرحمن پیرانی؛ جلال معروفیان بە نمایندگی ایشان، لوح تقدیر را دریافت نمود.

٥- مرحوم استاد ناصر سبحانی

٦-استاد عبدالرحمن یعقوبی

٧- استاد شوان زنگنه

٨- دکتر حسین عبدالهادی

٩- مرحوم دکتر عبدالحکیم مختار

١٠- استاد محسن جوامیر

در این مراسم شیخ حسین قرە‌داغی در سخنانی، ضمن تجلیل از خدمات‌رسانی رابطه‌ی اسلامی خیریه‌ی کردی گفت: تا این لحظه یک میلیارد دینار عراقی هزینه‌ی امور خیریه شده است. 

استاندار سلیمانیه نیز در سخنانی از خیرات و برکات این مؤسسه در خدمت به مردم مستمند کردستان سخن گفت. 

گفتنی است مجوز این مؤسسه در سال ١٣٦٧ از آلمان گرفته شده است؛ سپس شعبه‌های این مؤسسه به‌صورت رسمی در کشورهای سوئد، انگلستان و آلمان شروع به فعالیت نمودند. 

این مؤسسه‌ی خیریه، پس از خیزش عمومی مردم کرد در بهار ١٣٧٠، از نیمه‌ی دوم سال ١٣٧١ مستقیماً شروع به کار نمود. در اقلیم کردستان هیأت اجرایی عالی رابطه تأسیس شد و شعب دهوک، اربیل، سلیمانیه و کرکوک راه‌اندازی شد و از دولت اقلیم کردستان اجازه‌ی فعالیت رسمی دریافت نمود. در سال ٢٠٠٥ از دولت مرکزی عراق نیز مجوز فعالیت دریافت نمود و در دو شعبه‌ی بغداد و موصل، فعالیت‌های خیریه‌ی آن تاکنون ادامه داشته است.