بیانیه‌‌ی شورای افتای اروپا پیرامون حمله‌ی نکت‌بار به مساجد نیوزیلند

ترجمه: 
اصلاحوب
بیانیه‌‌ی شورای افتای اروپا پیرامون حمله‌ی نکت‌بار به مساجد نیوزیلند
شهروندان غربی در حالی از خواب بیدار شدند که خبرها حاکی از حمله‌ی نکت‌بار به دو مسجد و مراسم نماز جمعه در نیوزیلند بود.
شورای افتای اروپا این حمله‌ی تروریستی را که ٤۹ شهید و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت محکوم می‌کند و مراتب بیزاری و نفرت خود را از چنین اقدامات جنایت‌کارانه که مسلمانان بی‌گناه را در امکان عبادی هدف قرار می‌دهد اعلام می‌کند. این شورا همچنین با هر عملی که به ریختن خون‌ بی‌گناهان و گسترش فساد در زمین منجر شود به‌شدّت مخالف است و مهم نیست که چنین جنایاتی به دست چه کسی انجام شده باشد. دین اسلام به نفس انسانی احترام می‌گذارد و بر حرمت آن تأکید می‌کند. اسلام به هیچ وجه تعدّی بر جان انسان‌ها را نمی‌پذیرد و آن را از بزرگ‌ترین گناهان می‌داند. خدای متعال می‌فرماید: 
«أنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» 
هر كس كسى را -جز به قصاص قتل، يا [به كيفر] فسادى در زمين- بكشد، چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد، چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است.
شورای افتای اروپا از مقامات نیوزیلندی می‌خواهد در مقابل این حوادث خطرناک و تهدید و ارعاب شهروندان در مساجد خدا به مسؤولیت خود عمل کنند و شدیدترین مجازات‌ها را در حق عاملان این جنایات اعمال کنند تا راه بر تکرار آن بسته شود و جان و مال و مؤسسات شهروندان در امان بماند. چرا که تأکید بر حمایت از آزادی‌های دینی و شعائر عبادی برای طیف‌های گوناگون جامعه از مسؤولیت‌های حکومت‌هاست. این شورا از کشورهای اروپا و جهان می‌خواهند با پدیده‌ی اسلام‌هراسی با احتیاط و جدیت تعامل کنند؛ پدیده‌ای که هم‌اکنون فراگیر شده و مسلمانان را در بسیاری از کشورها مورد حمله قرار می‌دهد. بدون شک این پدیده از موضع برخی از سیاسیون و اصحاب رسانه نشأت می‌گیرد. 
اعضای شورای افتا از مسلمانان اروپا می‌خواهد از هر گونه واکنش شتابزده و غیر منطقی بپرهیزند و در برابر این عمل با روح مسؤولیت‌پذیری و در چارچوب قانون و مدنیت رفتار کنند. 
این شورا همچنین مراتب تسلیت و هم‌دردی خود را با خانواده‌های جانباختگان اعلام می‌دارد و از خدای متعال می‌خواهد کشتگان این حادثه را مورد بخشایش خود قراردهد و بر بستگان آنان صبر و شکیبایی و به مجروحان حادثه شفای زودهنگام عنایت فرماید. 
دبیرکل        ‌                                 رئیس شورا
شیح دکتر حسین حلاوه         شیخ دکتر عبد الله جدیع
بدون امتیاز