پیام تسلیت روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح در پی حادثه‌ی تروریستی نیوزیلند

پیام تسلیت روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح در پی حادثه‌ی تروریستی نیوزیلند

در پی حادثه‌ی تروریستی کشتار وحشیانه‌ی دەها مسلمان نمازگزار در دو مسجد در شهر کریست چرچ  نیوزیلند، روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح پیام تسلیتی صادر کرد.

متن پیام به شرح زیر است: 

حمله‌ی تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند که موجب جان‌باختن ٤٩ نفر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر از مسلمانان نمازگزار شد، جان هر انسان شریفی را دردمند و آزرده ساخت. این حادثه‌ی نفرت‌آلود را شدیداً محکوم می‌کنیم و نگرانی خود را از گسترش نگرش‌های دگرستیزانه که مبنای نظری چنین اقداماتی را فراهم می‌کنند، ابراز می‌داریم.

خشونت‌پرهیزی، احترام به جان و حیات انسان‌ها و دعوت به صلح و برابری از آموزه‌های کانونی ادیان آسمانی است و همگان باید بکوشیم تا از ظرفیت‌های معنوی و اخلاقی همه‌ی ادیان و مذاهب در جهت ارتقای فرهنگ صلح و دوستی بهره بگیریم.

این حادثه‌ی دردناک، بار دیگر نشان داد که اقدامات دیگرستیز و ضدّانسانی در هر آیین و ملّیّتی امکان رویش دارد. علل چنین رخدادهایی را در ضعف بنیادهای مدنی و فرهنگ مدارا و دگرپذیری باید جستجو کرد. امید است تمام دردمندان اجتماعی و کنشگران سیاسی با هوشیاری بیشتر به خشکاندن ریشه‌های شوم این تهدید جهانی اهتمام ورزند.

از درگاه خداوند متعال برای قربانیان این حادثه‌ی تروریستی غفران و علوّ درجات، برای مجروحان و آسیب‌دیدگان شفای عاجل و برای خانواده‌های سوگوار، صبر جمیل و اجر جزیل مسألت داریم.

                                                                                         روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح

 

                                                                                                         ۲۵ اسفند ۹۷

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1397/12/25

بی‌گمان وجود اشخاص کینەتوز، دگم‌اندیش و روان‌پریش در میان هر ملت، قوم و آیینی، حاشاناپذیر است. سخن در اینجاست که نباید این حمله‌ی ددمنشانه، مستمسکی برای برافروختن آتش جنگ‌های مذهبی قرون میانه، جنگ‌هایی که به جنب صلیبی مشهورند، شود.
مسلمانان باید همچنان بر راهبرد خشونت‌پرهیزی استوار بماند و باید همەی آزادگان جهان را فرا خواند که برای همزیستی مسالمت‌آمیز تلاش نمایند که فرهنگ دگردوستی، تحمل و مداراورزی بیشتر شود. بدون شک وجود ارتدوکس‌های اسلامیست نظیر طالبان، القاعده، داعش و... جنایاتی که علیه خود مسلمانان و بعضا غربیان انجام دادەاند نیز در خلق چنین تراژدیهایی بی‌تأثیر نبوده است و باید با قرائتی نواندیشانە از اسلام سعی در عرضەی اسلامی میانه و متلائم و سازگار با روح زمانە داشت.
به یاد داشتە باشیم بسیاری از مسلمانانی که در غرب سکنی گزیدەاند و ناگزیر از مهاجرت بوده‌اند، این رحل اقامتشان ناشی از ظلم ظالم و جور صیاد بوده که آشیانشان را بر باد داده است. پس از ماست که بر ماست.

2
بدون‌نام (مهمان)
1397/12/25

هرچند این جنابت به نظر ما محکوم است ولی اگر دهها جنابت دیگر هم در کشورهای غربی روی دهد، باز هم به گرد پای داعشیان و امثالهم نمی‌ رسد. یک سر سوزنی به خود بزنید سپس جوالدوز را در تن مخالف فرو کنید.

به باور حقیر عل رغم مشکلاتی که مردم در غرب دارند و دنیا بهشت نیست اما در مقایسه با خاورمیانه غرب یعنی دموکراسی،حقوق بشر،یعنی آزادی یعنی عدالت اجتماعی یعنی آزادی عقیده و بیان آن، غرب یعنی فناوری و صنعت؛یعنی رفاە و داشتن آرامش نسبی.غرب یعنی داشتن نظام مستقر سیاسی و کرامت ذاتی و حقوق بنیادین و طبیعی بشر و...

3
بدون‌نام (مهمان)
1397/12/25

سخن حقی است. علی الاسف مسلمانان از وقتی که باب اجتهاد را تخته کردند، نوعی عرفان و تصوف و نظریەی همەخدای(وحدت وجود) در میان آنها بەوجود آمد و شیوع یافت و عقلانیت و فلسفەورزی درمیانشان رخت بربست و اخباریگری و سلفی‌گری درمیانشان غالب شد و استبداد داخلی با تفکر تقدیرگرایانه و جبراندیشی توجیه شد و عالمان مجیزگوی حاکمان شدند و به‌طور کلی از اسلام راستین و روح قرآن و اخلاق فاصلە گرفتند؛ به چنین حال و روزی افتادند.

4
دوریسانی (مهمان)
1397/12/25

باسلام خدمت اساتید بزرگوار.
دربیانیه جماعت به جای واژه شهدا از واژه قربانیان استفاده شده که جای سؤال وايراد است . معتقدم درصورت امكان اصلاح شود چون سندی ماندگار است

5
اهل الحق (مهمان)
1397/12/25

پاسخ دوریسانی:
مستحضرید شهید در ادبیات قرآنی معنای دیگری دارد. حتی آنان که در راه خدا کشتە می‌شوند شهید نامیده نشدەاند.

6
بدون‌نام (مهمان)
1397/12/26

با سلام خدمت مسئولین جماعت شایسته بود بیانیه به اسم جماعت صادر می شد وکم مفصلتر و قویتر می بود و حجم و اهمیت موضود در نظر گرفته می شد .

7
اهل الحق (مهمان)
1397/12/26

شاید حق با شما باشد. اما نهاد روابط عمومی هم در هر سازمانی نقش چشمگیری دارد. صرف کنشگری در این قضیه مهمتر از این است که نویسنده‌ی بیانیە چه کسی باشد یا نباشد! موفق باشید