در مراسم نکوداشت سفیر آفتاب؛ جمال اسماعیلی: خانم ریگی نمادی از یک هویّت سه گانه‌ی زن، اهل سنّت و بلوچ است و همین امر به این انتخاب اهمّیّت خاصّی بخشیده است

در مراسم نکوداشت سفیر آفتاب؛ جمال اسماعیلی: خانم ریگی نمادی از یک هویّت سه گانه‌ی زن، اهل سنّت و بلوچ است و همین امر به این انتخاب اهمّیّت خاصّی بخشیده است

جمال اسماعیلی مسئول روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح نیز در سخنان کوتاهی از به کارگیری نخبگان و شایستگان اهل سنت در مناصب سیاسی و مدیریتی استقبال کرد و انتخاب خانم ریگی را به‌عنوان نخستین سفیر زن اهل سنت، گامی مهم در راستای تحقق حقوق شهروندی در کشور دانست.

اسماعیلی در صفحەی اینستاگرام خود نوشت: طبیعتاً ایشان[آقای عراقچی] نیک می‌دانند که انتصاب کسی به عنوان سفیر، در هر جای دنیا امری معمول و عادی است و نیازی به مراسم و برنامه‌ی ویژه ندارد و این را صرفاً برای تکریم سفیر جدید بیان نمود. اما در شرایطی که بافت فرهنگی، برای حضور یک زن در مسؤولیت‌های کلان مهیا نبود و شرایط سیاسی و فرهنگی، حضور یک بلوچ یا کرد اهل سنت را در مسند وزارت، سفارت و حتی هیأت رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی در یک برهه از زمان به تابو تبدیل کرده بود، باید هم برای انتخاب خانم ریگی مراسم گرفت و دست زد. این انتخاب توسط دکتر ظریف و تیم همراه وی که یکی از پیشقراولان پاسخ به نیازهای اقوام و مذاهب است از این رو اهمیت دارد که یک رویه محدودیت‌زا را اصلاح می‌کند. امری که در ٢٠ سال پیش در انتصاب اولین فرمانداران اهل سنت شاهد آن بودیم و اکنون انتصاب فرماندار سنّی، موضوعی «ویژه» نیست. مطلوب این است که شایسته‌سالاری مبنای انتخاب باشد نه داشتن هویت مذهبی، قومی و احیاناً جنسیتی؛ و عموم شهروندان به صورت مساوی از حق تصدی هر نوع مسؤولیتی به قدر توانایی خود برخوردار شوند و صِرف داشتن هویت خاص نه مانع از در اختیار گرفتن مسؤولیت باشد و نه وسیله‌ای برای واگذاری مسؤولیت گردد اما تا رسیدن به این نقطه، نیازمند اراده‌ای جدی برای شکستن تابوها و رویه‌های غیرقانونی و اعمال سیاست «تبعیض مثبت» هستیم تا در نهایت هر شهروندی، «هویت ایرانی» خود را فراتر از هویت‌های چندگانه‌ی دیگر دانسته و هیچ هویتی خود را برتر از دیگران نداند.

اسماعیلی افزود: خانم ریگی نمادی از یک هویت سه گانه‌ی زن، اهل سنت و بلوچ است و همین امر به این انتخاب اهمیت خاصی بخشیده است. چند ماه قبل برای اولین بار خانم افخم اولین سفیر زن کشورمان شد و قبل از ایشان دکتر ادیبی به عنوان اولین سفیر اهل سنت بعد از انقلاب اسلامی ایران از میان کردها، تعیین گردید. اکنون نیز شاهد انتخاب یک بلوچ اهل سنت در مسند نمایندگی کشورمان در دارالسلام هستیم.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار سیاسی ایرنا، سید عباس عراقچی در مراسم نکوداشت نخستین بانوی سفیر سیستان و بلوچستانی، انتصاب «حمیرا ریگی» به عنوان سفیر ایران در برونئی را به مردم خونگرم سیستان و بلوچستان و همه مردم ایران تبریک گفت.

وی اظهار داشت: انتصاب او به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برونئی باعث افتخار ما در وزارت امور خارجه است و امیدوار هستیم وی همانطور که در سالیان گذشته نمونه یک خانم موفق در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بودند، در عرصه بین‌المللی هم به همان ترتیب موفق و الگویی برای جامعه و همچنین بقیه سفرا در خارج از کشور باشند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه سفیر نماینده کشور در سایر کشورها محسوب می‌شود، اظهار داشت: ما خانم‌هایی که به نمایندگی از مردم بزرگ ایران در سمت نمایندگی حضور داشته و نماینده شایسته مردم ایران باشند، کم داشتیم و خوشحالیم که ریگی به عنوان دومین سفیر اعزام می‌شود و ان شاء الله وی برای بقیه خانم‌ها هم راهگشا باشد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در حاشیه مراسم نکوداشت ریگی در ایوان شمس تهران گفت: در سطح ملی هر کس که شایستگی منصب سفیر را داشته باشد، انتخاب خواهیم کرد و دوستان دیگری هم از وزارت امور خارجه بودند که به دلیل شایستگی خودشان و تناسبی که با محل ماموریت داشتند، انتخاب شدند.

وی افزود: ریگی غیر از آنکه خانم و بلوچ است، در وهله نخست شایستگی شخصی خودش به عنوان مدیری موفق در جمهوری اسلامی از جمله آشنایی وی با مباحث بین المللی و محل ماموریتی که خواهند رفت و تناسبی که با آنجا دارد، باعث شد او را انتخاب کنیم. او میان نامزدهای دیگر که آقایانی هم جزو کاندیداها بودند در مجموع به عنوان فرد شایسته‌ای شناخته شدند و جناب رئیس جمهوری هم با اعزام وی موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، مراسم نکوداشت «حمیرا ریگی، نخستین بانوی سفیر سیستان و بلوچستانی» شامگاه دوشنبه به کوشش انجمن فرهنگی سیستان و بلوچستانی‌های مقیم تهران با حضور جمعی از شخصیت های سیاسی و محلی در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد. 

ریگی دومین زنی است که پس از «مرضیه افخم»، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برونئی انتخاب شده است.

این برنامه با حضور معصومه ابتکار، شهربانو امانی، مهناز افشار، ولی الله شجاع پوریان، عباس عراقچی، علی اوسط هاشمی، ایرج افشار و سید محمود حسینی و... برگزار شد.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1397/12/10

اهل سنت با جمعیتی بالای دە میلیون به جایگاه شایستەی خود نرسیده است. نصب یک خانم به‌عنوان سفیر گرچه گام خوبی است ولی اقلی‌ترین سهم این اقلیت چند میلیونی در توزیع قدرت است. کاش بسوی استقرار دولت مدنی بدون سوگیری مذهبی بروییم و هیچکس به صرف اینکه شیعه یا سنی است، به منصبی دست نیابد و از منصبی که شایستگی آنرا دارد، محروم نشود.