مدير گروه مطالعات خاورميانه‌ی دانشكده‌ی مطالعات جهان با دبیرکلّ جماعت دیدار کرد

مدير گروه مطالعات خاورميانه‌ی دانشكده‌ی مطالعات جهان با دبیرکلّ جماعت دیدار کرد

دکتر علی‌اکبر علیخانی، «مدير گروه مطالعات خاورميانه‌ی دانشكده‌ی مطالعات جهان» با دکتر عبدالرّحمن پیرانی، صبح پنج‌شنبه ١١ بهمن ماه جاری در دفتر جماعت دعوت و اصلاح دیدار کرد.

بنا به گزارش اصلاحوب، دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح در ابتدای این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی و تقدیر از کوشش‌های فرهنگی و علمی بسیار و مؤثّر  دکتر علیخانی، به جوانبی از نگرش‌ها و خط‌ مشی‌های جماعت اشاره کرد. عبدالرحمن پیرانی ابراز داشت: دگرپذیری و تأکید بر پذیرش متقابل تنوع‌ها و کثرت‌های فرهنگی، قومی و مذهبی موجود از خط‌ مشی‌های همیشگی جماعت بوده و جماعت همواره مصالح ملّی، امنیّت کشور و همبستگی ایرانیان را در اقدامات خود مدّنظر داشته است. دبیرکلّ جماعت تأکید کرد که همیشه کوشیده‌ایم استقلال فکری و تشکیلاتی خود را در عینِ الهام‌گیری و آموختن از تجربه‌های همه‌ی جریان‌های اسلامی داخلی و خارجی، حفظ کنیم و ضمن حفظ هویّت مذهبی خود، از دامن زدن به هر گونه تنش مذهبی خودداری کنیم. وی اظهار داشت ما در کنار هویّت مذهبی خود همواره به «هویّت ایرانی» تأکید داشته و سعی کرده‌ایم مطالبات اهل‌سنّت را در گستره‌ی بزرگ‌تر «حقوق شهروندی» و ذیل گفتمان «کرامت انسانی» طرح و پیگیری کنیم.

در ادامه‌ی این دیدار، دکتر علی‌اکبر علیخانی، مؤلّف مجموعه‌ی نوزده جلدى «انديشه سياسى متفكّران مسلمان»، ضمن ابراز مسرّت از این دیدار و آشنایی با اندیشه‌های اعتدالی، واقع‌نگر و مدنی جماعت، نکاتی در خصوص لزوم تقویت پایه‌‌های هم‌زیستی و بنیادهای اسلامی آن طرح کرد.

وی ابراز داشت: بنیادهای فکری اسلام ضامن هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و پرهیز از خشونت است و آنچه در گروه‌های افراطی و جنگ‌های مذهبی شاهد هستیم، امتداد جاهلیت پیشااسلامی است. جاهلیتی که در آن به رغم همه‌ی آشفتگی‌ها و گونه‌گونی‌ها، توسّل به خشونت و اصلِ انتقام، مشترک بود و آنچه در تنش‌های مذهبی بین مسلمانان می‌بینیم در حقیقت ریشه‌های جاهلی دارند و نه اسلامی.

مدير گروه مطالعات خاورميانه‌ی دانشكده‌ی مطالعات جهان افزود که در اسلام همه‌ی جنگ‌ها دفاعی بوده‌اند و مبانی دینی هیچ جنگ ابتدایی را تجویز نمی‌کنند. به گفته‌ی دکتر علیخانی، انسان فارغ از نژاد و مذهب، کرامت ذاتی دارد و این کرامت، به هیچ‌وجه زوال‌پذیر نیست. علیخانی افزود: بسیاری از آنچه ذیل عنوان تبعیض‌های مذهبی شمرده می‌شود، در حقیقت ناشی از ضعف‌های ساختاری است و از قصد مبتنی بر تبعیض مذهبی نشأت نگرفته است. 

گفتنی است در این دیدار تنی چند از اعضای دفتر مرکزی جماعت نیز حضور داشتند.