کنگره‌ی پنجم جماعت از اخلاق‌مداری تا شایسته‌سالاری(١٠نکته)

کنگره‌ی پنجم جماعت از اخلاق‌مداری تا شایسته‌سالاری(١٠نکته)

جماعت دعوت و اصلاح در روزهای ١٥و١٦آبان‌ماه پنجمین کنگره‌ی خود را در حالی با آرامش و امنیّت برگزار کرد که خاورمیانه حال و روز چندان خوشی نداشته و غالب کشورهای منطقه با جریانات بیداری اسلامی میانه‌ی خوبی ندارند.

بنده به عنوان عضو کوچکی از کنگره‌ی پنجم جماعت مشاهدات و فهم خویش را از کنگره به سمع و نظر مخاطبان محترم می‌رسانم:

١. آگاهی اعضای کنگره:

اعضای کنگره‌ی جماعت از قبل در فضای مجازی و با برگزاری کارگروههای استانی و کشوری به تحلیل شرایط فرهنگی و اجتماعی و سیاسی منطقه و جامعه‌ی خویش می‌پردازند و پیش‌نویس اساسنامه و مرامنامه‌ی جدید را بند به بند مورد نقد و بررسی قرار داده تا در روز کنگره با آگاهی لازم حضور یابند.

٢.کاندیداتوری مشورتی:

در جماعت دعوت و اصلاح غالب کسانی که در نظر دارند کاندید دبیرکلی و شورای مرکزی و یا نظارت شوند حدّاقل با اعضای استانی خویش مشورت نموده و در نهایت با نظر جمعی کاندیدها نهایی می‌شوند و بعضاً کسانی خودشان تمایل به کاندیداتوری ندارند امّا مغلوب خرد جمعی می‌شوند. 

٣.دبیرکلّ یا پدر جماعت:

در جماعت دعوت و اصلاح نقش دبیرکلّ به مثابه‌ی یک پدر معنوی است که دیگر اختیار بدست نیست؛ فرزندان با اخلاقش را راحت رها کند چرا که همانگونه که در کنگره‌ی اخیر مشاهده نمودیم اعضا حاضر نیستند پدر فهیم؛ سکّان جماعت را واگذار نماید و هر روزی دو سوم از فرزندان به این نتیجه رسیدند که پدر نیازمند استراحت است قطعاً عموها و فرزندان مسیر را ادامه خواهند داد. 

٤.نسبی‌گرایی در تصمیم‌گیری‌ها:

در جماعت دعوت و اصلاح اعضا حقیقت‌طلب‌اند و هرگاه استدلالی قویتر از فهم خویش شنیدند با کمال میل کارتهای سبز و قرمزشان تغییر می‌کند همچنان که در این کنگره، موردی حتّی به تصویب رسید امّا با استدلال قویّ استاد جلال معروفیان نظر کلّ اعضا تغییر کرد. 

٥.ماندگاری در جماعت 

جماعت دعوت و اصلاح برای متوفّیان خویش ارزش خاصّی قایل است. در کنگره آنگاه که کلیپ به رحمت رفتگان جماعت پخش شد هم خوشحال شدم که روزی بعد از مرگم کسانی هستند که از من یاد کنند و هم اینکه از نبود دستمال کاغذی جیبی جهت پاک کردن اشک‌هایم رنج می‌بردم. 

٦.نیروهای خدماتی

اعضای جماعت از نگهبان ساختمان گرفته تا دبیرکلّ؛ همگی از بهداشت کلامی و بدنی و ذهنی و قلبی برخوردارند و شایسته‌سالاری و اخلاقمداری در اوج است. 

٧.تنوّع فرهنگی و قومی به مثابه‌ی یک فرصت:

در جماعت دعوت و اصلاح اگر تعصّب قومی حاکم باشد و استان‌های کوردنشین با هم ائتلاف کنند ممکن است هیچ فرد غیر کورد در انتخابات رأی نیاورد؛ امّا جالب این است که به همدیگر اصرار می‌کنند حتّی گاهاً خودشان قربانی می‌شوند همانگونه که یکی از نامزدهای محترم شورای مرکزی از استان‌های شمالی کشور به اصرار نامزدی از آذربایجان غربی وارد عرصه شد و در نهایت پیشنهاد‌دهنده رأی نیاورد و پیشنهادشده رأی آورد. 

٨.هیچ کسی گلایه ندارد کجا خوابید و چه غذایی خورد بلکه فضا کاملاً ایمانی و اخلاقی است. 

٩- جماعت دعوت و اصلاح تشکلی مدنی است که در چارچوب اندیشه‌ی اسلامی با مرجعیت قرآن و سنت نبوی شکل گرفته، این تشکل از اصالت برخوردار بوده و به معاصر و عصری بودن بها می‌دهد. اصیل قدیم را ارج نهاده و به جدید سودمند، خوشامد می‌گوید. نوگرایی را پاس داشته و به «نوع‌دوستی» و دگرپذیری و «مسؤولیت‌پذیری» بسان یک فضیلت اخلاقی فردی که مآلاً به توسعه‌ی اجتماعی می‌انجامد می‌نگرد و در این وانفسا «معناداری» زندگی را با نگاه به منابع اصیل دین اسلام می‌جوید.

١٠. ورود یکی از خواهران به شورای مرکزی جماعت که دانش‌آموختە‌ی حوزه و دانشگاه بود، نشان از اهمیت دادن این تشکل به مدارس علوم دینی و هم توجه به زنان به‌عنوان نیمی از جامعە و جماعت است. این اتفاق فرخنده مایه‌ی مسرت و خوشحالی است و امید آن‌که خواهران شایسته‌ی بسیاری در دوره‌ی جدید، با ورود مجدانه به عرصه‌های مدیریتی این تشکل بیش از پیش برای نقش‌آفرینی در آن آماده شوند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1398/08/19

دوکتۆر گیان خودا دەستت لە عەمری بگرێ ئیشەڵڵا دەوری داهاتوو لە شۆڕای ناوەندی جەماعەتدا بتبینمەوە.

2
بدون‌نام
1398/09/03

جوان بوو،
دەستتان خۆش بێ