امام جمعه‌ی اهل سنّت بندرعباس: حفظ تمامیّت ارضی خط قرمز است

امام جمعه‌ی اهل سنّت بندرعباس: حفظ تمامیّت ارضی خط قرمز است

سید عبدالباعث قتالی امام جمعه‌ی اهل سنّت بندرعباس گفت: وحدت ملّی مهمترین عنصر حفظ یک ملت و یک کشور است و حملات کور تروریستی مبتنی بر خواسته‌ها و شعار قومی نشان می‌دهد که عدّه‌ای وحدت ملّی این سرزمین را نشانه رفته‌اند. 

به گزارش اصلاحوب به نقل از خبرگزاری مهر، سید عبدالباعث قتالی در واکنش به حادثه تروریستی اخیر در اهواز گفت: حمله به خوزستان، حمله به کل ایران است. هنگامی که یک بخش از یک کشور مورد حمله و تجاوز قرار می گیرد، در واقع کل آن کشور مورد تجاوز قرار گرفته است. همینطور که کشته شدن هر شهروند ایرانی، در واقع درد و رنجی بزرگ برای کل ملّت ایران است و همه در این غم شریک هستند. 

امام جمعه اهل سنت بندرعباس گفت: این‌گونه حرکات چه به لحاظ شرعی و چه به لحاظ عقلی امری محکوم است. خصوصاً اینکه افراد غیر نظامی و گاها زنان و کودکان قربانی ترور و خشونت کور می‌شوند. 

رئیس شورای روحانیت اهل سنّت افزود: امنیت و وحدت ملّی کشور را نباید دست کم گرفت. برای تداوم این امنیّت باید تلاش کرد و بعضاً برای حفظ این امنیت باید از برخی خواسته‌ها و مطالبات خود دست کشید. زیرا این امنیّت و این موجودیت در ذات خود امری مهمّ و نعمت بزرگی است.

این عالم برجسته اهل سنت جنوب کشور گفت: چیزی که ما را دور هم جمع کرده است این خاک، این سرزمین و ایران است. این کشور از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است که حرمت و حقوق هر یک از آنها باید محترم شمرده شود، اما نباید به بهانه قومیت یا مذهب یا هر عنوان دیگر به بخش هایی از این سرزمین تجاوز شود و به آن حمله شود، چرا که حفظ تمامیت ارضی خط قرمز هر کشور و هر ملتی است. همه ما ساکن یک کشتی هستیم که سوراخ شدن هرگوشه آن سبب غرق شدن همه خواهد شد.

قتالی گفت: اگر ایران و این سرزمین را ملاک قرار دهیم، همه ما از هر قوم و مذهب در این سرزمین جایگاهی داریم. امّا اگر هر قوم و مذهبی خود را از دیگران برتر و جدا بداند، این برتری بینی سرآغاز حمله به تمامیّت و وحدت این سرزمین و این کشور است.

امام جمعه اهل سنت بندرعباس گفت: اهل سنت برای قرنها پاسدار مرزهای این کشور بوده است. تاریخ اهل سنت در ایران همواره با جنگ و کشمکش در مقابل تجاوز بیگانگان رقم خورده است و طی آن اهل سنت ایران در مرزهای این کشور همواره مقابل تجاوز بیگانگان ایستاده است. 

وی افزود: اکثریت قریب به اتفاق اهل سنت ایران را قوم فارس یا از اقوام اصیل ایرانی مثل بلوچ و کرد تشکیل می دهند که زبان آنها شاخه ای کهن از زبان فارسی اصیل است و در طول قرنها این میراث فرهنگی و زبانی را برای خود حفظ کرده اند.زبان مادری خود بزرگترین دلیل پایبندی این اقوام به سرزمین ایران است.

امام جمعه‌ی اهل سنت بندرعباس خاطر نشان کرد: پیوند اهل سنت و ایران پیوندی اصل است و این پیوند در چارچوب حفظ وحدت ملی ایران تعریف می شود. لذا اهل سنت همواره در طول تاریخ تلاش کرده ایرانی بماند و به ایران وفادار باشد و هرگاه به آن فرصت دهند به ایران خدمت کند.

سید عبدالباعث قتالی با اشاره به ترورهای اخیر در اهواز گفت: با توجّه به اهمیت موضوع نیاز به افزایش تدابیر امنیتی در مقاطع و مراسمهای حساس باید در کشور جدّی گرفته شود. درکنار این موضوع باید زمینه برای توسعه و رفع نابرابری در برخی مناطق محروم فراهم شود تا دشمنان این فرصت را پیدا نکنند که از محرومیتها و نا رضایتی‌های پنهان، سوء استفاده کنند و در نهایت در جامعه ایجاد شکاف کنند.

بدون امتیاز