مرگ چهار فعال زیست‌محیطی مریوان به دنبال آتش‌سوزی

مرگ چهار فعال زیست‌محیطی مریوان به دنبال آتش‌سوزی
در پی بروز آتش‌سوزی و انفجار در نواحی جنگلی نزدیک به مریوان، چهار نفر از فعالان زیست‌محیطی جان خود را از دست دادند و چند تن دیگر نیز دچار مصدومیت شدند.
بنا به گزارش اصلاحوب بر اثر آتش‌سوزی دیروز شنبه، ۳ شهریورماه جاری، بخشی از جنگل‌های مریوان در منطقه‌ی سلسی و پیله مریوان چهار نفر جان خود را از دست دادند و دو نفر مصدوم شدند. در این حادثه، ۲نفر به نام‌های شریف باجور فرزند بایزید، امید کهنه‌پوشی(حسین‌زاده) فرزند احمد از اعضای انجمن سبز چیا مریوان و دو نفر از اعضای اداره‌ی محیط زیست مریوان به نامآهای محمد پژوهی فرزند احمد و رحمت حکیمی‌نیا فرزند امین متأسفانه جان خود را از دست دادند و دو نفر دیگر به نام‌های مختار امین نژاد ۳۳ساله فرزند ابوبکر و محمد مرادویسی ٥۷ ساله فرزند احمد مصدوم شدند که محمد مرادویسی بر اثر شدت سوختگی با بالگرد به سنندج اعزام شده است.
مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبر صدا و سیما مرگ چهار نفر را تأیید کرده و افزود: «منطقه آلوده به مین بوده و متأسفانه انفجارهایی هم در منطقه، صورت گرفته است.»
خبرگزاری ایرنا به نقل از منابع محلی نوشته: «منفجر شدن مهمات جنگی به جای مانده از جنگ تحمیلی موجب آسیب وارد شدن به این افراد شده و مصدومان حادثه با استفاده از بالگرد اوژانس هوایی به مراکز بیمارستانی در مریوان و سنندج منتقل شده‌اند.»
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
مریوانی (مهمان)
1397/06/04

دیروزصبح مورخه ۳شهریور۹۷ٱتش سوزی مهیبی در یکی از روستاهای نزدیک مریوان به اسم سلسی رخ داد.بنا به اظهار منابعی دو نفر به عمد ٱتش روشن کرده و به سرعت از محل دور شدە اند.این جنگلها نزدیک پادگان شهر واقع شده وهرساله به بهانە های مختلف از جمله وجود نیروی اپوزسیون کوردی ٱتش زدە میشود و به سبب نزدیکی به ان مکان نظامی دسترسی جوانان و نیروی مردمی واعضا انجمن های محی٨ زیست مشکل است.
بلافاصله بعد ازٱگاهی انجمن سبز چیا و انجمن مردم نهاد مریوان بسیاری از جوانان خودرابه محل میرسانند و به علت دود زیاد و حجم بسیار ٱتش و گرما ،گروهی ازجوانان در آتش گرفتار میشود و امکان خروج ونجات را هم از دست میدهند که متافسانه ٤نفر به اسامی امید کهنه پوشی، شریف باجور رحمت حکیمی نیا و محمد پژوهی در میان شعله های مهیب ٱتش فوت میکنند و چند نفر هم دچار سوختگی شدید شده و تحت درمانند.درحای که سازمان هلال احمر و جنگلها دارای هلیکوپتر امداد بودە وزمانی به محل اعزام شدند کە کار ار گذشته و ٱتش تقریبا مهارشده بود.
دیروز مردم مریوان خواهان محاکمه عاملان این حادثه شدند ،فعلا شهر حالت امنیتی بە خود گرفته و نیروهای ضدشورش در شهر ومیادین اصلی پراکنده شدە اند.
در حادثه مهار مردمى آتش جنگل هاى بلوط حومه مريوان به همراه
جان خود را از دست داده اند
گفته هاى اوليه حاكى از انفجارى بوده كه آتشنانشان مردمى را زمين گير كرده است . ناشناس مانده جانبختگان امروز از كارآزموده ترين فعالان زيست محيطى در مهار آتش بوده كه از ساليان گذشته زندگى خود را صرف مهار آتش سوزى جنگل هاى منطقه كرده بود.

شریف فرزند کردستان بود ولی با جان فداییش داشت همه ی کردستان را فرزند اراده خود می نمود، کرماشان با اراده او بعد از زلزله زنده ماند، کوههای کورده واری با عشق او همیشه به رنگ سبز می خندید، او درس عشق و فدا را به همه آموخت....
و اکنون ما مانده ایم و "چیای هه تیو" و
"مه یان شه ریف" (باوه رشی قدیم)...
و این مرگی بود که همه باید به همدیگر تسلیت بگوئیم....