استاد عبدالرّحمن پیرانی با اعضای جماعت در مهاباد دیدار کرد

استاد عبدالرّحمن پیرانی با اعضای جماعت در مهاباد دیدار کرد

استاد عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح روز یکشنبه ٣١ تیرماه با اعضا و هواداران این تشکّل مدنی، در مهاباد دیدار کرد.

بنا به گزارش اصلاحوب، استاد عبدالرّحمن پیرانی دبیرکلّ جماعت دعوت و اصلاح، روز یکشنبه ٣١ تیر ماه در دیدار با اعضای جماعت در شهرستان مهاباد سخنرانی کرد. وی سخنانش را با تبیین میانه‌روی جماعت شروع نمود و تأکید کرد که در سایه‌ی عنایات خداوند – جلّ جلاله - جماعت تاکنون دچار هیچگونه تندرویی نشده و با کسی دعوا و نزاعی نداشته است. وی افزود: ما پرونده‌ی پاکی داریم و به هیچکس وابسته نیستیم و کسی نتوانسته تاکنون – سلباً یا ایجاباً- به جماعت دستور بدهد. وی ضمن دفاع از حقوق شهروندی افزود: ما از حقوق شهروندی و اهل سنّت دفاع می کنیم. وی در توصیف وضعیّت اهل سنّت تأکید کرد که آنان انسان‌های سربلند اهل اندیشه و علم هستند و در زمان حال و گذشته، علمای عامل و خادم بسیاری داشته و دارند. وی تأکید کرد که مشکل اهل سنّت در کشور بیش‌تر مربوط به مشارکت است و در مدیریّت کلان کشور کمتر سهم داشته است؛ حتّی همه‌ی اهل سنّت از لحاظ اقتصادی دچار فقر نیستند. وی بر ضرورت انصاف در ترسیم دورنمای راستین از وضع اهل سنّت در کشورمان تأکید کرد. وی مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی و درک فضای جامعه را از واجبات داعیان کاروان دعوت و اصلاح دانست و بر ضرورت خدمتگزاری مردم و حلّ مشکلات جامعه توسّط افراد جماعت، تأکید نمود.

وی افزود: شایسته نیست مسؤولان نظام ما را بشناسند، ولی مردمان جامعه ما را نشناسند یا کمتر با اندیشه‌ها، خدمات و حسنات ما آشنایی داشته باشند. وی بر وجود تنگ‌نظری و جزم‌گرایی در جامعه‌ی ایرانی تأکید کرد و اضافه کرد: «متأسّفانه بسیاری از ما و نیز پاره‌ای از مسؤولان که همە زاده‌ی این جامعه‌ هستیم، دگرناپذیر و تنگ‌نظریم و میل به ظلم و استبداد در ما وجود دارد. ما باید با هم زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم و در اندیشه‌ی حذف یکدیگر نباشیم. ما باید اهل تعامل باشیم و به متعصّب نگوییم تو ظالم و یا نادانی هستی، بلکه می‌گوییم تو حقّ حضور داری و من هم مانند شما حقّ حضور در جامعه و زیستن در آن را دارم.

استاد پیرانی افزود: باید اعتماد به نفس فردی و جمعی بیشتری داشته باشیم و اگر می‌خواهیم مدافع باورها یا حقیقت یا هویّت خویش باشیم، نباید از رویارویی با مشکلات موجود در طول مسیر، بهراسیم. 

وی به آسیبِ «مسؤولیت‌گریزی» اشاره کرد و افزود: لازمه‌ی وجود اختیار، انتخاب و آزادی به‌عنوان یکی از نعمت‌های الهی در انسان، پذیرفتن مسؤولیت کامل افعال، اعمّ از «کردار» و «گفتار» است؛ افزون بر این مهمّ، ما در زمینه‌ی انجام خدمت به افراد انسانی در جامعه و رفع مشکلات نیز کمی مسؤولیت‌گزیر هستیم. در حالیکه مثل حضرت یوسف، باید مسؤولیت را قبول کنیم و در راستای حلّ مشکلات انسانها نقش ایفا کنیم و صادقانه اعلام کنیم که من تعهّد، دانایی و تواناییِ انجام فلان کار را دارم: «‏قَالَ اجْعَلْنِي عَلَى خَزَائِنِ الْأَرْضِ إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ» (یوسف: ٥٥)

دبیرکلّ جماعت به اهمّیّت نقش خانواده اشاره کرد و اضافه کرد: برای رسیدن به آرامش در خانواده و جماعت و جامعه، باید احساس احترام و کرامت نفس داشته باشیم. روابط ظالمانه و استبدادی نمی‌تواند در امر اصلاح و بهسازی، کارایی داشته باشد. وی تأکید کرد: ظلم به زنان خلاف حقوق بشر است و عدم اهتمام به خانواده نیز اشتباه جبران‌ناپذیری است. وی تأکید کرد: عمل حکیمانه این است که درحد توان، خود و خانواده‌ی خود را از آسیب‌ها و ناملایمات روزگار حفظ کنیم و در نظر داشته باشیم که امروزه بر اثر پدیده‌ی جهانی‌سازی و انفجار اطّلاعات و رشد چشم‌گیر فنّاوریهای ارتباطی، شکاف نسلی وجود دارد. در این میان، ذوق و سلیقه‌ی افراد نیز عوض شده و ما نیز ناگزیر باید «گفتمان» خود را با واقع‌بینی بیشتر تغییر دهیم و با «لسان قوم» پیام‌های قرآن کریم را با علم، عمل و حال خود به نسل جوان منتقل نماییم. 

در این نشست عبدالناصر حدیقی مسؤول معاونت مالی و دکتر سید احمد هاشمی مسؤول معاونت تربیتی و حسین تیباش عضو شورای مرکزی و عبدالکریم عزیززاده مسؤول اجرایی استان آذربایجان غربی حضور داشتند.

این نشست با سوال و جواب به پایان رسید.

لازم به ذکر است که استاد پیرانی در خردادماه ١٣٩٣ نیز با اعضا و هواداران جماعت در مهاباد دیدار و گفت‌وگو  کرده بود.

استاد عبدالرّحمن پیرانی با اعضای جماعت در مهاباد دیدار کرد

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
کارشناس امور جماعت (مهمان)
1397/05/01

با سلام بنده یکی از دوستداران جماعت و از کسانی هستم که پیگیر امور آن از سالهای دورم. آنچه در گفتمان دبیرکل محترم بە عنوان سخنگوی جماعت دربارەی لزوم تعامل با دنیای جدید و درک واقع‌بینانە از جامعه دریافت می‌شود، حاکی از وجود روحیەی متسامح و روادارانەی این شخص شخیص است، اما متأسفانە این گفتمان نوین در میان اعضا و لایه‌های پایین جماعت اصلا هیچ جایگاهی ندارد و افراد این جماعت بیشتر با آموزه‌های سید قطب و جریان اخوان مصر و نویسندگان آن دمخور هستند و از بیخ و بن با ارزش‌های بنیادین و رویکردها و راهکارها و نیز ارزش‌های بنیادین این جماعت بیگانه‌اند. علت اصلی این مسئله هم به آموزه‌های تربیتی این افراد و مربیان آنها در حلقه‌های آموزشی و تربیتی این جماعت برمی‌گردد. خروجی برنامه‌های تربیتی جماعت، فردی است که هم دارای تعصب مذهبی است و جزم‌گرایانە با مسائل برخورد می‌کند و هم قادر نیست بخشی از جامعه باشد و چه بسا خودناخواسته و در اثر آموزه‌های متباین با روح جامعه، دچار نوعی غربت، انزوا و عدم مشارکت در جامعه است. گفتمان جدید جماعت که در اسناد بالادستی آن مانند جزوەی "رویکردها و راهکارها" انتشار یافته است گرچه مطلوب است اما اندکی ایده‌آل‌نگرانه است و با واقعیت موجود افراد در لایەهای پایین بسیار با برنامه‌های تربیتی که همسو با آن نیست، فاصله دارد. چنانکه گفته شد جماعت دچار نوعی دوگانگی شده است؛ ازسویی دعوت به مشارکت مدنی، دموکراسی، آزادی، حقوق بشر و از سویی دیگر دعوت به جامعەی اسلامی و تطبیق شریعت و جاهلی خواندن جامعه که این دو رهیافت با همدیگر کاملا ناسازگارند. از سویی دیگر، فرهنگ جماعت‌بودن که بیشتر بعد سنت‌گرایی آنرا می‌رساند با رویکرد تشکل مدنی یا حزبی سیاسی که در بستر مدرن و فضای نوین سر بر آورده است، باز هم دچار تباین است و نمی‌شود با این دوگانگی بە حیات خودش ادامه دهد. یا باید تشکل مدنی/حزب سیاسی بود یا نە جماعتی دعوی دینی.
از جانبی دیگر افراد در این جماعت هستند که کلا با مفاهیم نوین بیگانه‌اند و در ناکجاآباد حکومت اسلامی در حالتی رویایی بە خوابی عمیق فرو رفتەاند. اینگونه افراد با نگرشی نوسلفی، درصدد تشکیل جامعه‌ای ایده‌آلند و از جبرهای اجتماعی و واقعیت موجود جامعه و روند رو به رشد جامعه و افراد انسانی پاک بی‌خبرند.
من رجای واثق دارم جماعت تکلیف خویش را با این افراد یکسره نماید و نیز ماهیت خود را برای افکار عمومی بیشتر هویدا کند که آیا جماعتی سنتی مانند اخوان است که با اندیشەای کهنه درصدد دستیابی به قدرت سیاسی است یا نه تشکل یا حزبی سیاسی است که در جهت تقویت جامعە‌ی مدنی در راستای احقاق حقوق مردم، حد واسط میان قدرت سیاسی و مردم است. اگر این ظریف‌کاری صورت نگیرد جماعت دچار انشقاق خواهد شد. این توصیه را صاحبان امر جدی بگیرند. موفق و مؤید باشید