برای مقابله با بحران خشکسالی صرفه‌جویی در مصرف آب را جدی بگیریم!

توسط راضیه سپهری

آیا می‌دانید صندوق جهانی طبیعت (WWF) بحران کم‌آبی را دومین بحران بزرگ دنیا طی ۱۰ سال آینده اعلام کرده است؟ این بحران در کشورهای آسیایی و اروپایی بیش از دیگر کشورهای دنیا دیده می‌شود. آیا می‌دانید ایران یکی از کشورهایی است که در آینده با بحران کم‌آبی مواجه خواهد شد؟ چقدر این موضوع را جدی می‌گیرید؟ چقدر صرفه‌جویی در مصرف آب را در برنامه روزانه زندگی‌تان قرار داده‌اید؟ اگر دوست دارید قدمی مثبت برای مقابله با بحران کم‌آبی بردارید با روزچین همراه باشید.

بحران خشکسالی از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌تر است!
بد نیست بدانید که ایران در کمربند خشک کره زمین قرار دارد. از طرفی هم ذخایر آبی کشورمان روز به روز کاهش می‌یابد. متوسط بارش باران ایران نیز از میانگین جهانی بسیار فاصله دارد. میزان و نوع استفاده آب در کنار تصرف‌های انسانی در محیط زیست همگی دست به دست هم داده‌اند تا کشور ما قدم به قدم به بحران خشکسالی نزدیکتر شود. از سوی دیگر ناسا نیز در گزارش‌های متعددی هشدار داده که زمین به سمت کمبود آب پیش رفته است و دریاچه‌های بزرگ جهان در حال ناپدید شدن هستند.

محققان ایرانی نیز در تلاش‌اند تا با استفاده از فناوری‌های جدید راهی برای غلبه بر بحران آب بیابند. در این میان باید از خودمان بپرسیم سهم ما برای مقابله با این بحران چیست. آیا می‌توانیم بدون توجه به موقعیت کشورمان هر گونه که دوست داریم از منابع انرژی به ویژه آب استفاده کنیم؟!

تا به حال تصاویر سرزمین‌های خشکسالی‌زده را دیده‌ایم؟ شاید باید کمی به ایران بدون آب فکر کنیم. بد نیست به حال و روز دریاچه‌های رو به نابودی مانند دریاچه ارومیه بیشتر توجه کنیم. اصلا لازم نیست کارهای عجیب غریب بکنیم یا زحمت خاصی را متحمل شویم. کافی است کمی فقط صرفه‌جویی در مصرف آب را جدی بگیریم حتی در حد یک لیوان در روز!

راه‌های ساده صرفه‌جویی در مصرف آب
همه افرادی که دغدغه زندگی سالم و در آرامش دارند به نوعی تلاش می‌کنند تا بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب تاکید کنند. قطره قطره یکی از نمونه کمپین‌هایی بود که رامبد جوان در برنامه خندوانه برای صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت آب به راه انداخت. اگر شما هم دوست دارید در این راه قدمی بردارید، راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب را بخوانید، به کار ببندید و به دیگران نیز توصیه کنید.

پرداخت آب بها به این معنا نیست که هر طور دلمان بخواهید از آب استفاده کنیم. برای داشتن آینده‌ای روشن برای فرزندان و نوادگانمان باید در حفاظت از آب بکوشید.

به کودکان بیاموزیم هنگام مسواک زدن شیر آب را باز نگذارند
صرفه‌جویی در مصرف آب هنگام استفاده‌های شخصی
در زمان مسواک زدن یا وضو گرفتن، شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید. با پر کردن یک لیوان و استفاده از آن می‌توانید از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.
هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید.
وقتی مشغول ماساژ دادن سر با شامپو هستید شیر آب را باز نگذارید. زمان استحمامتان را کوتاه کنید.
صرفه‌جویی در مصرف آب

یک دوش گرفتن ساده را طول ندهید! اگر زمان دوش گرفتن‌تان را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه‌جویی خواهید کرد.
اگر دوش حمام بتواند در زمانی کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهار لیتری را پر از آب کند باید حتماً آن را با یک سر دوش کاهنده مصرف عوض کنید.

نکات کلیدی برای صرفه‌جویی در مصرف آب

برای آب دادن به درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها و گل‌ها، از آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
برای شستن سبزیجات ابتدا آنها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.
از جریان آب برای آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ به جای استفاده از آب، مواد خوراکی منجمد، را در هوای آزاد بگذارید تا یخ آن به آرامی باز شود.
برای نظافت حیاط یا هر محیط باز دیگر لازم نیست از فشار آب استفاده کنید. حتما یک جاروب تهیه کنید تا به راحتی و با کمترین آب، حیاط و دیگر فضاها را نظافت کنید.
چون ماشین‌های لباسشویی آب زیادی مصرف می‌کنند در نحوه شستشو و دفعات استفاده از ماشین لباسشویی دقت کنید. لازم نیست که از میزان شست و شوی لباس‌ها کم کنید، بلکه فقط صبر کنید تا لباسهای کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

از دست ندهید: راهکارهای ساده صرفه‌جویی در مصرف انرژی

برای صرفه‌جویی در مصرف آب میوه و سبزی‌ها را خیس کنید و بعد بشویید.
به لوله کشی‌ها و وسایل مصرف‌کننده آب دقت کنید
همه شیلنگها، اتصالات، شیرها و فلاش‌تانک را به صورت مداوم و مرتب کنترل کنید تا در صورت نشتی آن‌ها را سریع تعمیر کنید.
لوله‌های آب خانه و محل کار را عایق‌بندی کنید، عایق‌کاری لوله‌های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم، کم می‌کند.
لوله‌های آب گرم را عایق‌بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آن‌ را بی دلیل باز بگذارید.
یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

آب را ول نکنیم!
همه ما به داشتن گل و گیاه علاقمندیم بهتر است گونه‌ای از گل و گیاه را در منزل نگه داریم که کمتر به آبیاری نیاز دارد یا از سیستم آبیاری قطره‌ای کمک بگیریم.
اگر در حال آبیاری گل و گیاه منزلتان هستید و صدای زنگ تلفن یا در را شنیدید شیر آب را باز رها نکنید و بروید.
تا جایی که می‌توانید برای شستشو و آبیاری از آب آشامیدنی تصفیه شده استفاده نکنید. باغچه‌تان را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.
وقتی در آستانه بحران خشکسالی هستیم، استفاده از فواره‌های تزیینی چندان عاقلانه نیست، مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود.

به داد آب برسیم!

اگر همیشه بطری آب و یخ در یخچال داشته باشید لازم نیست برای نوشیدن آب خنک هر بار شیر آب را باز نگه دارید تا آب خنک شود.
ماشین‌تان را به جای شلنگ با یک سطل آب بشویید.
در حالی که کمبود آب در شهر احساس می‌شود لازم نیست پیاده‌رو مقابل مغازه و منزل را مدام بشوییم.
نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه‌جویی بسیاری در مصرف آب می‌شود.
زمانی که به مسافرت می‌روید، حتما شیر فلکه‌ای که بعد از کنتور آب نصب شده را ببندید.
موارد مهم و ضروری برای حفاظت از آب
هرازگاهی سالم بودن لوله کشی ساختمان‌تان را امتحان کنید. تمام شیرهای آب را ببندید و بعد کنتور را کنترل کنید. اگر همه شیرهای آب بسته است و کنتور هنوز کار می‌کند دلیل اتلاف آب از لوله‌های داخل ساختمان است که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر می‌رود و صورت‌حساب آب‌بهای شما را افزایش می‌دهد.
از همان دوران کودکی صرفه‌جویی در مصرف آب را به کودکانتان بیاموزید.
سعی کنید از خریدن اسباب بازی‌هایی که باعث مصرف آب می‌شوند خودداری کنید.
اگر متوجه شکستگی لوله و باز بودن لوله‌ها در مسیر رفت و آمدنتان یا هر گونه هدر رفتن آب در هر جا شدید سریع شماره ۱۲۲ را بگیرید و به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب خبر دهید.

از همین امروز و همین لحظه شروع کنیم. حتی با صرفه‌جویی یک لیوان آب در روز قدم بزرگی برای مقابله با بحران کم آبی برداشته‌ایم. به قول سهراب سپهری:

آب را گل نکنیم…
در فرودست انگار، کفتری می‌خورد آب
یا که در بیشه دور، سیره‌یی پر می‌شوید.
یا در آبادی، کوزه‌یی پر می‌گردد.
آب را گل نکنیم…
شاید این آب روان، می‌رود پای سپیداری، تا فرو شوید اندوه دلی.
دست درویشی شاید، نان خشکیده فرو برده در آب…

بخش اخبار: 
اصلی