فیلتر در خانه اینستاگرام؟

شرق: پس از تلگرام که پرکاربردترین پیام‌رسان و شبکه اجتماعی داخل ایران بود و فیلتر شد، حالا مشابه همان بحث‌وجدل‌ها که پیش از شروع رسمی فیلترینگ تلگرام رسانه‌ای شد، فیلترکردن اینستاگرام هم در حال رسانه‌ای‌شدن است. چراغ نخست را روز گذشته معاون اول دادستان کل کشور در گفت‌وگو با فارس روشن کرد. براساس این خبر، این مقام قضائی اعلام کرد: «فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام در دستور کار دادستانی کل کشور قرار گرفته است».
حجت‌الاسلام محمد مصدق درباره فعالیت برخی از افراد تحت عنوان سلبریتی در فضای مجازی و جمع‌آوری پول به بهانه کمک به افراد بی‌بضاعت که منجر به کلاهبرداری‌های متعددی شده است، اظهار کرد: دادستانی کل کشور به‌عنوان مدعی‌العموم به این موضوع ورود کرده است. او با بیان اینکه تعدادی از این افراد شناسایی شده‌اند، گفت: در برخی استان‌ها پرونده‌هایی در حال رسیدگی است و دادستانی کل وظیفه خود می‌داند با کسانی که از احساسات پاک مردم سوءاستفاده می‌کنند و اخیرا هم در تلویزیون یک موردی بوده است، برخورد کند. معاون اول دادستان کل کشور تصریح کرد: در همین راستا فیلترینگ اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته و آقای خرم‌آبادی در معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به‌طورجدی پیگیر این موضوع شده و باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. مصدق با بیان اینکه این‌گونه اقدامات باعث بی‌اعتمادی به نهادهای متولی امر کمک‌رسانی به مردم شده است، گفت: ما باید با عملکرد خودمان دست این افراد را قطع کنیم و اعتماد را به جامعه بازگردانیم. این خبر بازتاب بسیاری در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های کشور داشت. این خبر در حالی اعلام شد که در روزهای گذشته و پس از فیلترکردن تلگرام هشت وزیر و نماینده مجلس با صدور نامه‌ای در تلاش برای رفع فیلتر توییتر بوده‌اند؛ تلاشی که البته هنوز نتیجه‌ای نداشته و خبری از آن نشده است. بااین‌حال مطرح‌شدن تلاش و درخواست برای مسدودکردن آخرین شبکه اجتماعی فیلترنشده جهان در ایران، واکنش صریح و سریع وزیر ارتباطات را هم در پی داشت.
او درباره همین موضوعات در توییتر خود این‌طور نوشت: «موضوع پیگیری برخی برای «فیلتر» سرویس‌های مختلف اینترنتی تازگی ندارد. «رفع فیلتر» توییتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق قرار دارد. آنچه تازگی دارد طرح یک موضوع قدیمی ازسوی برخی رسانه‌ها برای انحراف افکار عمومی از مطالبه‌گری شفاف‌سازی سوءاستفاده‌کنندگان ارزی اخیر است».

بخش اخبار: 
اصلی