اختیاری: قانون اساسی محدودیتی برای عضویت ادیان مختلف در شوراها قائل نشده است

خانه ملت: اسفندیار اختیاری در نشست علنی دیروز مجلس در نطق میان‌دستور خود ضمن قدردانی از تیم ملی فوتبال ایران که با تمام سختی‌ها و کاستی‌ها ملت ایران را سرافراز کردند، گفت: امیدوارم تیم اقتصادی ایران که این شرایط نابسامان اقتصادی را ایجاد کرده‌اند کمی از این بزرگ‌مردان آموخته، از گفتاردرمانی دست کشیده و در جهت بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند. نماینده زرتشتیان در مجلس با بیان اینکه روز شنبه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد، افزود: در این نشست انتظار می‌رفت که ادامه بررسی طرح تثبیت قانون شوراهای شهر و روستا که توسط کمیسیون سیاسی، امنیتی، حقوقی و قضائی بررسی شده و یک‌بار در مجمع با نگاه مثبت طرح شده بود در دستور کار قرار گیرد.
طرح شوراها مصوب سال 75 هیچ‌گونه تفاوتی بین پیروان ادیان الهی قائل نیست
اختیاری ادامه داد: طرحی پس از آن در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد که در انتخابات شوراهای شهر و روستا در بدعتی عجیب برای کشوری که انتخابات از اصول اساسی قانون اساسی آن است پس از تأیید انتخابات توسط هیئت نظارت و تحلیف منتخبان، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، از حضور در شورای شهر منع می‌شود و با تمام رایزنی‌ها و تأکید مسئولان نظام، حکم موقت تعلیق وی لغو نمی‌شود. نماینده زرتشتیان در مجلس با بیان اینکه طرحی که با بیش از 200 امضا از طیف‌های مختلف سیاسی مجلس تهیه شد و دو فوریت آن با آرای مثال‌زدنی به تصویب رسید، بر بازگشت پیروان ادیان الهی به قانون شوراها تأکید کرده است، افزود: این طرح پس از بازگشت از شورای نگهبان، مجددا مورد تأیید و تأکید نمایندگان قرار گرفت و نمایندگان بر رأی خود تأکید کردند که این طرح بر اساس قانون شوراهای مصوب سال 1375 به درستی و بر اساس قانون اساسی تدوین و تصویب شده و هیچ‌گونه تفاوتی بین پیروان ادیان الهی قائل نیست. این نماینده ادامه داد: قانون اساسی هیچ محدودیتی برای ادیان و اقوام مختلف قائل نشده است، بلکه تأکید بر اصول وحدت ملی دارد. او با بیان اینکه نکته قابل‌تأمل این است که برای حذف تبصره پیروان ادیان الهی در شورای شهر و روستا به سخنان بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در مهرماه سال ۵۸ استناد شده است، بدون اینکه به زمان و مکان آن اشاره شود، تأکید کرد: امام بزرگوار سخنان اندیشمندانه‌ای را برای پیروان ادیان الهی دارد که سال‌هاست زمینه وحدت و یکپارچگی ملی را ایجاد کرده است. ایشان در حسینیه جماران در ۲۵ آبان سال ۶۱ در ملاقات با نمایندگان همه اقلیت‌های دینی فرمودند که ایران برای همه است و توحید مذهب همه ماست.
ایران با وجود همه اقوام و مذاهب و ادیان معنا پیدا می‌کند
نماینده زرتشتیان در مجلس در ادامه نطق خود گفت: اکنون سؤال اساسی این است که اگر منظور امام در این سخنان که به آن استناد شده است پیروان ادیان الهی بوده، در اصل مربوط به شوراها در قانون اساسی قید مسلمان‌بودن لحاظ می‌شد و سپس برای همه‌پرسی تنفیذ می‌شد؛ مثل یک گروه از اصول قانون اساسی که این قید را دارد، پس نمی‌توان نتیجه گرفت که سخنان استنادشده مربوط به پیروان ادیان الهی بوده است. اختیاری با بیان اینکه با توجه به این موارد، نمایندگان مجلس به حضور پیروان ادیان مختلف برای حضور در شوراهای شهر و روستا رأی مثبت دادند، افزود: این همبستگی و اتحاد بین نمایندگان مجلس و بین طیف‌های مختلف وجود دارد و به این موضوع اشاره دارد که حل‌وفصل قانونی این موضوع در بستر قانون اساسی و با همکاری مجلس و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام ممکن خواهد بود. او ادامه داد: اکنون باید با نگاه مصلحت نظام و همبستگی نظام این مشکل برطرف شود و نباید فراموش کرد که ایران با وجود همه اقوام و مذاهب و ادیان معنا پیدا می‌کند و همه این اقوام بدون هرگونه وابستگی قومی و دینی تلاش کرده و از جان خود گذشته‌اند. اسفندیار اختیاری در پایان گفت: امیدوارم با نگاه ویژه‌ای که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این موضوع دارند این طرح هرچه‌سریع‌تر در دستور کار مجمع قرار گیرد و با رأی مثبت اعضا به حضور پیروان ادیان مختلف در شوراهای شهر و روستا، به این مشکل پایان دهند تا این باهم‌بودن معنا پیدا کند.

بخش اخبار: 
اصلی