نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد

نتایج غیررسمی انتخابات ترکیه اعلام شد

بر اساس نتایج اوّلیّه‌ی انتخابات ترکیه، رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و حزب متبوعش در انتخابات پارلمانی در آستانه‌ی پیروزی قرار دارند.

بر اساس نتایج اوّلیّه‌ی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که تاکنون حدود ٩٠ درصد صندوق‌های رأی باز شده است، رجب طیب اردوغان با کسب حدود ٥٤ درصد آرای پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است.

ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملّی در انتخابات پارلمانی نیز بیش از ٥٦ درصد آرا را کسب کرده است.

با شمارش ٩٠ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری، محرم اینجه نامز حزب جمهوری حدود ٣٠ درصد آرا را به خود اختصاص داده و مرال آقشنر ٧.٤٧ درصد و صلاح الدین دمیرتاش ٧.٧١ درصد آرا را به دست آورده اند.

تمل قره‌ملااوغلو رهبر حزب سعادت و دوغو پرینچک، رهبر حزب وطن نیز در این انتخابات به ترتیب ٠.٩ و ٠.٢ رای کسب کرده اند.

در همین حال حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، حزب سعادت و حزب نیک با ائتلاف ملت در انتخابات پارلمانی کشور حدود ٣٣ درصد آرا را کسب کرده همچنین حزب دموکراتیک خلق ها نیز ١٠.٧٥ درصد آرا را به دست آورده است.

طبق قانون ترکیه، نامزدهای حاضر برای کسب پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری باید حدنصاب ٥٠ درصد به اضافه یک راى مجموع آرای صندوق ها را کسب کنند.

در انتخابات مجلس ملت کبیر ترکیه، احزاب سیاسی عدالت و توسعه و حرکت ملّی با «ائتلاف جمهور» و احزاب جمهوری خلق، نیک و سعادت هم با «ائتلاف ملّت» و احزاب دموکراتیک خلق‌ها، هدی پار، وطن و به طور جداگانه و مستقلّ حضور یافتند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خلق، صلاح الدین دمیرتاش از حزب دموکراتیک خلق‌ها، مرال آقشنر رهبر حزب نیک، تمل قره‌ملااوغلو رهبر حزب سعادت، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن در انتخابات ریاست جمهوری باهم رقابت کردند.

گفتنی است اين نتایج اوّلیّه و غیررسمی بوده و قطعی نيست و پس از اعلام آمار حوزه‌های بزرگ و پرجمعیت انتخاباتی، نتایج نهایی از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه رسماً اعلام خواهد شد. در این دوره از انتخابات مردم ترکیه برای انتخاب رئیس جمهور خود در پنج سال آینده و تعیین ٦٠٠ کرسی نمايندگان مجلس ملی كشور پای صندوقهای رأی رفتند.

شورای عالی انتخابات ترکیه تعداد واجدان شرایط رأی دادن را ٥٦ میلیون و ٣٢٢ هزار تن و تعداد صندوقهاى پیش‌بینی رأى براى ریاست جمهوری و مجلس را ١٨٠ هزار و ٦٥ مورد اعلام کرده است.

براى نخستین بار انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ملّت کبیر ترکیه در تاریخ سیاسی ترکیه به صورت همزمان برگزار شد و به همین علّت از اهمّیّت مضاعفی برخوردار بود.

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه با شمارش ٨٩.٤٤ درصد از صندوق‌های رای به شرح ذیل است:

حزب عدالت و توسعه: 42.99 درصد با 298 نماینده

حزب حرکت ملّی‌: 11.32 درصد با 49 نماینده

مجموع آرای ائتلاف جمهور: 54.31 درصد با 347 نماینده

حزب جمهوری خلق: 22.41 درصد با 144 نماینده

حزب خوب: 10.02 درصد با 44 نماینده

حزب سعادت: 1.38 درصد با صفر نماینده

مجموع آرای ائتلاف ملت: 33.8 درصد با 189 نماینده

حزب دموکراتیک خلق‌ها: 10.78 درصد با 65 نماینده

سایر احزاب : 1.15 درصد با صفر نماینده

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1397/04/03

جدا از موضعگیریهای سیاسی و جهتگیریهای مذهبی اردوغان، این فرد، بە مردمش خدمت می‌کند و آثار این خدمات را نمی‌توان نادیدە گرفت.
آدمی اول حریص نان بود
چونکه قوت و نان ستون جان بود
چون بە نادر گشت مستغنی زنان
عاشق نام است و مدح شاعران

2
بدون‌نام (مهمان)
1397/04/03

ه.د.پ هم خوش درخشید، هرچند انتظار احراز آرای بیشتری می‌رفت، با توجه به اینکه رهبران این حزب در زندان به‌سر می‌برند.

3
بدون‌نام (مهمان)
1397/04/03

با پیروزی اردوغان برای بار دیگر، امیدوارم مخالفان سیاسی‌اش را مورد هجمه و فشار قرار نداده و زمینەی آشتی ملی را فراهم نماید و بخصوص دمیرتاش را از زندان آزاد کند.

4
احمد (مهمان)
1397/04/03

کسی که برای ملت خویش کار کند، اینچنین مورد اقبال عمومی قرار می‌گیرد، تا شاید دیگران نیز از اردوغان یاد بگیرند و زمینەی رفاە اقتصادی و امنیت بیشتر را برای مردم خویش فراهم کنند تا قدر بینند و بر صدر نشینند.تا باد چنین بادا!

5
jamal.esmaeili (مهمان)
1397/04/03

رخدادهای ترکیه به عنوان یک کشور همسایه، همیشه واکنش‌هایی را در بین ایرانیان علی الخصوص شهروندان اهل سنت و بخشی دیگر از اقوام برانگیخته و در برخی مواقع سبب تفرق و اختلاف شده است. فارغ از به قضاوت نشستن درباره اختلاف نظرها، اقبال مجدد شهروندان ترکیه به آقای اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، نشان داد مردم به توسعه، آسایش و آرامش می‌اندیشند، امری که اردوغان و حزب متبوعش برای مردمشان مهیا کرده‌اند.

6
Syfolah Fathi Diz (مهمان)
1397/04/03

ايشان كسي هست كه با راي يك ملت اكاه به رياست جمهوري رسيدكه اين انتخابات زير نظر ناظريني از ٦٤ كشور دنيا انجام شده

7
منصورسبحانی- دوریسان97/4/4 (مهمان)
1397/04/04

با نام و یاد خدای بدیع
برخلاف تمام گمانه زنی ها وهجمه ها و سیاه نمایی های غرب وایادی اجیرش سرانجام قرائت دینی اعتدال دراوج احترام وعمل به دمکراسی خواستگاه افکارعموم خاورمیانه به ظهوررسید وپیروزی خودراباریختن آرا ء در داخل صندوق های رای وبدون توسل به جنگ وقتل عام واستفاده ابزاری ازقدرت به نمایش گذاشت
اینک فرصت مناسب است تایک بارعینک بدبینی وپرده تعصب ناشناخته را از روی چشمان تاریک بین برداریم وبه عملکرد و کارنامه موفق مردی مورداعتماد ملت، اسلامگرا، بااراده ،مدیربحران وپرچمدار عدالت وتوسعه در میانه آسیا واروپا اعتراف کنیم.
بایداعتراف کرد که ملت ترکیه اعم از کردوترک و...مسلمان وسکولارواقلیت و...ناجی خودرا برای سامان بخشی اقتصادوامنیتش درک نموده است.
غرب واتاق فکرش یهود باتمام بحران سازی ها، سناریوها،هجمه ها، ترفندها، فشارها وجنگ اقتصادی، تحمیل جنگ عفرین ،تحریک وایجاد خیانت های داخلی وتوطئه های رسانه ای نتوانست خواست ملت راتغییر دهد.
خوشبختانه رسانه های غرب بعضا برخلاف ماموریت های نوعی خود ناچار شدند.به دمکراسی بی مثال این انتخابات ازجمله:نامزد زندانی،زن،سکولارو رقابت انتخاباتی کم نظیر، شرکت درصد بالای رای دهندگان وسالم بودن آن اعتراف کنند.
بی مناسبت نیست ما هم بازدودن غبار کینه توزی وتعصب وتوهم وغرض ورزی این پیروزی را به ملت انتخاب گر ترکیه و دیگرملت های ستم دیده خاورمیانه که حاکمانشان نابخردانه دردام توطئه های غرب کاسب کار روزگاریک میلیارد مردم مسلمان را سیاه نموده اند تبریک بگوئیم واین نسخه اعتدال محور رابرای دست یابی ملت ها به حقوق خویش تجویز نماییم.
به امیدآن روز که کل بشریت ازنعمت اقتصاد وامنیت برخوردارشود.

8
کامران متین (مهمان)
1397/04/04

انتخابات ترکیه و رای سرنوشت ساز کردها
کامران متین
دانشیار روابط بین‌الملل، دانشگاه ساسکس، بریتانیا

کامران متین، پژوهشگر روابط بین الملل در مقاله ای برای صفحه ناظران به تغییر و تحولات اخیر در فضای انتخاباتی ترکیه و نقش کردها در آن پرداخته است.

یکی از جالب توجهترین جنبه‌های انتخابات ترکیه نامزدی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلقها، برای پست ریاست جمهوری است. وی علیرغم درخواستهای فراوان برای آزادیش‌ به منظور امکان پیش بردن عادلانه تبلیغآت انتخاباتیش بنا به رای دادگاه قانون اساسی ترکیه، که در سالهای خیر به شدت تحت نفوذ دولت اردوغان درآمده، در زندان نگاه داشته شده است
روز ۲۴ ژوئن ترکیه شاهد برگزاری پیش ‌از موعد انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی و ریاست جمهوری خواهد. در صورت پیروزی حزب حاکم "عدالت و توسعه" رهبر این حزب، رجب طیب اردوغان، رسما از اختیارات بسیار گسترده‌ای برخوردار خواهد شد، که قانون اساسی بازنگری شده ترکیه به رئیس جمهور اعطا میکند. در این صورت پروژه استراتژیک اردوغان برای تغییر سیستم سیاسی ترکیه از شکل پارلمانی به شکل ریاست جمهوری از نوع روسیه تکمیل خواهد شد.

تا چندی پیش ‌بسیاری از ناظران تحولات ترکیه در خوشبینی اردوغان و حزبش به پیروزی نسبتا آسان در این انتخابات سهیم بودند. اما روند تحولات در ماههای اخیر به شکل فزاینده ای این فرض را زیر سوال برده‌ است.

در سطح‌ داخلی تشدید انسداد سیاسی، سرکوب و آزار مخالفان سیاسی دولت، تشتت در صفوف حزب عدالت و توسعه، انشعاب در "حزب حرکت ملی" (م.ه.پ)، که در ائتلافی رسمی با حزب عدالت و توسعه در حکومت شرکت دارد، مخالفت "حزب فضیلت"، یک حزب کوچک اسلامگرا، با پروژه سیاسی اردوغان و از همه مهمتر به وخامت گرائیدن وضعیت اقتصادی ترکیه به کاش محبوبیت اردوغان حزبش‌ منجر شده‌اند. نظرسنجیها حاکی از آن است که هیچکدام از نامزدهای پست ریاست جمهوری قادر به کسب بیش ‌از ۵۰٪‌ آرا نخواهد بود و انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در عرصه خارجی نیز تشدید اختلافها با آمریکا بر سر کردستان سوریه و تداوم نزدیکتر شدن ترکیه به روسیه برسیاست و اقتصاد ترکیه تاثیر منفی نهاده است. رهبران ترکیه بارها سقوط ارزش لیر ترکیه را به توطئه دشمنان خارجی ترکیه منتسب کرده‌ و استدلال کارشناسان، که معتقدند سیاستهای پوپولیستی اقتصادی دولت عامل بحران اقتصادیند، را رد کرده‌اند. اما این بحران اقتصادی حداقل بخشهایی ازخرده‌ بورژوازی شهری ترکیه، که پایه اصلی طبقاتی حزب عدالت و توسعه را تشکیل میدهد، و طبقه سرمایه‌دار معروف به "ببرهای آناتولی" را از اردوغان و حزبش‌ دور کرده است. شاید به همین دلیل اردوغان به برگزاری زودرس انتخابات دست زد تا پیش‌ از تعمیق و گسترده‌تر شدن اثرات این بحران به رای دهنگان هوادارش‌ مراجعه کند.

با توجه به اینکه اردوغان و حزبش‌ حمایت کمی بیش‌ از ۴۰٪‌ رای دهندگان را با خود دارند رای کردهای ترکیه شاید بیشترین اثر را در تعیین نتیجه انتخابات داشته باشد. رای دهندگان کرد حداقل ۲۰-۱۵ درصد کل رای دهندگان را تشکیل میدهند. بخش‌ قابل توجهی از این رای دهندگان که گرایشات مذهبی و محافظه کارانه دارند در گذشته به حزب عدالت و توسعه رای میدادند. اما استراتژی انتخاباتی اردوغان برای کسب حمایت ناسیونالیستهای ترک از طریق تشدید مبارزه با کردهای سوریه، مخالفت با رفراندوم استقلال کردستان عراق، سرکوب حزب دموکراتیک خلقها و بازداشت رهبران و نمایندگان پارلمانی این حزب و برکناری صدها شهردار حامی حزب دموکراتیک خلقها در کردستان ترکیه ظاهرا موجب ریزش شدید آرا اردوغان در میان کردهای ترکیه گشته است.

در این رابطه یکی از جالب توجهترین جنبه‌های انتخابات ترکیه نامزدی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلقها، برای پست ریاست جمهوری است. وی علیرغم درخواستهای فراوان برای آزادیش‌ به منظور امکان پیش بردن عادلانه تبلیغآت انتخاباتیش بنا به رای دادگاه قانون اساسی ترکیه، که در سالهای خیر به شدت تحت نفوذ دولت اردوغان درآمده، در زندان نگاه داشته شده است. حتی حزب اصلی مخالف، "حزب جمهوریخواه خلق"، نیز خواستار آزادی دمیرتاش‌ شده و کاندید این حزب، محرم اینجه، به ملاقات دمیرتاش‌ در زندان رفت.

اما شاید مهمترین زنگ خطری که کردها برای اردوغان به صدا در آورده‌اند ائتلاف نانوشته حزب دموکراتیک خلقها با حزب جمهوریخواه خلق است. حزب دموکراتیک خلقها اعلام کرده است که در صوت کشیده شدن انتخابات به دورم دوم، که تقریبا حتمی به نظر میرسد، این حزب از کاندیدای رقیب اردوغان، که به احتمال بسیار زیاد محرم اینجه خواهد بود، حمایت خواهد کرد. در تحولی بی سابقه حتی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز از این موضع تلویحا حمایت کرده است
در عین حال حزب جمهوریخواه خلق، که حزب میراث‌دار آتا‌تورک محسوب میشود، به شکلی بی سابقه به حل به اصطلاح‌ مسئله کرد در ترکیه در تبلیغات انتخاباتی اش پرداخته است. این امر نیز نشان از وقوف این حزب به تعیین کننده بودن آرای کردهای ترکیه در انتخابات آتی دارد.

اما تنها کردهای ترکیه هوادار دمیرتاش نیستند. تاکید اساسی برنامه سیاسی حزب دموکراتیک خلقها برعدالت اجتماعی، برابری جنسی، تامین حقوق اقلیتهای مذهبی و فرهنگی و اجتماعی (نظیر ارمنیان، علویها، همجنسگرایان، حاشیه نشینان شهری) و خود‌مدیریتی توده‌ای این حزب و رهبر کارہزماتیکش، صلاح‌‌الدین دمیرتاش، را محبوب بخش قابل ملاحظه‌ای از روشنفکران، دانشگاهیان و اقشار تحصیلکرده و چپگرای ترکیه کرده است.

این وضعیت نشان میدهد چرا اردوغان بر مهار حزب دموکراتیک خلقها تاکید دارد. طبق قانون اساسی ترکیه، احزاب سیاسی برای فرستادن نماینده به مجلس باید حداقل ۱۰٪‌ کل آرا را کسب کنند در غیر اینصورت آرا آنها بین احزاب دیگر تقسیم خواهد شد. در کردستان ترکیه این حالت عملا به کسب آِرا کردها از سوی حزب عدالت و توسعه منجر خواهد شد. اخیرا یک فیلم کوتاه از سخنرانی اردوغان در گردهمایی مسئولین حوزه‌های انتخاباتی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن او آشکارا خواهان تمرکز بر رای دهندگان هوادار حزب دموکراتیک خلقها میشود.

اما شاید مهمترین زنگ خطری که کردها برای اردوغان به صدا در آورده‌اند ائتلاف نانوشته حزب دموکراتیک خلقها با حزب جمهوریخواه خلق است. حزب دموکراتیک خلقها اعلام کرده است که در صوت کشیده شدن انتخابات به دورم دوم، که تقریبا حتمی به نظر میرسد، این حزب از کاندیدای رقیب اردوغان، که به احتمال بسیار زیاد محرم اینجه خواهد بود، حمایت خواهد کرد. در تحولی بی سابقه حتی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز از این موضع تلویحا حمایت کرده است.

به این ترتیب و باتوجه به نظر سنجیها، تمهیدات انتخاباتی دولت و آرایش انتخاباتی احزاب سیاسی ترکیه به نظر میرسد که کردها و حزب دموکراتیک خلقها نقشی سرنوشت ساز در تعیین نتیجه انتخابات یکشنبه آینده خواهند داشت.

پرسش ‌اساسی اما اینست که تا چه حد دولت اردوغان از دخالت سیاسی در رای گیری و شمارش‌ آرا پرهیز خواهد کرد؟