مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد

مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد

به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، مؤسسه قرآنی محمد بن جزری شیراز، برنامه‌ای تحت عنوان «استقبال از رمضان» در روز پنجپشنبه ٢٠ اردیبهشت‌ماه ٩٧ برگزار کرد.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از وبسایت مؤسّسه قرآنی محمد بن جزری، در این مراسم استاد شیخ سعدالدین صدیقی سخنرانی کرد و در ابتدا ضمن تبریک فرا رسیدن حلول ماه مبارک رمضان، برای همه توفیق عبودیت و بندگی خالصانه و استفاده از لحظه‌لحظه‌های رمضان را از الله متعال خواستار شد.

وی سپس به معرفی رمضان از نگاه قرآن اشاره کرد که خداوند می‌فرماید: شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ...(بقره/ ١٨٥) «ماه رمضان است که قرآن در آن فرو فرستاده شده است تا مردم را راهنمائی کند و نشانه‌ها و آیات روشنی از ارشاد (به حق و حقیقت) باشد...»

ماه رمضان ماهی که قرآن در آن نازل شده است؛ یعنی مهم‌ترین‌ وصف رمضان از نگاه خداوند نزول قرآن در این ماه است. ماه رمضان ماه رحمت و مغفرت و دعا و خوبی‌ها می‌باشد اما مهم‌ترین‌ صفت آن قرآن است؛ پس بایسی برنامه‌های ما در ماه رمضان بیش‌تر مربوط به قرآن و معرفی قرآن باشد.»

استاد صدیقی همچنین به حدیث صحیح رسول‌الله‌ –صلّی‌الله علیه و سلّم– اشاره کرد که جبرئیل در همه‌ی شب‌های رمضان فرود آمده و همراه با رسول‌الله‌ –صلّی‌الله علیه و سلّم– قرآن را مدارسه می‌نمودند، که این اهمیت مدارسه‌ی قرآن، در ماه رمضان را می‌رساند.

وی در ادامه با اشاره به آیه‌ی: ذَٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ ۛ فِيهِ ۛ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ ﴿ بقره/٢) «این کتاب برنامه هدایت است برای کسانی که با تقوا هستند.» گفت: «رابطه‌ی رمضان و قرآن این است که روزه می‌گیریم تا در ماه نزول قرآن به تقوا برسیم و به وسیله تقوا بتوانیم به قرآن عمل کنیم. همه ما قرآن را می‌شنویم اما تحت‌تأثیر‌ خشیت‌ قرآن قرار نمی‌‌گیریم؛ کسی که تقوای خدا را بیشتر داشته باشد خشیتش نسبت به الله نیز بیشتر است. روزه رمضان زمینه‌ی تقوا است و تقوا زمینه‌سازی این است که قرآن را برنامه زندگی خودمان قرار دهیم.»

استاد صدیقی ادامه داد: «اهمیت دیگر رمضان این است که الله گناهان کبیره را به وسیله‌ی توبه و عزم عدم بازگشت به گناه و پشیمانی می‌بخشد. اما رسول‌الله‌ –صلّی‌الله علیه و سلّم– از روزه به عنوان کفّاره‌ سالانه گناهان صغیره یاد می‌کند. لطف خداوند شامل ما بندگان شده است که اشتباهات و گناهان صغیره روزانه را به وسیله‌ی نمازهای پنج‌گانه‌ و گناهان طول هفته را به وسیله نماز جمعه، و به وسیله روزه، اشتباهات طول سال بندگان خود را مورد عفو و گذشت قرار داده می‌دهد و ما به میزان اخلاص و نیّتمان در روزه رمضان، قلم عفو پروردگار را بر اعمال خود می‌بینیم.»

وی در بیان اهمّیّت سوّم رمضان گفت: «اهمیت سوم رمضان برای ما این است که خداوند در حدیثی قدسی می‌فرماید: «كُلُّ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ يُضَاعَفُ الْحَسَنَةُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا إِلَى سَبْعِمِائَةِ ضِعْفٍ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ إِلاَّ الصَّوْمَ فَإِنَّهُ لِى وَأَنَا أَجْزِى بِهِ… «هر عمل نیکی که انسان انجام می‌دهد برایش از ده نیکی تا هفتصد نیکی نوشته می‌شود»» و می‌فرماید: بجز روزه که برای من است، خودم شخصاً‌ پاداش آن را می‌دهم…»

وی ضمن تأکید بر این‌که مواظب باشیم فرصت این روزهای انگشت‌شمار رمضان را از دست ندهیم، افزود: « خداوند در جایی دیگر در مورد قرآن می‌فرماید: ايَّامًا مَّعْدُودَاتٍ ۚ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ ۚ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ ۚ وَأَن تَصُومُوا خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿١٨٤/ بقره) «چند روز معیّن و اندکی است، و کسانی که از شما بیمار یا مسافر باشند، چند روز دیگری را روزه می‌دارند، و بر کسانی که توانائی انجام آن را ندارند لازم است کفّاره بدهند، و آن خوراک مسکینی است و هر که کار خیر را پذیرا شود برای او بهتر است. و روزه‌ داشتن برای شما خوب است اگر (حقائق و نکات عبادات را) بدانید.»»

استاد صدیقی همچنین تأکید‌ کرد باید هنگامی که رمضان به پایان می‌رسد، ما غیر از انسانی باشیم که قبل از آن بودیم و رفتارمان باید تغییر کنند.

استاد در پایان نکاتی عملی در رمضان را به حاضرین پیشنهاد نمود که شامل موارد زیر است:

اول: برنامه برای ختم قرآن داشته باشیم

دوم: برای فهم و تدبّر‌ قرآن برنامه‌ریزی کنیم.

سوم: به کسانی که با زبان عربی آشنایی دارند، یک یا چند موضوع را در هنگام تلاوت خود مورد توجه قرار دهند و آیات مربوط به آن موضوع را برای خود یادداشت کنند و در پایان با بررسی آن موضوع به نتیجه کلّی‌ برسند.

چهارم: در ماه رمضان برای محیط و خانواده‌ی خویش مخصوصاً‌ فرزندان، برنامه‌ای‌ داشته باشیم؛ با خانواده مشورت کنیم و با هم برای رمضان برنامه‌ریزی کنیم. در عصر ما ممکن است هر چیزی به نام دین به فرزندان ما عرضه شود؛ ماه رمضان فرصت خوبی است که نگاه درستی از دین به فرزندانمان یاد دهیم.

و در پایان اینکه، رمضان ماه تزکیه، معرفت، عبادت دسته‌جمعی، مهر و صفا و صمیمیت است؛ باید این خوبی‌های رمضان را به خود و فرزندانمان یادآور شویم.

خوش‌آمدگویی دکتر خرسند، مدیر مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری، اجرای سرود توسط گروه سرود مؤسّسه‌ با مجری‌گری افشین قانع احمدی و فروش محصولات رمضانه از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
مراسم استقبال از رمضان در مؤسّسه‌ قرآنی محمد بن جزری شیراز برگزار شد
بدون امتیاز