استاد الهیات ترکیه: فهم دینی کنونی نیازمند مرور و مطالعه مجدد است

استاد الهیات ترکیه: فهم دینی کنونی نیازمند مرور و مطالعه مجدد است

پرفسور حسن اونات، استاد دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا طی سخنانی در پنل «کندوکاو تجدّد‌ در اندیشه دینی در ایران» اظهار داشت: «فهم دینی کنونی نیازمند مرور و مطالعه مجدّد‌ است.»

بنا به گزارش اصلاح‌وب به نقل از آناتولی، وی در این مراسم که از سوی مرکز مطالعات ایران (ایرام) در سالن یونس امره دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا برگزار شد، همچنین گفت: «فهم کنونی دینی قادر به جواب دادن به مسائل مسلمانان نیست. این فهم حتی اشتباهات را مشروع می‌کند. با فهم کنونی بیش از این قادر به پیشرفت نخواهیم شد. برای رهایی از این وضعیت چند کار اساسی را باید انجام دهیم. نخستین اقدامی که باید از سوی همه فُرق اسلامی انجام شود، متوقف کردن خون‌ریزی‌هاست. تا زمانیکه این خونریزی ادامه دارد کارهایی که از سوی جهان اسلام صورت می‌گیرد چندان مورد اعتنا قرار نخواهد گرفت.»

وی ادامه داد: «کار دوم، مرور مجدد فهم دینی کنونی است. کار به جایی رسیده که هم قاتل و هم مقتول هر دو الله اکبر می‌گویند. این یعنی آنکه مسلمانان قادر به شنیدن صدای همدیگر نیستند. این وضعیت نشان دهنده آن است که در سنّت‌های اسلامی انسان مورد فراموشی قرار گرفته است. سوم اینکه، عنصر عقل در اسلام و در میان مسلمانان باید بسیار جدّی‌ گرفته شود. وقتیکه سنّت‌ها‌ مقدس می‌شوند، این تقدس کارکردهای دین را تحت تأثیر‌ منفی خود قرار می‌دهد.»

پرفسور حسن اونات در ادامه اظهار داشت: «اصولی تحت عنوان مقاصد ثلاثه وجود دارد. در این راستا باید برای حیات انسان‌ها اهمیت بسیار قائل شویم. در جایی که مرگ مورد توجه قرار گرفته باشد زندگی جوانه نمی‌زند. همچنین آزادی و عدالت نیز دو موضوع خیلی مهمی دیگری هستند که مسلمانان در دنیای امروز کاملاً‌ به آن دو نیازمند هستند. خاطرنشان می‌کنم عدالت اساس حقوق انسان٬ اخلاق و قضاوت است. اگر در چنگ مذاهب گرفتار نشویم خواهیم دید که راه عقل یکی است.»

گفتنی است این پنل از سوی دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا و به همّت‌ مرکز مطالعات اسلامی ایرانی در آنکارا (ایرام)٬ با حضور کارشناسان و دانشجویان در سالن کنفرانس دانشگده الهیات در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد.

بدون امتیاز