زمانی برای کشتن اسب‌ها

زمان آن نرسیده که دولت و مجلس با اتخاذ تدابیر و ارائه برنامه‌هایی چون مصادره و به مزایده‌گذاشتن چارپایان باربر گامی برای جلوگیری از کشتار خونین قربانیان نجیب قاچاق، به خطر افتادن بهداشت عمومی و تخریب وجهه کشورمان در مجامع بین‌المللی بردارند؟
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ مدتی است کشتار اسب‌های باربر در مناطق مرزی به منظور مقابله با قاچاق کالا، هر چند در سال‌های اخیر، به نسبت گذشته کاهش یافته اما همچنان ادامه دارد و علاوه بر مغایرت با قانون و اخلاق انسانی، از یک سو تهدیدی جدی برای بهداشت اهالی منطقه به حساب می‌آید و از سوی دیگر، دستاویزی برای تخریب وجهه کشورمان در مجامع بین‌المللی. رسانه‌ها شهریور 95 با انتشار چند گزارش این معضل را بررسی کرده و مواضع و پیشنهادهای نمایندگان مجلس و اظهارات کولبران را منعکس کردند.
کشتار اسب‌های باربر با قانون همخوانی ندارد
چند روز پس از رسانه‌ای‌شدن این موضوع سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی با تأکید بر اهمیت جان حیوانات برای مأموران پلیس اظهار کرد: اگر چه پلیس خود را موظف به تأمین امنیت و صیانت از جان و مال افراد جامعه می‌داند، هرگز نسبت به حیوانات و حفظ جان آنها بی‌تفاوت نبوده است اما نباید فراموش کنیم که در راستای تأمین و استقرار امنیت جامعه، پلیس نباید و نمی‌تواند تهدیدات و حتی خطرهای احتمالی حداقلی را نادیده بگیرد.
چندی بعد، یکی از بازرگانان سردشت در گفت‌وگو با تسنیم خبر از توقف کشتار اسب‌های کولبران منطقه داد. پیگیری‌های بعدی از فعالان محیط زیست مناطق مرزی هم حکایت از کاهش چشمگیر و حتی پایان کشتار چارپایان باربر داشت اما در روزهای گذشته اخبار و تصاویری از لاشه اسب‌های باربر در جنگل زیبای میرآباد واقع در شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی مشاهده شد. لاشه‌هایی که به گفته بومیان در برخی مناطق رو به فساد گذاشته بودند و حضور انسان را غیرممکن می‌کردند و در برخی مناطق در میانشان، چارپایانی نیمه‌جان به چشم می‌خورد.
کریم علی‌زاده، فعال محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه روز گذشته، شاهد لاشه تعداد زیادی از چارپایان باربر بوده می‌گوید: متأسفانه در یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
او ادامه می‌دهد: بسیاری از این اسب‌ها که با توجه به نژادشان از 2 تا 15 میلیون تومان ارزش دارند، هنگام کشته‌شدن باری حمل نمی‌کرده‌ و صرفا در حال عبور بوده‌اند. عضو هیئت‌رئیسه انجمن محیط زیستی ‌ژینکو با اشاره به اینکه منطقه‌ای که کشتار اسب‌های کولبر در آن تکرار می‌شود، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان آذربایجان غربی است می‌گوید: متأسفانه آلودگی محیط ناشی از فساد این لاشه‌ها به اندازه‌ای است که حضور در منطقه را دشوار می‌کند. در واقع، بحث اخلاق انسانی و حقوق حیوانات را هم که کنار بگذاریم، بوی تعفن در منطقه و آلودگی منابع آبی، از پیامدهای کشتار این حیوانات است که امیدواریم هرچه زودتر با اتخاذ تدابیری از سوی مسئولان پایان یابد.
فیلم و تصاویر دردناکی که این پرسش را تداعی می‌کنند که چرا حالا که دولت و مجلس هنوز نتوانسته‌اند با اشتغال‌زایی و ساماندهی مرزنشینان، بحران قاچاق در این مناطق را تا حدی مهار کنند، دستکم با اتخاذ تدابیر و ایجاد بستر برای اجرای برنامه‌هایی مانند مصادره و به مزایده گذاشتن چارپایان باربر، گامی در راستای جلوگیری از کشتار خونین این قربانیان نجیب قاچاق، به خطر افتادن بهداشت عمومی، نقض قانون و تخریب وجهه کشورمان در مجامع بین‌المللی برنمی‌دارند.

بخش اخبار: 
اصلی