نماینده حماس در دیدار با دبیرکل جماعت: ملّت کُرد سهم عظیمی در شکل‌گیری تمدن انسانی و اسلامی داشته است

نماینده حماس در دیدار با دبیرکل جماعت: ملّت کُرد سهم عظیمی در شکل‌گیری تمدن انسانی و اسلامی داشته است

دکتر خالد قدومی، نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس دیروز دوشنبه ٣ اردیبهشت‌ماه با دکتر عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح در دفتر مرکزی جماعت در تهران دیدار و گفت‌وگو‌ کرد.

به گزارش اصلاح وب، دو طرف در این دیدار درباره تحوّلات‌ منطقه و جهان اسلام بحث و گفت‌وگو‌ کردند و با برشمردن چالش‌ها و مشکلات منطقه‌ای بر ضرورت عبور از این بحران‌ها و تهدیدات، با تمسّک‌ به اصل اتّحاد‌ و دگرپذیری اسلامی تأکید‌ ‌کردند.

دکتر پیرانی در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به نماینده جنبش حماس بر جایگاه و اهمّیّت‌ مسأله‌ فلسطین به عنوان یک مسأله‌ انسانی، سیاسی و اسلامی تأکید‌ کرده و یادآور شد که جماعت دعوت و اصلاح اهتمام ویژه‌ای به این قضیه دارد و تأسیس‌ انجمن فرهنگی اقصی «آفاق» نمایانگر این سیاست جماعت است.

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح در ادامه سخنان خود با تأکید‌ بر اصل دگرپذیری به عنوان یک راهبرد در رویارویی با چالش‌ها و اختلافات در سطوح مختلف در منطقه و جهان اسلام تأکید‌ کرده و اظهار داشت امروز بیش از هر زمانی به عمل بر مقتضای اخوت‌ انسانی و اسلامی نیازمند هستیم و باید این مسأله‌ در گفتار و کردار عینیت یابد.

دکتر پیرانی با اشاره به نقش اقوام و ملت‌های متعدّد‌ در دفاع از قضایای اسلامی، به سهم بارز ملّت کُرد در این زمینه پرداخت و ضمن اشاره به مبارزات صلاح‌الدین‌ ایّوبی‌ و ثبت افتخار آزادسازی قدس به نام یک کرد مسلمان که امروز مورد احترام و اعتزاز قاطبه امّت‌ اسلام و آزادگان جهان است، افزود که کردها همواره در دفاع از آرمان‌های انسانی و اسلامی پیش قدم بوده‌اند.

دبیر کل جماعت دعوت و اصلاح در ادامه بر ضرورت نقش رهبران ملت‌ها، احزاب و گروه‌ها در حل مشکلات پیش روی جهان اسلام و لزوم پرهیز شخصیت‌های دارای جایگاه مهم سیاسی و اجتماعی از اظهارنظرهای جنجالی له یک طرف و علیه طرف دیگر در اختلافات تأکید‌ کرد.

از سوی دیگر، دکتر خالد قدومی با تشریح آخرین اوضاع فلسطین به تظاهرات بزرگ بازگشت در فلسطین اشاره کرد و با بیان انگیزه فلسطینیان در برگزاری این تظاهرات و ثمرات آن و برخورد غیر انسانی رژیم صهیونیستی با راهپیمایان مسالمت‌آمیز و شهادت بیش از ٤٠ نفر تا به امروز گفت که این تظاهرات در پانزدهم می به اوج خود خواهد رسید و فلسطینیان در نقاط مرزی یکصدا فریاد بازگشت به میهن و خانه و کاشانه خود را سر خواهند داد.

سپس قدومی گریزی به آنچه تحت عنوان «معامله قرن» مطرح است، زد و گفت که ملت فلسطین با عزم و اراده پولادین خود هر طرح و ایده‌ای را که در تعارض با حقوق این ملت باشد، نافرجام خواهند گذاشت و به شکست می‌کشانند.

نماینده حماس در ایران در ادامه سخنان خود به تهدیدات فراروی منطقه خاورمیانه، جهان عرب و جهان اسلام پرداخت و تنها راه مقابله مؤثّر‌ با بحران‌های موجود را تمسّک‌ به وحدت اسلامی و پرهیز از هر گونه نزاع مذهبی و قومی دانست.

وی اظهار داشت که فلسطین در سایه قرار گرفتن مقدّسات‌ اسلامی در آن از جمله قبله نخست مسلمانان یعنی مسجدالأقصی همواره به عنوان یک سرزمین اسلامی وحدت‌بخش مطرح بوده است که همه مسلمانان از کلیه اقوام و ملّیّت‌‌ها چه فارس، چه کرد چه ترک، قصد سفر به آنجا را برای جهاد و اقامت در آن می‌کردند.

وی ضمن اشاره به نقش برجسته قوم کرد در شکل‌گیری و تنومندسازی تمدن انسانی و اسلامی گفت که کردها همواره مدافع قضیه فلسطین بوده‌اند و خون‌های مبارک ریخته شده از کردها در سرزمین فلسطین گویای این حقیقت است و این مسأله‌ پیوند میان آنها و فلسطینیان را گسست‌ناپذیر ساخته است.

وی خاطرنشان ساخت که همواره سیاست حماس دعوت به وحدت و پرهیز از تفرقه‌ و نزاع‌های مذهبی و قومی و ضرورت احترام به همه اقوام و ملیت‌ها به عنوان یک اصل قرآنی و انسانی بوده است.