دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد

دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد

دوره نوروزی با حضور ۳۵ تن از اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح شهرستان فنوج، به مدت دو روز در روستای گردشگری مدانچ برگزار شد.

به‌گزارش اصلاح‌وب، در این دوره علمی-تفریحی که طی روزهای ۲۵ و ۲۶ اسفندماه گذشته برگزار شد، اساتید به برّرسی آسیب‌های‌ اجتماعی چون طلاق، ترک تحصیل دانش‌آموزان، آسیب‌های رسانه و فضای مجازی پرداختند.

دكتر یونس میریان در این دوره به شمه‌‌ای از تفسیر سوره‌ی فاتحه پرداخت و اظهار داشت: «اهدنا به معنای راهنمایی، اشتباه است؛ معنای آن هادی است؛ فرق هادی و راهنمایی این است كه راهنما جهت و مسیر را نشان می‌دهد امّا هادی تا رسیدن به مقصد همراهی می‌کند.»

وی ادامه داد: «در زمان‌های قدیم، به كسانی كه شب‌ها راه را از طریق ستارگان می‌شناختند هادی می‌گفتند؛ كسی كه هادی است راه را یاد دارد و كسانی كه پشت سر هادی هستند باید از او تبعیت‌ كنند وگرنه گمراه می‌شوند. پس هم اطاعت در هدایت هست، هم تبعیت و شناخت.»

وی در تفسیر مفهوم «صراط» گفت: «صراط از كلمه رومی Stret وارد زبان عربی شده است و به معنای خیابان سنگ‌فرش شده‌ی اطراف خانه‌های‌ شاهان است و استراط به معنای فرو بردن و بلعیدن نیز هست.»

میریان ادامه داد: «حالا راه چه كسانی؟ «صراط الذین‌ أنعمت علیهم» (راه كسانی كه به آن‌ها‌ نعمت دادی) كسانی كه به آنها نعمت داده شده چه كسانی هستند؟ «و من یطع الله ورسول فأولئك انعم الله علیهم من النبییین والصدیقین والشهداء والصالحین وحسن أولئك رفیقا» (نسا/٦٩)

عبدالحمید افرازه دیگر مدرس‌‌ این دوره درباب سیره پیامبر اسلام –صلّی‌الله علیه و سلّم– نکاتی را اشاره کرد و اظهار داشت: «پیامبر اسلام محمد مصطفی، یتیم بزرگ شده اما قبل از رسالت عملكرد و اخلاق او اسوه و الگو است و محبوب همگان؛ چه در زمان كودكی و چه نوجوانی و جوانی تاریخ‌نویسان‌ رویدادهای بسیار زیبایی درباره‌ی محمد نوشته‌اند. هر جامعه‌ای باید از ارزش‌ها و الگوهایی تبعیت‌ كنند. در بین ما مسلمانان نام‌های محمّد، ابوبكر، عمر، علی، حسن و حسین وجود دارند كه به نام ایشان افتخار می‌كنیم، اما تنها به اسم آن‌ها‌ نباید اكتفا كنیم بلكه باید خودمان را تغذیه كنیم از عملكرد و رفتارهای آن بزرگواران.»

وی افزود: «انسان‌ها از قدرت اختیار كه فقط مختصّ‌ آن‌هاست باید به درستی از آن استفاده كنند. سوء‌استفاده نكردن و استفاده‌ی درست در راستای امر خداوند كار بسیار سختی است؛ ما به همین بحث اختیار و تسلیم در برابر امر خداوند می‌گوییم‌ تربیت.»

همچنین افزود: «با سوءاستفاده نكردن از بُعد اختیار و تسلیم خداوند شدن ‌ می‌توان‌ آدم‌ موفّقی‌ شد؛ هم‌چون رسول خدا –صلّی‌الله علیه و سلّم–كه تسلیم امر خداوند شد.»

از دیگر برنامه‌های جانبی این دوره می‌توان به مسابقه طناب‌کشی، کوهنوردی و کپگی اشاره نمود.

دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد
دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد
دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد
دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد
دوره نوروزی جماعت در فنوج برگزار شد