بنده دانشجو هستم و در بحثی که با دوستم داشتم مبنی بر ماه‌های حرام، ایشان می‌گویند مگر امروز ما با فردای ما چه فرقی دارد، روز روز است دیگر، همه روزها روز خداوند است و مبارک است حلال و حرام بودن ماه‌ها یعنی چه؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
مگر در قرآن گفته که فلان ماه‌ها حرام است و نباید ازدواج و کارهای دیگر کرد؟ خلاصه می‌شود شما استادان با دادن رفرنس و مو شکافی کردن این موضوع جواب این سوال را بفرمایید؟

چهار ماه قمری حرام هستند. خداوند می‌فرماید: (إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّـهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّـهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ وَقَاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَمَا يُقَاتِلُونَكُمْ كَافَّةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّـهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ)[توبه:36]
شمار ماه‌های سال قمری در حکم و تقدیر خدا (مضبوط در لوح محفوظ) یا موجود در کتاب آفرینش از آن روز که آسمان و زمین را آفریده است دوازده ماه است که چهار ماه حرام است (ذوالقعده، ذوالحجه، محرم و رجب) که جنگ در این ماه‌ها حرام است و این (تحریم نبرد) آیین راستین و تغییر ناپذیر خدا است؛ پس در آن‌ها به خویشتن ستم نکنید (یعنی چنگ در آن‌ها را حلال نکنید).
در زمان‌های قدیم حجاج پیاده برای حج خانه‌ی خدا می‌رفتند و مسافت طولانی بود و گاهی یک ماه طول می‌کشید به مکه برسند یا از آنجا به خانه‌ی خود بازگردند، برای همین یک ماه پیش از ذوالحجه و یک ماه بعد از آن و خود ماه ذوالحجه حرام شدند تا حجاج بتوانند با امنیت به مکه بوند و حج بگذارند و به خانه‌ی خود بازگردند و در مسیر رفتن و بازگشت کسی در راه به آنان تعرض نکند و با آنان بجنگد، البته این حکمت امنیت و آرامش امروزه هم صدق می‌کند و باید رعایت گردد.
علما برای حرمت ماه رجب هم دیدگاه‌هایی دارند. برخی از علما گفته‌اند: ماه‌های حرام نوعی صلح اجباری است که گاهی مسلمانانی که با هم می‌جنگند، در این چهار ماه به طور اجباری از جنگ دست می‌کشند، شاید در فرجام جنگ بیندیشند و تصمیم به صلح بگیرند و جنگ را پایان دهند. احتمالاً حرام شدن آن‌ها حکمت‌های فراوان دیگری داشته باشد که خداوند به آن‌ها داناتر است و مسلمان موظف است پایبند به فرامین خداوند باشد.
انجام کارهای دیگر از جمله ازدواج و... در این ماه‌ها حرام نیست.