آیات سکینه

آیات سکینه

«وقَالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ آيَةَ مُلْكِهِ أَن يَأْتِيَكُمُ التَّابُوتُ فِيهِ سَكِينَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ» [بقره:٢٤٨] 

و پيامبرشان بديشان گفت: در حقيقت، نشانه پادشاهى او اين است كه آن صندوق [عهد] كه در آن آرامش خاطرى از جانب پروردگارتان است

«ثُمَّ أَنزَلَ اللَّـهُ سَكِينَتَهُ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَعَلَى الْمُؤْمِنِينَ» [توبه:٢٦]

آنگاه خدا آرامش خود را بر فرستاده خود و بر مؤمنان فرود آورد.

«إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّـهَ مَعَنَا فَأَنزَلَ اللَّـهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَّمْ تَرَوْهَا» [توبه:٤٠]

آنگاه كه در غار [ثور] بودند، وقتى به همراه خود مى‌گفت: اندوه مدار كه خدا با ماست. پس خدا آرامش خود را بر او فرو فرستاد، و او را با سپاهيانى كه آنها را نمى‌ديديد تأييد كرد.

سکینه یا آرامش سرچشمه‌‌‌ی سعادت و یکی از ثمرات گوهربار ایمان به خداوند متعال است. سکینه ثمره‌‌‌ی هوش، سلامتی، مال، شهرت و هیچ یک از کالاهای دنیوی نیست بلکه از ایمان راستینی سرچشمه‌‌‌ می‌‌‌گیرد که هیچ شکی را برنمی‌‌‌تابد و نفاقی در آن راه ندارد.

آرامش با خدا و در کنار خدا شخص بیمناک را آرام و بی‌‌‌قراری و اضطراب را از او دور می‌‌‌کند؛ خسته را راحتی می‌‌‌بخشد و ناراحت را خوشحال می‌‌‌کند؛ سرگردان را راهیاب و ناتوان را قوی می‌‌‌کند. با خدا باش دلت زنده می‌‌‌شود و از حیرت و سرگردانی نجات می‌‌‌یابی و هم خود و هم مسیرت را خواهی شناخت.

ابن قیم می‌‌‌فرماید: هر گاه مشکلات بر ابن تیمیه غلبه می‌‌‌کرد آیات سکینه را می‌‌‌خواند؛ یک بار در بیماری سختی که بر وی عارض شده بود شنیدم که می‌‌‌گفت: وقتی کار بر من دشوار شد به آشنایان و نزدیکانم گفتم: آیات سکینه را بر من بخوانید.

ابن قیم ادامه می‌‌‌دهد: در هنگام ناآرامی و بی‌‌‌قراری معجزه‌‌‌ی آیات سکینه را تجربه کرده‌‌‌ام و تأثیر شگرفش را بر آرامش قلبی‌‌‌ام یافته‌‌‌ام.

بدون امتیاز