آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سلام قبلا از شما در مورد لباسهای ورزشی که در باشگاهها و ورزشها مثل کشتی و شنا و فوتبال پوشیده میشود مقداری از ران یا ناف دیده میشود و سخت است که با شلوار بلند به این ورزشها پرداخت. شما هم گفتین که اگر امکانش باشه بهتر است که رانها و ناف پوشیده شود اگر امکان ان نباشد اشکالی ندارد و به ورزشتان ادامه دهید بنطر شما الان افراد مشهوری از مسلمانان که در تیمهای فوتبال بازی میکنن چون رانشان مشخص است دچار گناه میشوند یا مشکلی نداره یا افرادی که به مسابقات کشتی یا مسابقات فوتبال نگاه میکنند دچار گناه میشوند؟ لطفا یک جواب قطعی بدهید ممنونم. در ضمن این را نیز میدانم که در نماز پوشاندن عورت بین ناف تا زانو برای مردان واجب است و اینکه اکثر علما عورت مردان را مابین ناف و زانو میدانند و بعصی از علما و همچنین در کتاب بدایه المجتهد نیز عورت فقط جلو و عقب ذکر شده و رانهاو ناف را عورت نمیدانند.یک جواب قطعی بدهید که آیا ورزشکاران حرفه ای مسلمان که مقید هستند میتوانند با خیال راحت با پوشش عرفی ورزشها که اکثرا شورت ورزشی است و قسمتی از ران یا ناف دیده میشود بدون گناه به ورزششان مطابق پوشش عرفی ادامه دهند؟ فقط بگین گناه میشود یا نمیشود در فقه امامیه هم عورت فقط جلو و عقب است یعنی شامل ران و ناف نمیشود.خودم اهل تسنن هستم

درباره‌ی عورت، دیدگاه فقیهان متفاوت است. عورت مردان نزد جمهور علما، مابین ناف و زانو است و کل بدن زنان، عورت است جز صورت و کف دست‌هایشان. به هنگام گزاردن نماز باید این بخش‌ها، پوشیده باشند در غیر نماز نیز نباید در معرض دید دیگران، قرار گیرند. در انجام ورزش‌ها تا جایی که امکان دارد فرد خود را بپوشاند در برخی از بازی‌ها که آقایان انجام می‌دهند مانند کُشتی، فوتبال و... لازم است خود را بپوشانند و اگر امکان نداشته باشد با توجه به دیدگاه مذهب امام مالک درباره‌ی عورت، بالاتر از زانو نیز اگر نمایان باشد، اشکالی ندارد. تماشاگران باید در نگاه‌ها، سنجیده عمل کنند و اگر احساس کردند نگاه کردن، محرک و شهوت‌انگیز است از خیره‌شدن، دیده فرو بندند هم‌چنان که قرآن می‌فرماید: «قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى»(نور:30) فرد باید مواظب نگاه‌ها، و شرمگاه‌های خود باشد تا مبادا از لحاظ ایمان، آسیب ببیند و دچار گناه گردد.