عربستان به قتل خاشقجی در کنسولگری‌اش اعتراف و افسران اطلاعاتی را برکنار کرد

عربستان به قتل خاشقجی در کنسولگری‌اش اعتراف و افسران اطلاعاتی را برکنار کرد

دادستان کل عربستان بالاخره به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. در پی آن پادشاه عربستان بدون کوچکترین اشاره‌ای به مقصر بودن پسرش محمد بن سلمان در این جنایت تنها افسران سازمان اطلاعات این کشور را که مهمترین آنها احمد عسیری معاون رئیس سازمان اطلاعات عمومی این کشور است، برکنار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، سعود بن عبد الله المعجب، دادستان کل عربستان صبح امروز (شنبه) در یک سناریوی از پیش طراحی شده و در اولین اعتراف به قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی مدعی شد، براساس تحقیقات اولیه جر و بحثی بین جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی و کسانی که با او در حین حضورش در کنسولگری عربستان ملاقات داشتند درگرفت که به مشاجره و درگیری فیزیکی و نهایتا به مرگش منجر شد.

این خبرگزاری افزوده است، تحقیقات همچنان از افراد بازداشت شده که تعدادشان ۱۸ تن هستند و همه تابعیت سعودی دارند، ادامه دارد.

به موجب این گزارش، تمام عوامل این پرونده مواخذه شده و به دستگاه قضا تحویل داده خواهند شد.

خبرگزاری رسمی سعودی به نقل از یک منبع مسؤول گزارش داد، تحقیقات اولیه نشان می‌دهند درگیری‌ای بین جمال خاشقجی و افراد مظنون درگرفت که نتیجه خوبی نداشت و منجر به درگیری فیزیکی شد و کار به حدی بالا گرفت که منجر به مرگ او شد و آنها سعی داشتند بر این مساله سرپوش بگذارند و آن را مخفی کنند.

این منبع گفت: عربستان نهایت تاسف خود را درباره مسائل دردناک رخ داده ابراز می‌دارد و مقامات عربستان بر اعلام حقایق برای افکار عمومی پایبند هستند و تمام کسانی را که در این جنایت دست دارند، مواخذه کرده و تحویل قانون می‌دهند تا به دادگاه‌های ویژه در عربستان ارجاع داده شوند.

این منبع افزود: عربستان تدابیر لازم را برای روشن شدن واقعیت انجام داد و تیمی امنیتی را در تاریخ شش اکتبر به ترکیه فرستاد تا با همتایان ترکیه‌ای همکاری و تحقیق کند و بعد از آن تیمی مشترک میان عربستان و جمهوری ترکیه شکل گرفت و مجوز امنیتی برای ورود مقامات امنیتی ترکیه به کنسولگری و اقامتگاه کنسول عربستان صادر شد.

این منبع اظهار داشت:‌ دادستانی کل عربستان اقدام به بازجویی از تعدادی مظنونان براساس اطلاعات بخش امنیتی ترکیه کرد که به تیم امنیتی مشترک برای روشن شدن واقعیت این اطلاعات را داده بود. تحقیقات نشان داد افراد مظنون به استانبول رفته بودند تا با خاشقجی دیدار و درباره بازگرداندن او به کشور با او صحبت کنند.

این منبع  مسؤول در وزارت خارجه عربستان گفت:‌ دولت عربستان از همکاری ویژه دولت ترکیه برادر و شخص رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه که همکاری خوبی در روند تحقیقات در خصوص کشته شدن یک شهروند عربستان داشتند، تشکر و تقدیر می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع به تحقیقات پرونده خاشقجی در یک اظهار نظر مضحک گزارش داد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اطلاعی از این حادثه نداشته است!

این مسؤول که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد: هیچ دستوری مبنی بر کشتن یا ربودن خاشقجی صادر نشده و همواره دستوراتی درباره بازگرداندن مخالفان به عربستان صادر می‌شود.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اظهار داشت: راننده کنسولگری عربستان از جمله کسانی بود که جسد خاشقجی را به یک همدست محلی تحویل داد.

این منبع آگاه در ادامه تاکید کرد که راننده کنسولگری نمی‌داند چه اتفاقی برای جسد افتاده است.

این اعتراف دادستان کل عربستان به قتل خاشقجی یک ساعت بعد از تماس تلفنی اردوغان و ملک سلمان صورت گرفته است.

دو رهبر در این توافق بر "سلامت" روند تحقیقات تاکید کردند اما هیچ گونه جزئیاتی از این تماس تلفنی از سوی هیچ منبع رسمی منتشر نشده است.

ناظران معتقدند، این تماس تلفنی بسیاری از مسائل و ابهامات پرونده خاشقجی را مشخص کرده است.

منابع ترکیه اظهار داشتند، اردوغان به طرف سعودی جزئیاتی را مطرح کرده که متناسب با تحقیقات عربستان در این پرونده است.

این تماس همچنین چند ساعت بعد از اظهارات دونالد ترامپ در زمینه تصمیمش مبنی بر اعمال مجازات علیه عربستان در صورت ثابت شدن دست داشتنش در قتل خاشقجی انجام گرفت.

مقامات اطلاعاتی سعودی سپر بلا شدند

در این راستا ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان اقدام به برکناری سعود القحطانی مشاور دفتر سلطنتی، احمد عسیری معاون رئیس سازمان اطلاعات عمومی از پست‌هایشان کرد.

نکته جالب توجه اینکه عسیری فرد نزدیک به ولیعهد عربستان شناخته می‌شود و در نشست‌هایش با مقاماتی که به عربستان می‌روند، حضور می‌یابد.

اما القحطانی نیز از نزدیکان به بن سلمان شناخته شده و در تصاویر مختلف با پادشاه و مقامات ارشد سعودی همراه بن سلمان دیده می‌شود.

ملک سلمان همچنین سرتیپ رشاد بن حامد المحمادی مدیر اداره کل امنیت و حمایت در ریاست سازمان اطلاعات عمومی سرتیپ عبدالله بن خلیف الشایع، معاون رئیس سازمان اطلاعات عمومی در امور منابع انسانی و نیز سرتیپ خلبان محمد بن صالح الرمیح را مناصب‌شان برکنار کرد.

ملک سلمان همچنین دستوری در زمینه تشکیل کمیته وزارتی به ریاست محمد بن سلمان برای بازسازی ریاست سازمان اطلاعات عمومی صادر کرد که اقدام به نوسازی سیستم، لوایح و تعیین اختیارات آن به طور دقیق و براساس ارزیابی تدابیر و رویکردها، اختیارات در حوزه فعالیت آن و تسلسل اداری و هرمی کند تا بهبود عملکرد و تعیین مسؤولیت‌ها تضمین شوند. این کمیته شامل وزیر کشور، ابراهیم العساف رئیس دفتر سلطنتی، وزیر خارجه، رئیس سازمان اطلاعات عمومی و رئیس امنیت دولت می‌شود. واس گزارش داده این دستور به توصیه بن سلمان ۳۳ ساله در خصوص پرونده خاشقجی صادر شده است.

این در حالی است که نیویورک تایمز از طرح سعودی‌ها برای فیصله دادن به پرونده خاشقجی پرده برداشته و نوشته بود طرح آنها مبتنی بر این است که سرتیپ احمد عسیری سپر بلای این پرونده شود.

این روزنامه با استناد به اطلاعاتش عصر پنجشنبه نوشته بود،  از طریق سه منبع از این طرح مطلع شده است.

به نوشته این روزنامه، شخص نزدیک به کاخ سفید به این روزنامه فحوای این طرح عربستان را برای حل بحران خاشقجی برملا کرده و اسم سرتیپ عسیری را داده بود.

نیویورک تایمز به جزئیات این طرح و امکان اجرای عملیات بدون مشارکت بن سلمان دست‌کم از لحاظ فنی اشاره کرده بود که بهترین فرد احمد عسیری می‌توانسته باشد که این دستور را داده است. او به دلیل جنگ یمن در رسانه‌ها کاملا شناخته شده است، زیرا قبلا سخنگوی ائتلاف عربی بود.

به نوشته این روزنامه، افسران عربستان گفته‌اند، عسیری به جای  بن سلمان به آنها دستور اجرای این عملیات را داده است. به این ترتیب به روشنی تلاش برای بی‌گناه جلوه دادن بن سلمان در این جنایت مشهود است.

سال گذشته میلادی عسیری به پستی که اکنون از آن برکنار شده، ارتقا یافت.

نیویورک تایمز نوشت: منابع آگاه به طرح عربستان پیش‌بینی کرده بودند عسیری سعی داشته در پرونده خاشقجی به لحاظ اطلاعاتی خودش را ثابت کند.

روز پنجشنبه شبکه سی‌ان‌ان به امکان تلاش عربستان برای یافتن یک سپر بلا برای انداختن تقصیر این پرونده بر گردن او اشاره کرد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
احمد زیدآبادی (مهمان)
1397/07/29

راز تمرکز بر قتل خاشقچی

بسیاری می‌پرسند در حالی که روزانه ده‌ها و بلکه صدها تن از افراد بیگناه در سرتاسر جهان توسط دولت‌های سرکوبگر و یا گروه ‌های ترویستی کشته و یا سر به نیست می‌شوند؛ راز این میزان از تمرکز سیاسی و رسانه‌ای بین‌المللی بر قتل جمال خاشقچی در چیست؟
طبعاً قتل خاشقچی جنبۀ منحصر به فردی دارد و چنانچه این نوع حذف فیزیکی مخالفان بین دولت‌ها بخصوص دولت‌های مدعی پیروی از قواعد و مقررات بین‌المللی رواج یابد؛ دنیا جای امنی برای زندگی هیچ کس نخواهد بود. از این رو، این ماجرا باید به عبرتی برای پایانِ این نوع وسوسه‌های گانگستری و مافیایی در بین دولت‌ها تبدیل شود.
بخشی از ماجرا هم البته انتقام‌گیری از ترامپ است! ترامپ دشمن رسانه‌ها و رسانه‌ها نیز دشمن اویند. او از هر فرصتی برای بی اعتبار کردن جریان اصلی رسانه‌ای در کشورش سود می‌جوید و در مقابل، رسانه‌ها نیز واکنشی مشابه انجام می‌دهند. ولیعهد عربستان متحد نزدیک ترامپ و گویا دوست جارد کوشنر داماد اوست. حال که بن سلمان چنین فضاحتی به بار آورده است؛ رسانه‌ها و منتقدان داخلی و خارجی ترامپ زمینۀ مناسبی به دست آورده‌اند تا از طریق پیگیری رسوایی بن سلمان، ترامپ را هم تحت فشار بگذارند.
در این میان کشوری مانند ترکیه هم ظاهراً بهانه‌ای به دست آورده است تا کارنامۀ به نسبت تاریک حقوق بشری خود را در پرتو ماجرای قتل خاشقچی به فراموشی بسپرد و از این طریق حیثیتی در افکار عمومی بین‌المللی برای خود دست و پا کند.
به هر حال، پرداختن به قتل خاشقچی لزوماً در همۀ موارد، با انگیزۀ خیر و بشردوستی انجام نمی‌گیرد و این هم امر تازه‌ای در دنیای ما نیست!

2
احمد زیدآبادی (مهمان)
1397/07/29

پیامدهای پذیرش قتل خاشقچی از طرف سعودی‌ها

عربستان سعودی ضمن تأیید خبر قتل جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول، عملاً مسئولیت این حادثه را به عهده گرفت.
سعودی‌ها وعده داده‌اند که قاتلان خاشقچی را مجازات کنند و اصلاحاتی در دستگاه‌های امنیتی خود انجام دهند.
مواضع ناهمسان و ضد و نقیض سعودی‌ها از زمان ناپدید شدن خاشقچی تاکنون، البته برای آنها همچنان دردسرساز خواهد بود اما اعتراف به قتل و تصمیم به مجازات قاتلان و اصلاح دستگاه امنیتی می‌تواند آنها را از مخمصۀ قتل خاشقچی نجات دهد.
به نظر می‌رسد بسیاری از محافل رسانه‌ای و سیاسی در آمریکا و اروپا خواهند کوشید تا پای ولیعهد سعودی را به این ماجرا بکشانند و بر عزل او به عنوان تقاص خون خاشقچی اصرار ورزند.
دولت‌های غربی بخصوص دولت آمریکا اما اشتیاقی به این کار ندارند و صِرف به عهده‌گیری مسئولیت قتل و مجازات عاملان و تضمین عینی سعودی‌ها به رها کردن این شیوه از برخورد با منتقدان و مخالفان‌شان را دلیلی کافی برای حل تدریجی بحران می‌دانند.
روشن است که ماجرای قتل خاشقچی ضربۀ حیثیتی سنگینی به وجهۀ سعودی‌ها وارد کرد و مجازات جدی نیروهای دخیل در قتل او چه بسا به مناقشاتی در داخل خاندان حاکم بر عربستان نیز دامن زند. با این حال، این ماجرا سعودی‌ها را در شرایطی قرار داده است که ناگزیر از انجام برخی از اصلاحات بنیادی در حساس‌ترین بخش‌های نظام سیاسی خود هستند؛ موضوعی که به نوبۀ خود می‌تواند در میان مدت وجهۀ داخلی و بین‌المللی آنان را بهبود بخشد.
در هر صورت حذف فیزیکی یک روزنامه‌نگار نشان داد که هیچ کشوری در دنیا برای ارتکاب این نوع جنایات از مصونیت برخوردار نیست و اگر تمام کشورها این پیام را دریافته باشند؛ خون خاشقچی اثرگذارترین خونی است که تاکنون از یک روزنامه‌نگار ریخته شده است.
#احمد_زیدآبادی
@ahmadzeidabad

3
مهمان (مهمان)
1397/08/14

صبح امروز اولین خبری که در تلگرام توجهم را جلب کرد ترور #جمال_خاشقچی نویسنده و روزنامه‌نگار توانمند و فعال سعودی بود که به بدترین شیوه ممکن اتفاق افتاد.
از نگاه حکومت‌های یاغی و دیکتاتور، تنها کسانی حق حیات دارند که مثل آنان بیندیشند(البته اگر به حداقل‌هایی از اندیشه باور داشته باشند).
تعقل و اندیشه، نقد و نُصح و تلاش برای فراهم کردن زمینه زندگی انسان‌وار برای خود و دیگران جرمی است که بهای آن از نگاه برخی کوته‌فکر جان دادن است. کوتوله‌های فکری که به ناحق مواهب خدادادی را در اختیار گرفته و بر مردم آقایی (نه حکومت داری) می‌کنند.
#آزادی_بیان از دست‌آوردهای ارزشمند بشری است که در غالب جوامع اسلامی کم‌رنگ یا بی‌رنگ است.
#جمال_خاشقجي
#جمال_خاشقجی