خدایی‏ که واژگون شد!

نویسنده: 
خانم احسان فقيه
توضیح تصویر: این تصویر نشان‏دهندۀ ژاپنی‌هایی است که در پیشگاه بت بزرگ طلایی که چهل تن وزن داشت، در منطقۀ اوکینا بعد از سقوطش به

هنگامی‏که این تصویر را در کشوری پیشرفته و متمدن (ژاپن) می‌‏بینی؛ به درستی پی خواهی برد که رسیدن به الله متعال با قلب و دل ممکن است نه با عقل و خردِ تنها؛ زیرا اگر رسیدن به او تعالی به مجرّد هوشمندی و عقل محض ممکن می‌‏بود، می‏‌بایست انسان‏های هوشیار و خردمندی بسان انشتاین، استیون هاوکینگ، نیوتن، ادیسون، بیل گیتس و هزاران انسان خردمند روی زمین، از راه عقل محض، به خدا می‌‏رسیدند.

در حالی‏که می‌بینیم حضرت بلال - رض- برای رسیدن بدین مقصود، جز دلی صاف و قلبی صادق، چیزی دیگر در دست ندارد و با آن هم به این هدف بزرگ که همانا یافتن راه درست است، نایل می‌شود؛ بلی بلال نه شرکت اپلی داشت و نه لامپ و چراغی را اختراع نموده بود. نه نظریۀ فیزیکیی کشف نموده بود و نه هم از نظریۀ نسبیت چیزی می‌دانست و همچنان بر هیچ قمر مصنوعی‌ای هم دست نیافته بود.

اما او دارای قلب صادقی بود که خواهان رسیدن به الله متعال بود و به اساس این خواسته‌اش، به مقصد مقصود خود رسید و رستگار شد.

این حکایتی است که مشعر بر این است که دل‌ها جز صدق و راستی و اخلاص نیاز ندارند تا به جایگاه بلندی قرار گیرند.

علوم و تکنولوژی و قمرهای مصنوعی و کامپیوترها و تلفن‌های هوشمند، همه تو را با خدا و خالقت آشنا نمی‌سازد تا زمانی که قلب و دلت به شناخت او دست نیافته باشد.

آیا مگر ژاپن از زمرۀ کشورهای پیشرفتۀ صنعتی و اجتماعی نیست؟!

پس چگونه برای مردم و ملتی که به بلندترین جایگاه علم و دانش و تکنولوژی رسیده‌اند، ممکن است که برای بتی سجده نمایند؟!

آیا مگر نمی‌بینید که این بت، خودش را ثابت نگه داشته نتوانست و هرگز نخواهد توانست خودش به ذات خود، سرِ پا بایستد.

درک این موضوع همزمان چشم بصیرت و بصارت می‌خواهد تا کنه آن را درک و فهم نمایند.

الله متعال می‌فرماید: «أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ/ آيا در زمين به سير و سفر نپرداخته اند تا (از ديدن آثار گذشتگان و مشاهده ويرانه هاي كاخ‏هاي ستمگران) دلهائی به هم رسانند كه بدانها (وظيفه خود را در قبال دعوت حق درك و) فهم كنند، و گوش‌هایی داشته باشند كه بدانها (اخبار جبّاران و ندای وجدان، و فرمان يزدان را) بشنوند؟ چرا كه اين چشمها نيستند كه كور می‌گردند، و بلكه اين دلهای درون سينه‌ها هستند كه نابينا می‌شوند.» پس چشم و گوش بدون درک درست، کور است و کر.

عقل محض بدون قلب سلیم و روشنی‌بخش، در حقیقت جز آلتی کور، بیش نیست.

الله متعال می‌فرماید: «أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَناً فَإِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَن يَشَاءُ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِمَا يَصْنَعُونَ/ آيا كسی كه عملهای بدش (توسّط شيطان و شيطان صفتان) در نظرش زينت و آراسته شده است و آن را زيبا و آراسته می‌بيند (همانند كسی است كه واقع را آن چنان كه هست می‌بيند و از قوانين آسماني پيروی می‌كند؟) خداوند هر كس را بخواهد گمراه می‌سازد، و هر كس را بخواهد راهياب می‌نمايد. پس خود را با غم و غصّه آنان هلاك مكن. خدا بس آگاه از كارهائی است كه می‌كنند.»

توضیح تصویر: این تصویر نشان‏دهندۀ ژاپنی‌هایی است که در پیشگاه بت بزرگ طلایی که چهل تن وزن داشت، در منطقۀ اوکینا بعد از سقوطش به زمین افتاده بود.

بدون امتیاز