" اخلاق کریمانه در قرآن" در نشست 28 دی‌ماه بانوان شیراز بررسی شد

" اخلاق کریمانه در قرآن" در نشست 28 دی‌ماه بانوان شیراز بررسی شد
نشست ايماني بانوان شيراز در 28دی ماه با موضوع" اخلاق کریمانه در قرآن و با محوریت سوره‌ی یوسف "برگزار شد.
به گزارش صفحه زنان اصلاح‌وب سخنران این نشست استاد سلطان ادیب زاده بود که در ابتدا به رسالت انبیاء( علیهم السلام) پرداخته و آنان را دارای دو رسالت اساسی" دعوت به توحید و نفی شرک" و " اخلاق" دانست و گفت:« انبیا(علیهم السلام) اقوام خود را در بعد ایمان و اخلاق و رفتار تربیت نموده‌اند. دین الهی در ابتدا درون انسان را عوض می‌کند و در سپس آنچه که از فرد صادر می‌شود را تغییر و اصلاح می‌کند و این حالت دوم اخلاق نامیده می‌شود.»
وی افزود: با تقوای خدا و اخلاق نیکو است که انسان به بهشت می‌رود، چرا که رسول الله(صل الله علیه و سلم) می‌فرماید: محبوب‌ترین انسان‌ها برای خدا کسانی هستند که اخلاقشان بهترین است. و یا در جای دیگر می‌فرماید: ما من شيء أثقل في ميزان المؤمن يوم القيامة من خلق حسن: سنگین‌ترین چیز و بهترین چیزی که می‌توانی به آن امیدوار باشی در میزان اخلاق خوب است.
وی با بیان اینکه« قرآن در دنیا به عنوان شاخص معرفی شده است» گفت:  الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:" ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنا مِنْ عِبادِنا فَمِنْهُمْ ظالِمٌ لِنَفْسِه‏ وَ مِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَ مِنْهُمْ سابِقٌ بِالْخَیْراتِ بِإِذْنِ اللهِ ذلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبیر: سپس این کتاب را به کسانى از بندگانمان که برگزیدیم به میراث دادیم پس برخى از آنان [در ترک عمل به کتاب‏] ستمکار بر خویش‌اند، و برخى از آنان میانه‌رو، و برخى از آنان به اذن خدا در کارهاى خیر [بر دیگران‏] پیشى می‌گیرند، این است آن فضل بزرگ." 
وی یادآور شد: اگر می‌خواهیم وضعیت خود را در دنیا و آخرت بسنجیم باید بررسی کنیم با قرآن چه فاصله‌ای داریم؟!.نبود قرآن در زندگی ما یک خلأ است و ما در هر جایگاهی که باشیم باید از مسیر قرآن عبور کنیم 
استاد ادیب زاده در ادامه به چند مورد از ویژگی‌ها و درس‌های اخلاقی قرآن در خلال داستان و شیوه رفتار حضرت یوسف پرداخت
1ـ الگوی صحبت مودبانه و سرشار از مهربانی و محبت حضرت یوسف با پدرش.
۲ـ پناه بردن حضرت یوسف به خدا. 
۳ـ وفاداری و قدرشناسی نسبت به صاحب و عزیز مصر.
۴ـ ترجیح دادن زندان بر پیروی از نفس و نافرمانی خداوند.
۵ـ محسن بودن حضرت یوسف در تمام شرایط چه در زندان و نسبت به همبندانش و چه در مقام عزیز مصر و در مقابل پدر و برادران خود
وی با عنوان این توصیه که« ما نیز بایستی اخلاقمان یوسف وار باشد و در برخورد با دیگران بهترین کلمات را انتخاب کنیم.» گفت: «  استعمال الفاظ خوب تنها مربوط به قرآن نیست بلکه سفارش قرآن و همه‌ی پیامبران است. امروز منشاء اغلب دعاوی و بحث‌هایی که بین انسان‌ها است سخن است!. ما باید دایره لغات مهربانانه‌ی خود را گسترش دهیم و راه برای دست‌یابی به دایره‌ی لغات مهربانانه؛ خواندن کتاب است. چرا که امروزه ادبیات عامیانه‌ی ما بیشتر کوچه و بازاری است!.»
وی ضمن اشاره به پیام‌های زیاد کلمه‌ی" معاذ الله" در داستان سیدنا یوسف(علیه السلام) گفت: در آن هنگام تنها خدا را یاد می‌کند و می‌گوید پناه بر خدا- یعنی الله در دل من آنقدر بزرگ است که از او شرم دارم. خدا در نگاه سیدنا یوسف بسیار بزرگ است. ما نیز باید از همان کودکی الله را در نگاه فرزندانمان بزرگ کنیم که الله همیشه نگهدار او باشد. در این بی بند و باری معاصر به فرزندانمان یاد دهیم که حب الله بالاترین نعمت است.
در جایی که همه‌ی عوامل گناه برای حضرت مهیا بود؛ حیای یوسف به او اجازه‌ی چنین کاری را نمی‌دهد. تقوای یوسف او را نزد الله محبوب گرداند او خودش را به الله ثابت کرد و پروردگار نیز اسباب سعادت را برای او فراهم کرد و او را از فرش به عرش رساند، و این نتیجه‌ی تقوا است، و این سنت الله سبحانه و تعالی است که تنها برای یوسف نبوده بلکه برای همه‌ی کسانی است که تقوا پیشه نموده و صبر کنند. در مصیبت‌ها تنها کسی که می‌تواند ما را نجات دهد قدرت لایزال الهی است. اگر ما به خاطر الله، تقوا و عفت پیشه کنیم و چیزی از متاع دنیا را کنار بگذاریم، الله آینده‌ی درخشان‌تری را برای ما رقفم خواهد زد.
لازم به یادآوری است که شرکت کنندگان در این نشست روزه دار بوده و پس از پایان نشست و ادای نماز مغرب همگی اقدام به افطار نمودند
" اخلاق کریمانه در قرآن" در نشست 28 دی‌ماه بانوان شیراز بررسی شد