رهبر سابق اخوان المسلمین مصر درگذشت

رهبر سابق اخوان المسلمین مصر درگذشت

محمد مهدی عاکف، هفتمین رهبر اخوان المسلمین مصر که در زندان به سر می‌برد، امشب دار فانی را وداع گفت.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی عاکف بعد از وخامت وضعیّت‌ جسمی در زندان، به بیمارستانی در غرب قاهره منتقل شد و جمعه‌شب ٣٠ شهریورماه جاری در سن ٨٩ سالگی در بیمارستان درگذشت.

عبدالمنعم عبدالمقصود رئیس تیم دفاع از متّهمان‌ گروه اخوان المسلمین مصر نیز در سخنانی مطبوعاتی اعلام کرد که پیکر عاکف جمعه‌شب در مقبره خانوادگی وی در قاهره به خاک سپرده خواهد شد.

خانواده عاکف چند روز پیش کمپینی را برای درخواست جهت آزادی وی به راه انداختند و تأکید‌ کردند که وخامت وضعیت جسمی عاکف به حدّی‌ است که زندگی‌اش را تهدید می‌کند.

محمد مهدی عاکف ٢٠ سال از عمر خود را در دوره ریاست‌جمهوری جمال عبدالناصر در زندان گذراند و در دوره ریاست‌جمهوری انور السادات در سال ١٩٧٤ میلادی از زندان آزاد شد. او سپس در دوره حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع مصر محاکمه و بین سال‌های ١٩٩٦ تا ١٩٩٩ میلادی زندانی شد.

وی همچنین در دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی به اتّهام‌ اهانت به دستگاه قضایی مصر محاکمه، اما تبرئه شد ولی به خاطر تحقیقات درباره یک پرونده در زندان باقی ماند. این پرونده درخصوص حوادث دفتر ارشاد اخوان در سال ٢٠١٣ میلادی بود که در آنجا درگیری‌هایی بین طرفداران گروه اخوان و مخالفان آنان روی داد. عاکف به حبس ابد (٢٥ سال زندان) محکوم شد که دادگاه فرجام‌خواهی در ژانویه گذشته این حکم را رد کرد و قرار بود که عاکف دوباره تحت محاکمه قرار گیرد.

 

محمد مهدی عاکف

مهدی عاکف در ١٢ژوئن ١٩٢٨ م در یکی از از روستاهای «دقهلیۀ» مصر به دنیا آمد و در همانجا به تحصیل پرداخت و سپس در دانش‌سرای تربیت بدنی به دروس خود ادامه داد و در سال ١٩٥٠ فارغ‌التحصیل شد و آن‌گاه وارد دانشکده حقوق گردید و تحصیلات دانشگاهی خود را استمرار بخشید.

وی در همین زمان تحت تأثیر اندیشه‌های حسن ‌البناء قرار گرفت و به اخوان پیوست و در سازماندهی دعوی و تربیتی تشکیلات ویژه اخوان حضور فعالی پیدا کرد.

وی که در سال ١٩٥٤ به اتهام فراری دادن سرلشکر عبدالمنعم عبدالرئوف از افراد برجسته اخوان تحت تعقیب بود، دستگیر و محکوم به مرگ شد، ولی اعدام نشد و پس از ٢٠سال از زندان خارج شد و به فعالیت خود ادامه داد و به خارج از کشور رفت.

عاکف در سازماندهی اردوگاه‌های دانشجویان و جوانان اخوان‌المسلمین در داخل و خارج نقش عمده‌ای به عهده داشت و مدتی هم به عنوان مدیر مرکز اسلامی «مونیخ» انتخاب و مشغول به کار گردید. وی پس از شروع آزادی‌های نسبی، به مصر بازگشت و در سال 1987 به عضویت مکتب ارشاد درآمد و در همین سال به عنوان نماینده اخوان، وارد پارلمان مصر گردید.

در سال ١٩٩٦ در جریان تأسیس حزب «الوسط» توسط گروهی از جوانان اخوان، به سرپرستی «ابوالعلاء ماضی» به اتهام تحریک جوانان، دستگیر و به سه سال زندان محکوم گردید و در سال ١٩٩٩ از زندان آزاد شد.

پس از درگذشت مرشد ششم، محمد هلال، وکیل دادگستری، عضو ٨٤ساله اخوان – مسن‌ترین عضو – به عنوان رهبر موقت برگزیده شد ولی – به رغم زندانی شدن طولانی در دوران فاروق و ناصر – چون هیچ‌وقت مسؤولیت عمده و مهمّی‌ برعهده نداشت، خود رهبری را نپذیرفت و در ژانویه ٢٠٠٤ انتخاب محمد مهدی عاکف را به کمیته مرکزی پیشنهاد نمود و پس از موافقت اکثریت، انتخاب وی را به رهبری رسماً اعلام نمود.

مهدی عاکف در جریان کودتا علیه محمد مرسی، تنها رئیس جمهور مردمی مصر ،دستگیر و همراه مرشد عام محمد بدیع و سایر یارانش در زندان بسر می‌برد.

استاد مهدی عاکف کسی بود که با رغبت و میل خود از رهبریت اخوان کنار آمد و محمد بدیع بجای ایشان بعنوان رهبر فعلی اخوان تعیین گردید.

اصلاح‌وب وفات استاد محمد مهدی عاکف را به عالم اسلام و تمامی مسلمانان تسلیت عرض نموده و در پرتو باور به استقلال دستگاه قضا از كشاكش سیاسى و ملاحظات هویتی-جناحی و ضرورت تن دادن به فرصت برابر مشاركت و رقابت سیاسى، مراتب تأسف و نگرانی خود را از چنین روند ناعادلانه قضایی اعلام می‌دارد و تداوم حبس دیگر رهبران جماعت اخوان مصر و نیز سكوت مجامع حقوق بشری و جامعه‌ی جهانی به ویژه كشورهای اسلامی را نسبت به تضییع حقوق اسلامگرایان محكوم نموده، برای اعضای جماعت اخوان المسلمین مصر شكیبایی و بردباری و برای رهبر شهید، رحمت و مغفرت الهى مسألت می‌نماید.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1396/07/01

خداوند او را بیامرزد و در جوار رحمت واسعه خود جای دهد. و سرایی و رفقایی بهتر از آنچه در دنیا داشت نصیب او فرماید . و به دعوت اسلامی نیز بدیلی بهتر از او بدهد و خداوند موجبات آزادی هم رزمانش را نیز از زندانهای طاغوت مصر فراهم آورد. آمین.
آزاده زیست و آزاده مرد.
او را چنین می پنداریم و خداوند به احوال انسان ها آگاه تر است.