همایش تربیت مقاصدی با حضور جمعی از مربّیان جماعت در سقز برگزار شد

همایش تربیت مقاصدی با حضور جمعی از مربّیان جماعت در سقز برگزار شد

به همت كميسيون آموزش معاونت تربيتي اتستان كردستان و با حضور بیش از ٧٠ نفر از مربّیان‌ خواهر و برادر عضو جماعت دعوت و اصلاح از شهرستان‌های بانه، دیواندره و سقز، همایش تربیت مقاصدی، روز یکشنبه ٥ شهریورماه جاری در سقز برگزار شد.

به گزارش اصلاح‌وب، جلیل بهرامی‌نیا، عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح، به عنوان یکی از اساتید مدعو، در رابطه با اهمیت «فرهنگ» اظهار داشت: «فرهنگ بر آمده از اخلاق اجتماعی و مجموعه ارزش‌های یک جامعه است. مسلمانان امروز باید اخلاق‌ها و مفاهیم خود را به عنوان ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی به جوامع دیگر عرضه کنند».

وی همچنین رمز پیشرفت کشورها، ملّت‌‌ها و تمدّن‌‌ها را در امر تربیت فردی دانسته و در این باره گفت: «جوامعی که نیروی کار ضعیف داشته باشند، نمی‌توانند با جوامع پیشرفته رقابت نمایند. رمز موفقیت جوامع پیشرفته در تربیت افراد موفّق‌ و تواناست. از لحاظ دعوت هم، اگر داعیان اسلامی ناکارآمد و ناتوان باشند، نمی‌توانند دعوت اسلامی را پویا و به روز نمایند. همین امر باعث می‌شود که دعوت اسلامی نسبت به سایر جریان‌های دیگر ناتوان و ناکارآمد شود».

بهرامی‌نیا در ادامه افزود: «تربیت دارای تعاریف مختلف و متفاوتی است که ناشی از پیچیدگی این امر است. پاره‌ای از دانشمندان این علم، تربیت را انتقال مطالب مفید به شیوه‌ی اخلاقی تعریف کرده‌اند؛ جمعی نیز جامعه‌پذیر کردن افراد در مناسبات اجتماعی را تربیت نام نهاده‌اند؛ اما افلاطون تربیت را شناسایی و شکوفاکردن استعدادهای طبیعی دانسته است. اگر این تعریف افلاطون را مبنا قرار دهیم باید مربّیان‌ و دست‌اندرکاران تربیت -بالأخص تربیت دینی- استعدادها و توانایی‌های مخاطبان خود را کشف کرده و زمینه شکوفایی آن را فراهم نمایند.»

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به هدف تربیت از منظر جماعت دعوت و اصلاح اشاره کرد و گفت: «هدف تربیت، از منظر قرآن، نیل به فلاح‌ و رستگاری انسان‌هاست. پس نباید هدف ما افزایش افراد جماعت باشد. بلکه باید تربیت و کیفیت آن بیشتر مورد توجّه‌ مربیان قرار گیرد. از منظر قرآن کریم، فردی تربیت‌یافته همچون حضرت ابراهیم –علیه السّلام- به تنهایی خود یک ملّت‌ محسوب می‌شود.»

در ابتدای این همایش ماموستا حسن‌ ربّانی‌، مسؤول معاونت تربیتی استان کردستان ضمن خوشامدگویی به مهمانان و استاد مدعو، هدف از از تشکیل همایش را آشنایی با تربیت مقاصدی و اهداف تربیت بیان کرد.

قرائت قرآن در ابتدای جلسه، پرسش و پاسخ به سؤالات حضار‌، پذیرایی و معارفه از برنامه‌های دیگر از این همایش بودند. اين همايش جهت آموزش مفاهيم جديد از سوي كميسيون آموزش معاونت تربيتي استان كردستان برگزار شد.