دیدار و گفت‌وگوی فرزندان در آغوش مادر علمی

گزارشی از سومین دیدار دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان

سنی‌‌آنلاین| از وقتی که خبر به او رسیده که فرزندانش به آغوشش باز می‌گردند، بی‌قراری خواب از چشمانش ربوده بود. درب‌هایش را باز کرده تا همه را در بغل گیرد و بوسه بر جبین‌شان نثار کند. فرزندان به صورت گروه‌های چند نفری، در آغوش مادر جای می‌گیرند. مادری که فرزندان زیادی در دامن خویش پرورش داده و در رشد و نبوغ‌شان تلاش‌های فراوانی متحمل شده است. اکنون «مادر» فرزندان خوش‌نامش را از دور و نزدیک فراخوانده و بار دیگر آنها را در آغوش می‌گیرد.
«دارالعلوم زاهدان»؛ بزرگترین مادر علمی فرهنگی اهل‌سنت ایران، طی روزهای چهارشنبه و پنج‍شنبه 4 و 5 مرداد 1396 (2و3 ذو‌القعده 1438) میزبان سومین جلسه‌ی دیدار دانش‌آموختگانش بود. حدود دوهزار تن از دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان از سراسر کشور در مسجد جامع مکی حضور یافتند. بسیاری که موفق به حضور نشده بودند، از اینترنت پیگیر برنامه‌های این دیدار بودند.
سومین دیدار دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان با اساتید و هم‌دوره‌ای‌هایشان با برنامه‌های متنوع و سخنان مربیانی چون حضرت شیخ‌الإسلام مولانا عبدالحمید، شیخ‌الحدیث مولانا محمد یوسف حسین‌پور، مولانا عبدالرحمن محبی‌، مفتی محمدقاسم قاسمی‌، مولانا عبدالغنی بدری و اساتید دیگر برگزار ‌‍شد.
لحظات آغازین جلسه با کلام وحی عطرآگین شد. همگی به آیاتی که مولوی حیدر محمدیان تلاوت کرد گوش دادند. مولانا عبدالغنی بدری ریاست نشست نخست این دیدار را بر عهده داشت؛ «رئیس جلسه» مجری جلسه هم بود. ایشان هدف اصلی این دیدار را «کسب رضایت پروردگار خواند» و افزود: شرایط جامعه‌ی امروز و وضعیت مردم بر کسی پوشیده نیست. ما باید نسبت به وظایف و رسالتی که در قبال جامعه و آنچه در اطراف ما می‌گذرد، احساس مسئولیت بکنیم.
سپس حضرت شیخ‌الإسلام مولانا عبدالحمید در سخنانی کوتاه به حضار خوش‌آمد گفتند و فرمودند: چنین دیدارهایی به‌ یادماندنی هستند. الله تعالی دو رسالت «ارتباط با الله» و «اصلاح جامعه» را از مهمترین وظایف مسلمانان، به‌ویژه علما قرار داده است.
پس از سخنان مدیریت دارالعلوم زاهدان، مفتی عبدالقادر عارفی، نایب‌رئیس دارالإفتای دارالعلوم زاهدان، با موضوع راهکارهایی برای پاسخ به مسائل شرعی و فقهی مردم به ایراد سخن پرداخت و گفت: با توجه به اینکه مردم برای دریافت پاسخ سؤالات و‌ مسائل شرعی خود به علما مراجعه می‌کنند، لازم است که علما و ائمه مساجد با دارالافتاها و مراکز علمی معتبر در ارتباط باشند.
اوقات شرعی نمازها، رؤیت هلال و تنظیم قبله مساجد، موضوعاتی بود که «مفتی عبدالحلیم قاضی» با استقرار در جایگاه پیرامون آن سخن گفت و حاضران را به مهم بودن این نوع مسائل آگاه ساخت.
جمع‌بندی پرونده این مباحث، سخنان مفتی محمدقاسم قاسمی بود. ایشان تاکید کرد: در پاسخ به مسائل فقهی مردم، باید جانب احتیاط (احوط) رعایت شود.ایشان در ادامه سخنان‌شان توصیه کرد: از «تبدیع»، «تفسیق» و «تکفیر» به شدت اجتناب بشود.
اشک‌ها را از چشمان جاری می‌کند، دل‌ها را تکان می‌دهد و با ورودش به جلسه آرامش می‌بخشد؛ این شخصیت والامقام مولانا عبدالرحمن محبی‌ است. بیشتر افراد حاضر در جلسه، افتخار شاگردی ایشان را داشته‌اند. برای رسیدن به رضایت پروردگار «مجاهده» و ‌»خشیت الهی» را تجویز می‌کند و به فرزندان خویش توصیه می‌کند حداقل یک بار کتاب «مکتوبات اما‌م ربانی» را مطالعه کنند.
بخش نخست به پایان می‌رسد. در مسجد و صحن حوزه دیدارها و سلام‌های گرم فضلا آغاز می‌شود. طنین جملات دوستانه و پرمحبت از هر سو به گوش می‌رسد.

بخش دوم دیدار
بعدازظهر چهارشنبه (۴ مرداد ۱۳۹۶) است. مولوی سعید خواجه ‌احمدی با آوای ملکوتی کلام وحی فضای جلسه را عطرآگین می‌کند تا جناب مفتی محمدقاسم قاسمی اجلال حضور کند و در نشست دیدار با علمای دانشگاهی به ایراد سخن بپردازد.
استاد قاسمی در این نشست ویژه، نیاز جامعه را نخبگانی دانست که با ورود به دانشگاه‌ها بدانند چه افکار و اندیشه‌هایی به دانشجویان ما تزریق می‌شود. استاد در ادامه افزود: علامه ندوی معتقد است تمام تناقضات جهان اسلام به تحصیل‌کردگان و‌ تربیت‌یافتگان غرب برمی‌گردد.
ایشان راه‌اندازی کتابخانه و برگزاری درس‌های تفسیر و سیرت را از دیگر راه‌های تقویت ارتباط با دانشگاهیان دانست و خاطرنشان ساخت: نخبگان دانشگاهی را شناسایی کرده، تربیت کنید و با شیوه‌های مختلف مثل اردوهای علمی- سیاحتی، جماعت تبلیغ و… با آنها دوست شوید.
ایشان دانش‌آموختگان دانشگاهی را که با رفتن به دانشگاه آشتی بین دین و دنیا برقرار کرده‌اند به مطالعه‌ی کتاب‌های کلیات اقبال، روائع اقبال (شگفتی‌های اندیشه اقبال)، نبرد ایدئولوژیک و ماذاخسر العالم بانحطاط المسلمین تشویق کرد.
پس از اقامه‌ی نماز عصر، دانش‌آموختگان دارالعلوم به دو گروه تقسیم شدند. مدیران مدارس، مدرسان و ائمه جمعه و جماعت، در نشستی ویژه خدمت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید رسیدند و سایر دانش‌آموختگان در طبقه‌ی هم‌کف مسجد با جناب مفتی محمدقاسم قاسمی دیداری صمیمانه داشتند.
در آغاز دیدار مدیران مدارس، مدرسان و ائمه جمعه و جماعت با مولانا عبدالحمید، این بزرگواران به بیان نقطه‌نظرات خویش پرداختند. مدیر دارالعلوم زاهدان بعد از تریبون آزاد 15 دقیقه‌ای که در اختیار دانش‌آموختگان بود، به ایراد سخن پرداختند و گفتند: وظیفه ما به اینکه دو سه تا درس بدهیم و برویم خانه، ادا نمی‌شود، بلکه برای اصلاح و بهبود معنوی خانه، مسجد و تمام جامعه، برای دانش‌آموزان و معلمان و فرهنگیان و مردم با دوستان‌مان بنشینیم و فکر کنیم و برنامه‌ریزی کنیم.
امام جمعه مردم زاهدان خطیبان جمعه را بر لزوم فکر و اندیشیدن روی سخنان‌شان توصیه کردند و گفتند: نیاز مردم درنظر گرفته شود. موضع گیری‌ها با دلسوزی و حفظ اعتدال باشد، انتقاد ما سازنده و قابل تحمل باشد؛ تخریب نباشد. حکمت را در صحبت در نظر بگیریم.
ایشان خطاب به فرزندان معنوی خویش تأکید کردند: از اختلاف پرهیز کنید. اختلاف‌ها را با درایت مدیریت کنید. آنهایی که عفو و صبر پیشه می‌کنند، پیروز هستند. نگذارید اختلاف در منطقه شما بروز کند.

لذت دیدار دوست با دوست رنج سفر را از خاطر برده؛ غروب روز چهارشنبه است و دانش‌آموختگان باشوق و ذوق به اطراف محراب جمع می‌شوند تا دیدارشان را ادامه دهند.
بخش دوم «سومین دیدار دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان با اساتید» با ریاست و اجرای مولانا دکتر عبیدالله ادامه پیدا می‌کند.
مولوی نیکخوی، مسئول امور مکاتب خراسان رضوی، طی سخنانی گزارشی از شیوه‌ی فعالیت‌ مکاتب قرآنی خراسان‌زمین و روش برنامه‌ریزی آنها ارائه کرد.
«بهترین و ‌مفیدترین راه اصلاح عقاید و اخلاق مردم، پرداختن به قرآن مجید است» و «ترجمه و تفسیر قرآن باید به زبان روز و مطابق با شرایط زندگی مردم صورت گیرد؛ برای این امر باید در قرآن مجید «تدبر» صورت گیرد.» برشی از راهکارها و سخنان مولانا عبدالغنی بدر بود که شامگاه چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ در جمع دانش‌آموختگان مطرح شد.
ساعت 22:30 شامگاه چهارشنبه است؛ نشست منطقه‌ای دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان با اساتید در قالب ۱۰ گروه برگزار می‌شود. دانش‌آموختگان مناطق مختلف کشور در این نشست‌ها، گزارشی از اوضاع دینی مناطق خویش به اساتید دارالعلوم ارائه می‌دهند.

نشست پایانی
دوربین‌ها در حال تنظیم‌شدن هستند تا این دیدار را ثبت و ضبط کنند. عزیرانی که به‌خاطر دوری مسافت و یا علل دیگر نتوانسته‌اند در این نشست حضور بیابند، به‌طور زنده این برنامه‌ها را رصد کنند تا اگر جسم‌شان در آغوش مادر علمی‌شان نیست، روح‌شان بر بالین مادر باشد. عقربه‌های ساعت 8:30 را نشان می‌دهد. صبح پنجشنبه (۵ مرداد ۱۳۹۶) است. تلاوت قاری اکبر موسی‌خانی آغازگر بخش سوم و پایانی «دیدار سراسری دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان با اساتید» است.
مولانا عبیدالله موسی‌زاده در این نشست ریاست جلسه را بر عهده دارد. ایشان در باب ویژگی‌های افراد الگو و پیشوای جامعه می‌گوید: مردم دنباله‌روی کسانی هستند که عصر خویش را بشناسند و نیازهای مردم را برآورده کنند و با دلسوزی برای اصلاح و تربیت جامعه زحمت بکشند.
سرودی در «وصف مادر مؤمنان حضرت عایشه» و «نعتی در وصف رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم»، توسط مولوی عبدالقادر گرگیج اجرا می‌شود تا ضمن تازه شدن خاطرات، خستگی‌های جسم از تن جدا شود.
برنامه‌ها با سخنرانی مفتی محمدقاسم قاسمی پی گرفته می‌شود. ایشان تحول و دگرگونی در جهان بشری و برای موفقیت بیشتر و رسیدن به هدف، شش اصل «اخلاص»، «تقوا»، «صبر و استقامت»، «آه سحرگاهی»، «حکمت» و «دعا» را یادآور می‌شود.
در ادامه پیکر تواضع، یادگار سلف، شیخ‌الحدیث مولانا سید محمدیوسف حسین‌پور، رئیس مدرسه عین‌العلوم گشت سراوان، مهمان ویژه‌ی این دیدار، به ایراد سخن می‌پردازد. سخنان از دل برآمده‌ی ایشان بر دل‌ها می‌نشیند. ایشان خاطرنشان کردند: «الله تعالی با پایان یافتن سلسله نبوت، وظیفه سنگین تبلیغ دین به صورت غیرمستقیم را به علما واگذار کرد.» ایشان ادامه دادند: «وقتی وظیفه اصلاح جامعه را بر دوش گرفته‌ایم، نباید در انجام آن کوتاهی کنیم.»
فرزندان در واپسین لحظات این دیدار، همه سراپاگوش منتظر دریافت آخرین توشه و دستورالعمل پدر معنوی‌شان هستند تا در پرتو آن پیش بروند و این سخنان را آویزه‌ی گوش کنند. انتظار به سر رسید. چشم‌ها نظاره‌گر شخصیتی بود که خیرخواه همگان است. بزرگمردی که برای همگان سخن دارد پدر معنوی دانش‌آموختگان دارالعلوم زاهدان مولانا عبدالحمید هستند. ایشان با بیان اینکه "مسیر اعتدال بهترین مسیر است" خاطرنشان کردند: جامعه اهل‌سنت بر این موضوع اجماع دارد که از افراط و تفریط دوری کرده و در مسیر اعتدال و میانه حرکت کند و معتقد است از همین مسیر می‌تواند مشکلات دینی و دنیوی خود را حل کند و به پیشرفت و ترقی برسد.
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه‌ی سخنان‌شان گفتند: اهل‌سنت با عملکرد خوب خود در انتخابات اخیر به عزت و احترام بی‌سابقه‌ای دست یافتند و در نزد ملت ایران محبوبیت کسب کردند. در این انتخابات دو چیز ثابت شد؛ اول اینکه اهل‌سنت یک وزنه‌ی مهم و تاثیرگذار است و دوم اینکه جامعه اهل‌سنت از عقلانیت و رشد سیاسی برخوردار است و می‌تواند متحد عمل کند.
عالم برجسته اهل‌سنت کشور در ادامه به بیان مطالبات و دغدغه‌های جامعه اهل‌سنت پرداختند و گفتند: جامعه اهل‌سنت دو دغدغه مهم دارد. اولین خواسته اهل‌سنت «نگاه یکسان» و دومین خواسته «به‌کارگیری شایستگان اهل‌سنت در مدیریت‌های استانی و کلان کشور» است.
لحظه‌ی وداع یاران فرا می‌رسد و فرزندان محبوب با دلی ناخواسته مادر علمی‌شان را وداع می‌گویند و رهسپار دیارشان می‌شوند. خدایشان در همه حال از بلا نگه دارد!

داوود گرگیج

بخش اخبار: 
اصلی