دومین نشست معنوی بانوان شیراز در ماه رمضان برگزار شد

دومین نشست معنوی بانوان شیراز در ماه رمضان برگزار شد

 به همت معاونت بانوان جماعت دعوت و اصلاح شهر شیراز، در تاریخ 18 خرداد ماه سال جاری، برابر با 13 رمضان، نشست معنوی بانوان این شهر با عنوان رمضان فرصتی برای زدودن غفلت برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار صفحه زنان اصلاح‌وب، سخنران نشست دکتر حبیب دانیالی بود و از اهمیت به خاطر سپاری مفاهیم مورد بحث جلسه در ابتدای سخنانش صحبت کرد و ماه رمضان را ماه خانه تکانی دل نامید و گفت: در رمضان باید برخی چیزها را از دل بیرون کنیم مثل حب جاه و مقام، مدرک و... .
وی گفت: محل استقرار ایمان، دل است و جایگاه اعتقاد، عقل است حال اعتقاد جمله‌ای از گزاره‌هاست مانند وجود خداوند و حقانیت پیامبر و... . هرگاه این گزاره‌ها در دل، جای گرفت و این باورها در قلب جای گرفت و متحول شد به آن می‌گوییم ایمان؛ و هدف انبیاء آوردن اعتقادات بود تا در سایه آن اعتقادات به تحول دل برسیم همانند عمر بن خطاب که پس از اسلام و متحول شدن به عمر فاروق تبدیل گشت.
دکتر دانیالی یکی دیگر از نتایج تحول ایمان را در صلح بودن انسان با افراد اطراف خود عنوان کرد و افزود: خداوند ما را خلق کرده تا با عبادت زندگی کنیم و از آن لذت ببریم و مهمترین موتور محرکه، عبادت است که سبب استفاده مناسب و لذت از دین است.
آنکه کارد قصد گندم بایدش        ورنه کاه اندر طبع می‌آیدش
نماز برای این است که همیشه به یاد و در کنار خدا باشیم؛ خداوند فرموده است که من اجر محسنین را ضایع نمی‌کنم پس شما سعی و تلاش خود را بکنید و وقتی گله می‌کنید که چقدر مشکل دارید‌، باید با زندگی کردن با خدا و عبادت، نشان دهید که خدا از آن مشکلات بزرگتر است؛ کسی که تحول مؤمنانه در دل داشته باشد به حرف خدا گوش می‌کند و در حین عبادت از فحشا و منکر دوری می‌کند.
وی اضافه کرد: فرهنگ قرآنی نمی‌گوید که با عبادت حساب و کتاب کنیم، چرا که عبادت برای خود ما فوائد و ارزش‌های فراوان دارد و ایمان چیزی نیست که یکباره به دست آوریم و گوییم با ایمان شدم. بلکه ایمان چیزی است که باید در شرایط مختلف حفظ شود مانند خوشی، سفر، مصیبت و غیره پس مدام باید به فکر تجدید ایمان باشیم.
عقل با احساسات و رویکردها فرق دارد، عقل چرتکه انسان است. از گناهان و اشتباهاتمان زود برگردیم چون هرچه بیشتر بگذرد سیاهی بیشتری بر قلب ما خواهد گذاشت و عبادت‌ها اگر حتی از سر رفع تکلیف باشد سبب نگهداری و بازداری انسان می‌شود و ممکن است خدا، روزی دست انسان را بگیرد و تمام عبادت‌هایی که انجام می‌دهیم باید از جنس طلب باشد و طلب چیزی در دل داشته باشیم.
سخنران نشست در ادامه صیام، قیام، قرآن( تعامل با قرآن )، انفاق و دعا را پنج کار ویژه که- در ماه رمضان برجسته است و- باید انجام داد، برای حاضران نام برد و گفت: آیه‌ی" یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام... "خطاب به مومنان است و روزه امر سخت و برای اولین بار نیست قبلا ازمایش شده و از پس آن برآمدیم و نگران نباشیم چون مدت زمان طولانی نیست، روزهایش معلوم اگر بیماری و پیری بود می‌توان بعدا قضا کرد و...
سخنران جلسه گفت: انگار" ما روزه می‌گیریم تا با تشنگی و گرسنگی، فقیران را بیاد آوریم!" در حالیکه این جمله اشتباه است بلکه بخاطر خدا از حلال‌ها دوری می‌کنیم تا در مواقع دیگر تمرین باشد برای دوری کردن از حرام خداوند.
وی در ادامه توضیح صیام گفت: الصیام جنه: روزه سپر است برای جلوگیری از زخمی شدن و انجام دادن کارهای ناپسند اخلاقی. روزه در راس عبادات قرار دارد و نزد خداوند جایگاه ویژه‌ای دارد چون خداوند می‌فرماید: روزه برای من است و خودم پاداش آن‌را می‌پردازم.
وی برای قیام معنای به پا داشتن نماز در شب را عنوان کرد و در مورد مفهوم اقامه الصلاه گفت: صلی یعنی روی کردن ؛ وقتی به نماز می ایستم یعنی روی کرد من به سوی خداست، خانه‌هایتان را مانند مقبره نکنید و نمازهای سنت خود را در خانه بخوانید و فضا را در شب برای خود ایجاد کنیم تا آرامش و شرایط برای بپاداری نماز و شب زنده داری داشته باشیم ، قیام شب را فرصتی بدانیم برای خلوت کردن و راز و نیاز کردن با خدا.
قرار است ان‌شاءالله آقای دکتر در نشست معنوی روز 25 خرداد ادامه‌ی مبحث خود را ارائه دهد.

.:: جدیدترین ::.

انفاق در رمضان دین و دعوت (1397/03/06)
آداب تلاوت قرآن کریم دین و دعوت (1397/03/05)
بامداد امروز، سیل در پسوه قربانی گرفت خبرهای اصلاح‌وب (1397/03/05)
رمضان ریسمان رهایی دین و دعوت، رمضان (1397/03/04)
به‌سوی آزادی فلسطین اجتماعی (1397/03/03)