گرمای بی‌سابقه امان مردم روزه‌دار سیستان و بلوچستان را بریده ‌است

گرمای بی‌سابقه امان مردم روزه‌دار سیستان و بلوچستان را بریده ‌است

موج گرمای بی‌سابقه‌ای که در روزهای اخیر در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان حاکم شده خساراتی را به کشاورزان و دیگر مردم این استان وارد کرده و شرایط زندگی را برای روزه‌داران دشوار کرده است.

به گزارش اصلاح‌وب به نقل از خبرگزاری تسنیم، دمای بالای هوا در روزهای اخیر در برخی از شهرهای جنوب سیستان و بلوچستان تا حدی بود که بنا بر اعلام هواشناسی استان رکورد بالاترین دمای ثبت شده در سطح استان ٢ بار شکسته شد و همچنین در برخی از شهرها نیز رکورد بالاترین دمای ثبت شده در ایستگاه هواشناسی آن شهر نیز شکسته شد.

روز یکشنبه، ٧ خردادماه دمای ٥١.٧ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در شهر راسک، مرکز شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان ثبت شد که بیشترین دمای ثبت شده در این شهر و استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شد؛ چرا که پیش از آن گرمترین دمای ثبت شده در استان با ٥١ درجه سانتی‌گراد بالای صفر متعلق به شهر زابل بود.

این روند افزایش دما در سیستان و بلوچستان ادامه داشت تا جایی که روز سه‌شنبه، ٩ خردادماه در شهر کنارک دمای ٥٢.٦ درجه سانتی‌گراد بالای صفر ثبت شد که بیشترین دمای ثبت شده در این شهر و استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود. همچنین در این روز چابهار به دمای بی‌سابقه ٤٤ درجه رسید و رکورد بلند مدت ایستگاه هواشناسی این شهر هم شکسته شد؛ چرا که پیش از این بیشترین دما در چابهار  ٤٢.٦ درجه سانتی‌گراد ثبت شده بود.

در روزهای اخیر همواره رکورد گرم‌ترین شهر کشور نیز متعلق به شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان بوده و علاوه بر آن افزایش شدید دما در منطقه سیستان که دمایی حدود ٤٠ درجه را در شهرهای این منطقه حاکم کرد، در کنار وقوع طوفان، گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا شرایط دشواری را برای مردم روزه‌دار سیستان و بلوچستان به وجود آورد.

 

گرمازدگی ٣٥ نفر از مردم شهرستان‌های منطقه بلوچستان

رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر با اشاره به افزایش دمای کم‌سابقه روزهای اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در پی گرمای بی‌سابقه چند روز اخیر در جنوب استان ٣٥ نفر از مردم شهرستان‌های ایرانشهر، نیکشهر و سرباز دچار گرمازدگی شدند.

 ایرج ضاربان ادامه داد: همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان موج گرمای بی‌سابقه‌ای بسیاری از شهرهای سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرهای منطقه بلوچستان را فرا گرفت که در پی آن مردم بسیاری از نقاط جنوبی استان با دمای بیش از ٥٠ درجه مواجه شدند و در چنین شرایطی گرمازدگی مردم طبیعی است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به تدابیر اندیشیده شده اکیپ‌های امدادی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر آمادگی لازم را جهت رسیدگی به وضعیت مردمی که دچار گرمازدگی شده‌اند، دارا هستند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

 

وارد شدن خسارت شدید به کشاورزان منطقه بلوچستان

گزارش خبرنگاران تسنیم از منطقه بلوچستان از وارد شدن خساراتی به کشاورزان جنوب سیستان و بلوچستان در پی گرمای هوای بی‌سابقه حکایت دارد تا جایی که تنها در یک مورد روز گذشته تعدادی از نخلستان‌های شهر «گشت» از توابع شهرستان سراوان آتش گرفت و ٧٠ نفر درخت در این آتش‌سوزی به خاکستر تبدیل شدند.

همچنین روز گذشته در پی وقوع آتش‌سوزی که بر اثر گرمای بیش از حد هوا در بیش از ٢ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان قصرقند رخ داد، ١١٢ نخل خرما در آتش سوخت و به خاکستر تبدیل شد؛ علاوه بر آن خساراتی نیز به باغات میوه این شهرستان وارد شد و بسیاری از درختان انبه و زیتون در پی گرمای بی‌سابقه از بین رفت.

 

روند افزایش دما در شمال استان ادامه دارد

علی ملاشاهی، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پیش‌بینی کلی وضع جوی استان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد تا یکشنبه هفته آینده در نیمه شمالی افزایش دما رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: ایش افزایش دما به نحوی است که دما در شهرهای شمالی به ٤٦ درجه می‌رسد؛ همچنین در ٢ روز آینده در نیمه جنوبی استان هوا گرمتر نشده و برخی نقاط کاهش دما خواهیم داشت.

 

گرما و بی‌آبی امان مردم را بریده است

علی کرد، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی در این رابطه اظهار داشت: روند بی‌سابقه افزایش دما در سیستان و بلوچستان نیازمند تدابیر ویژه مسئولان استان جهت رسیدگی به مشکلات مردم در پی این افزایش دما بود اما متاسفانه ستاد مدیریت بحران استان در این رابطه مناسب عمل نکرد و نخستین جلسه این ستاد چند روز پس از ایجاد موج گرمای بی‌سابقه تشکیل شد.

وی تصریح کرد: با وجود آنکه مردم در ماه مبارک رمضان با این موج گرما مواجه شده‌اند، نیاز به رسیدگی بیشتری دارند و این در حالی است که متاسفانه در برخی از مناطق جنوب استان مردم با مشکل نبود آب مواجه هستند و قطره‌ای آب در شبکه‌های آبرسانی به آنها وجود ندارد که این شرایط درد آنها را دوچندان مرده است.

کرد گفت: مسئولان کشوری و استانی باید هر چه سریعتر به مشکلات مردم مناطق محروم سیستان و بلوچستان که در پی ایجاد موج گرما دوچندان شده رسیدگی کنند، چرا که تحمل گرمای شدید و بی‌آبی آن هم در ماه مبارک رمضان در مناطقی که از حداقل امکانات زیرساختی بهره‌مند نیستند قابل تحمل نیست.

 

گرمای بی‌سابقه و افزایش مبالغ قبوض برق طاقت مردم را طاق کرده

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفت: در شرایطی که گرمای بی‌سابقه طاقت مردم جنوب سیستان و بلوچستان را طاق کرده، قبض برق مردم با مبالغی حدود یک میلیون تومان می‌آید که بدون شک مردم مناطق محروم استان توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند و این امر به مشکلی مضاعف برای مردم تبدیل شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در چنین شرایطی شاهد اقدام مناسبی از جانب مسئولان برای رفع مشکلات مردم محروم سیستان و بلوچستان نیستیم و تاکنون اقدام خاصی از سوی دستگاه‌های متولّی‌ انجام نشده است.

 

تعرفه برق مناطق گرمسیری برای جنوب سیستان و بلوچستان اعمال شود

رضا اربابی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: اعمال تعرفه برق مناطق گرمسیری در جنوب سیستان و بلوچستان با توجه به گرمای شدید هوا در این منطقه در ایام تابستان، مطالبه‌ی به حق مردم استان است.

وی گفت: در حال حاضر تنها در شهرستان‌های چابهار و کنارک تعرفه برق مناطق گرمسیری به مدت ٩ ماه از سال اعمال می‌شود که با توجه به گرمای شدید هوا در شهرستان‌های جنوب سیستان و بلوچستان، نیاز است این تعرفه در باقی شهرستان‌ها هم اعمال شود.

 

اربابی خاطرنشان کرد: گرمای بی‌سابقه در چند روز اخیر موجب شده مصرف برق در استان از یک هزار و ٣٠٠ مگاوات با افزایش ١.٥ برابری به یک هزار و ٤٢١ مگاوات برسد، که البته با تلاش نیروهای شرکت برق با وجود افت ولتاژ قعطی برق گزارش نشده است.

بدون امتیاز