پیام دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح به‌مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

 بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمین  والصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و صحبه اجمعین

فرا رسيدن ماه رمضان، موسم رحمت و مغفرت و رستگاری، ماه تهذیب نفس و ارتقای اخلاق و معنویت را به عموم مسلمانان و هموطنان گرامی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

رمضان، ضیافتی معنوی، فرصتی ارزشمند و مدرسه‌ای‌ تربیتی برای پرورش و اصلاح خویش و ایجاد تغییر مثبت در زندگی است؛ تا با نگاهی عمیق، اندیشه‌ای نو و از سر اخلاص و خودآگاهی به بازنگری در برنامه‌ها‌، رفتار و گفتارمان بپردازیم.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ﴿بقره/١٨٣﴾

رمضان یادآور عهد و پیمان جاودانه اهل ایمان، با پروردگار هستی است تا ضمن پاسداشت این عهد و پیمان وثیق با عزمی راسخ و مسؤولانه به آبادانی روز افزون درون و برون همّت‌ بگماریم.

بر اساس تعالیم اسلام، تحقّق‌ تقوا و پارسایی مستلزم عنایت و توجّه‌ هم‌زمان به عبادت خدا و خدمت به مردم است. از این رو، باید بکوشیم تا با حضور اجتماعی بیش از پیش و ارائه خدمت به دیگران، نقش مثبت و سازنده‌تری ایفا کنیم. تلاش برای ارتقای فرهنگ عمومی و تحقّق‌ بایسته‌های‌ جامعه‌ی مدنی نیز از جمله‌ی‌ مسؤولیت‌ها و مأموریّت‌‌های اهل ایمان است.

حضور مؤثّر‌ اعضا و مسؤولان جماعت در فعّالیّت‌های‌ اجتماعی و توسعه‌ی روابط با شخصیّت‌ها، جریان‌ها و نهادها را به فال نیک می‌گیرم و تداوم گسترش آن را ضروری می‌بینم. مشارکت هوشیارانه‌ی اعضای جماعت دعوت و اصلاح در انتخابات اخیر و نیز تشویق سایر هموطنان به حضور فعا‌ل را ارج نهاده و می‌ستایم.

بسیار مایه‌ی مسرّت‌ است که جماعت دعوت و اصلاح به عنوان تشکّلی‌ مدنی و سراسری با مشی میانه‌روانه‌ی خود توانسته است خدمات فرهنگی و اجتماعی ارزنده‌ای را در حد و توان و امکانات خود ارائه دهد. ما بر این باوریم که دین مبین اسلام، رشته‌ی پیوند اکثریّت‌ قریب به اتّفاق‌ هم‌میهنان و هویّت‌ ایرانی، مبنای مشترک همه‌ی ساکنان این مرز و بوم است و تنوّع‌ فرهنگی، قومی و مذهبی را باید به چشم فرصتی برای تعاون و هم‌افزایی نگریست.

رجای واثق دارم هموطنان گرامی با درایت خود و نیز با اهتمام جدّی‌ به رواداری و دگرپذیری، زمینه‌ی تحقّق‌ جامعه‌ی مدنی را بیش از پیش فراهم می‌نمایند و لازم است دولت‌مردان به ویژه دولت جدید با توجه بیشتر به حقوق شهروندی و حفظ نگاه برابر به همه‌ی شهروندان، چالش اقوام و مذاهب را به ویژه در شرایط ملتهب منطقه، به نفع وفاق ملّی‌ مدیریت کنند.

 امیدوارم ثمرات و برکات عبادت در ایّام‌ و لیالی این ماه بزرگ، در همه‌ی ابعاد و زوایای زندگی فردی و اجتماعی ما جاری و ساری شود و سعادت و نیک‌بختی دو جهان را به ارمغان آورد.

 

و ما ذلک علی الله بعزیز

والسلام علیکم و رحمة الله

 

عبدالرحمن پیرانی

دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح

 5/3/96