همایش بزرگ ختم بخاری - گزارش کامل

همایش بزرگ ختم بخاری - گزارش کامل

بیست‌وششمین همایش دانش‌آموختگی طلاّب‌ دارالعلوم زاهدان معروف به ختم صحیح بخاری، روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت‌ماه جاری در این شهر برگزار شد.

بنابه گزارش اصلاح‌وب به‌نقل از سنّی‌‌آنلاین؛ این همایش با حضور مهمانانی بالغ بر ٢٠٠ هزار نفر از اقشار مختلف اعمّ‌ از علما، نخبگان، ائمّه‌ی جمعه، فرهنگیان، دانشگاهیان، رجال سیاسی، جوانان، بازاریان و سایر اقشار از سراسر ایران، در محلّ‌ برگزاری نماز جمعه‌ی اهل‌‌سنّت‌ زاهدان (مصلّای‌ سابق) برگزار شد.

 

نشست مقدّماتی‌

در نشست مقدّماتی‌ این همایش که روز دوشنبه ٤ اردیبهشت‌ماه برگزار شد، علاوه‌ بر اجرای سرودهایی متنوّع‌، شماری از علمای استان‌های مختلف از جمله شیخ محمدحسین توانا از علمای استان هرمزگان، مولوی غلام‌نبی نعمتی استاد حدیث حوزه علمیه انوارالعلوم خیرآباد-تایباد، شیخ محمدصالح خِرَدنیا از علمای اهل سنّت‌ جنوب کشور، مولوی ایوب انصاری‌نیا از علمای بندر ترکمن و حافظ محمدکریم صالح مدیر حوزه‌ی علمیه‌ی رحمة‌ للعالمین، به ایراد سخن پرداختند. یکی از دانش‌آموختگان سال جاری دارالعلوم زاهدان نیز سخنانش را در این جلسه ارائه کرد.

شیخ محمدحسین توانا، در سخنانش با تأکید‌ بر لزوم حفظ وحدت و اخوت‌ مسلمانان در شرایط کنونی، آن را مهم‌ترین عامل پیروزی امّت‌ اسلامی در طول تاریخ دانست.

مولوی ایوب انصاری‌نیا نیز با اشاره به جایگاه صحابه -رضی‌الله‌عنهم- از آنان به‌عنوان «ستارگان آسمان بشریت» یاد کرد.

مولوی غلام‌نبی نعمتی، از «دین اسلام» به‌عنوان بزرگترین امانت الهی یاد کرد و نافرمانی پروردگار را «بدترین خیانت» در این امانت دانست. وی همچنین از «حضور پررنگ جوانان» در مجالس دینی اظهار خرسندی کرد که «علی‌رغم دام‌هایی که دشمنان در مقابل‌شان پهن کرده‌اند» در این مجالس شرکت می‌کنند.

شیخ محمدصالح خِرَدنیا، طی سخنانی در این همایش بر لزوم توجّه‌ به فریضه‌ی «امر به معروف و نهی از منکر» تأکید‌ کرد و آن را «ملاک برتری امّت‌ اسلام» دانست.

حافظ محمدکریم صالح نیز با اشاره به گذشته‌ی درخشان امّت‌ اسلام در نجات بشریّت‌ از تاریکی‌‌ها و رهنمون شدن جهان به‌سوی هدایت و رستگاری، «اصلاح جامعه» را مهمترین وظیفه و رسالت این امّت‌ عنوان کرد.

برنامه‌های نشست مقدّماتی‌ همایش دانش‌آموختگی با سخنرانی و دعای حافظ محمدکریم صالح پایان یافت.

 

نشست رسمی

نشست رسمی این همایش صبح روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت‌ماه بود که با طنین دل‌نواز کلام وحی آغاز شد.

در ابتدای این نشست، مولوی خالد قنبرزهی به نمایندگی از دانش‌آموختگان امسال دارالعلوم زاهدان در موضوع «اعتدال در سیره‌ی پیامبر اکرم و صحابه» سخنرانی کرد.

مولوی گل‌محمّد‌ مؤمن، استاد حدیث حوزه علمیه‌ی احناف خواف که در رأس هیأتی به‌نمایندگی از مولوی حبیب‌الرّحمان‌ مطهّری‌، مدیر حوزه‌ی علمیه‌ی احناف خواف در این همایش حضور یافته بود، پیرامون جایگاه حدیث در اسلام، مطالبی ایراد کرد. وی با اشاره به اهمّیّت‌ فراگیری حدیث و جایگاه کسانی که به این علم مقدّس‌ مشغول هستند، فهم قرآن را منوط به آشنایی با حدیث دانست.

مولوی غلام‌حیدر فاروقی، امام‌جمعه‌ی اهل‌سنّت‌ بیرجند نیز پس از ابلاغ سلام علما و مردم این شهرستان به مولانا عبدالحمید و سایر اساتید و طلاّب‌ دارالعلوم زاهدان، پیرامون عوامل بحران‌های موجود در جهان اسلام به ایراد سخن پرداخت. وی با اشاره به دوران طلایی صدر اسلام، عمل به شریعت را دلیل موفّقیّت‌ صحابه و دوری مسلمانان عصر حاضر از قرآن کریم را دلیل تمام بحران‌ها و پریشانی‌ها عنوان کرد.

در ادامه مولوی بهزاد فقهی از علمای استان خراسان رضوی با اشاره به مجاهدت‌های صحابه برای پاسداری از دین اسلام، زنده شدن این صفات در عصر حاضر را برای برون‌رفت از بحران‌های موجود ضروری دانست و گفت: «برای نجات از بحران‌های موجود باید صفات صحابه در امّت‌ زنده شوند.»

آیت‌الله مهدی احدی از اساتید حوزه علمیه‌ی قم نیز که یکی از مهمانان این همایش بود، با اشاره به تحوّلات‌ جهانی بعثت پیامبر اکرم –صلّی‌الله علیه و سلّم–  تربیت انسان‌های بزرگی مانند «صحابه» را از بارزترین نتایج بعثت دانست. وی اظهار داشت: «پیامبر اکرم انسان‌های بی‌تمدّن‌ را به مقام «رضوان اکبر» رساند.»

مولوی نذیراحمد سلامی، استاد حدیث دارالعلوم زاهدان و نماینده‌ی مردم زاهدان در مجلس خبرگان، با بیان این‌که‌ بهره‌مندی از «توحید» با «وحدت» امکان‌پذیر است، به برّرسی‌ چالش‌های پیش روی امّت‌ اسلامی پرداخت و بر ضرورت «وحدت» و «توحید کلمه» تأکید کرد.

مهندس علیم یارمحمدی‌، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، در این همایش از اهانت بعضی شبکه‌های افراطی به مقدّسات‌ و شخصیّت‌‌های‌ مورد احترام اهل‌سنّت‌ به‌شدّت‌ انتقاد کرد و با صراحت اعلام کرد: «اهانت به مولانا عبدالحمید، توهین به جامعه اهل سنّت‌ است.»

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان‌وبلوچستان از این استان به‌عنوان «نماد وحدت» در کشور یاد کرد. وی اظهار داشت: «امروز میزبان خیل عظیم فرهیخته‌ای هستیم که در تلاش‌اند تا از چراغ پرنور پیامبر صیانت کنند و راه را بر هرگونه ظلم بر بشریت ببندند، همان‌گونه که پیامبر اکرم –صلّی‌الله علیه و سلّم–  می‌اندیشید تا با بعثتش راه را بر هر گونه تفرقه ببندد؛ لذا این حضور و اقبال را گرامی می‌داریم.»

آیت‌الله اراکی، دبیرکل‌ مجمع تقریب مذاهب، از دیگر مهمانان ویژه‌ی بیست‌وششمین همایش دانش‌آموختگی طلاّب‌ دارالعلوم زاهدان بود. وی با تأکید‌ بر لزوم حفظ اتّحاد‌ و انسجام مسلمانان در شرایط کنونی، همایش دانش‌آموختگی دارالعلوم زاهدان را «نماد وحدت جامعه» دانست.

دکتر جلیل رحیمی، نماینده‌ی حوزه انتخابیه‌ی تربت‌جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن اظهار تأسّف‌ از اوضاع بحرانی جهان اسلام، بر لزوم «چاره‌اندیشی» در این زمینه تأکید‌ کرد. وی از اقدامات شبکه‌های موهن انتقاد کرد و گفت: «اگر هر کسی در هر مقامی و در هر لباسی که باشد و بخواهد از شبکه‌های ماهواره‌ای و تریبون‌های مختلف کینه و نفرت را در جهان اسلام گسترش بدهد؛ شیعه باشد یا سنّی‌، چنین فردی هیچ ارتباطی با پیامبر رحمت و رأفت ندارد.‌»

دکتر سید احمد هاشمی، از علمای استان فارس در این همایش با اشاره به برتری قرآن مجید بر سایر کتاب‌های آسمانی، به بیان برخی از ویژگی‌های قرآن و وظایف مسلمانان در قبال آن پرداخت.

معاون تربیتی «جماعت دعوت‌ و اصلاح» در سخنانش در بیان وظایف مسلمانان در قبال قرآن عظیم‌الشأن گفت: «ما مسلمانان در قبال این کتاب آسمانی وظایفی داریم که مهمترین آن‌ها عبارتند از: «یادگیری؛ آموزش؛ تلاوت؛ استماع همراه با سکوت؛ تدبّر‌ در آیات قرآن؛ اظهار فروتنی و خشوع در مقابل آن؛ عمل به دستورات قرآن و حفظ آن.»

مولوی محمدطیب ملازهی، امام‌جمعه‌ی اهل سنّت‌ مسجد نور و مدیر مدرسه‌ی دینی «شمس‌العلوم» ایرانشهر نیز طی سخنانی در این همایش پیرامون اخلاق حسنه‌ی رسول اکرم –صلّی‌الله علیه و سلّم–  خاطرنشان کرد: «رسول‌الله –صلّی‌الله علیه و سلّم–  نمونه‌ی گذشت و جوانمردی است؛ پاسخ پیرزنی را که بر سر آن‌ حضرت خاکستر می‌ریخت با لبخند می‌دهد و هنگامی‌ که بیمار می‌شود به عیادتش می‌رود، نمونه‌ای از گذشت و بزرگ‌منشی ایشان است.»

در انتهای این بخش هم‌چنین از ٥٠ برادر و ٩ خواهر حافظ کلام‌الله مجید تجلیل شد و سروده‌هایی متنوّعی نیز اجرا شد.

 

نشست پایانی ‌

در بخش پایانی بیست‌وششمین همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان، مولانا عبدالحمید، شیخ سیدیحیی کمالی‌زاده، هرمز شجاعی‌مهر، شیخ‌ سید محمد شافی قریشی و مولوی محمدقاسم قاسمی به ایراد سخن پرداختند.

شیخ‌ سید محمد شافی قریشی طی سخنانی با اشاره به جایگاه والای صحابه و اهل بیت نزد اهل سنّت‌، بر لزوم شناخت صحابه و اهل بیت از منابع قرآن و سیره تأکید کرد. وی در بزرگترین گردهمایی اهل سنّت‌ ایران، خاطرنشان کرد: «صحابه و اهل بیت بعد از انبیا بالاترین مقام و جایگاه را دارند. شناخت اهل بیت و صحابه برای هر مسلمانانی لزوماً باید همان شناختی باشد که در قرآن و سیره به وضوح بیان شده است.»

مولوی محمدقاسم قاسمی، مفتی دارالعلوم زاهدان در جمع شرکت‌کنندگان این همایش در مورد اهمّیّت‌ ایمان و صفات مؤمنان به ایراد سخن پرداخت. وی با اشاره به اهمّیّت‌ توکّل‌ و اعتماد بر الله تعالی، خاطرنشان کرد: «مؤمن در هر امری نگاهش به الله تعالی است. او را محافظ، مُعز‌ و مُذل‌ خود می‌داند و به او اعتماد دارد. در مقابل هر تهدید و خطر می‌گوید «حسبنالله»؛ «خدا ما را کافی‌ست.»

ادامه‌ی همایش با سخنرانی شیخ سید‌ یحیی کمالی از علمای اهل سنّت‌ ارومیه، هرمز شجاعی‌مهر از مجریان صداوسیما، اجرای سرود توسط پیام عزیزی و گروه سرود طلاّب‌ دوره حدیث دارالعلوم زاهدان پی گرفته شد.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه‌ی اهل سنّت زاهدان، در آغاز سخنانش «حضور گسترده و پرشور» اقشار مختلف را در این همایش «رحمت پروردگار» دانست و اظهار داشت: «این جمعیت با حسّ‌ دین‌خواهی و دین‌طلبی در این جلسه حضور پیدا کرده است تا از رحمت و مغفرت الله تعالی بهره‌مند شود.»

وی در ادامه از «دین اسلام» و «تقوا» به‌عنوان بزرگترین سرمایه‌های امّت‌ اسلامی یاد کرد و مبنای بهترین پیشرفت را بر «ایمان» و «اعتقاد درست» دانست.

مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان به موضوع انتخابات پیش‌رو اشاره کرد. وی «استفاده از شایستگان اهل سنّت‌ را در کابینه‌ی دولت بعدی» به‌عنوان مهمترین درخواست جامعه‌ی اهل سنّت‌ از رئیس جمهور آینده عنوان کرد و گفت: «در انتخابات ریاست‌جمهوری باید ببینیم کدام یک از کاندیداها دارای دید وسیع‌تری است. ما برّرسی‌ می‌کنیم و به فردی رأی می‌دهیم که اوّلاً‌ به نفع تمام ملّت‌ و در ثانی به نفع جامعه‌ی اهل سنّت‌ ایران باشد و بهتر بتواند به مشکلات اهل سنّت‌ رسیدگی کند.» وی همچنین برضرورت توجّه‌ به تجربه و توانمندی افراد در انتخابات شوراها تأکید کرد.

امام جمعه‌ی اهل سنّت‌ زاهدان همچنین خواستار «رفع ممنوعیت قانونی اهل سنّت‌ برای تصدّی‌ پست ریاست‌جمهوری»‌ شد و گفت: «معتقدیم قانون اساسی کشور باید در مورد ممنوعیّت‌ تصدّی‌ اهل سنّت‌ برای پست ریاست‌جمهوری تغییر پیدا کند. این قانون که در آن زمان از سوی خبرگان مورد تصویب قرار گرفته است اشتباه بوده و باید تغییر کند.»‌

وی از مقام معظّم‌ رهبری خواست دستور حل مشکلات جامعه‌ی اهل سنّت‌ را صادر کند و افزود: «البته ما بر این نکته واقفیم که تمام مسائل در دست دولت نیست، لذا جامعه‌ی اهل سنت از نظام جمهوری اسلامی و از شخص مقام معظّم‌ ‌رهبری که پدر دلسوز ملّت‌ هستند، به‌عنوان کسانی که از دستورات ایشان پیروی می‌کنند درخواست دارند با فرمان «فصل‌الخطاب» خودشان مبنی بر بکارگیری شایستگان اهل سنّت‌ در هیأت دولت و در رده‌‌های مختلف استخدامی، دستور صادر کنند.»

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش در همایش با اشاره به اوضاع بحرانی جهان، بر لزوم «آسیب‌شناسی» این بحران‌ها تأکید‌ کرد. مولانا عبدالحمید «دشمنی و عناد با اسلام»، «استبداد و خودکامگی حکومت‌ها»، «عدم رعایت حقوق اقلّیّت‌‌ها» و «عملکرد نادرست قدرت‌های منطقه» را مهمترین عوامل گسترش «افراط‌گرایی» و «تروریسم» در جهان دانست.

وی در پایان بر «حفظ حرمت مقدّسات‌ و علمای مذاهب»‌ تأکید‌ کرد و گفت: «ما عزیزان شیعه را برادران مسلمان خودمان می‌دانیم و انتظار داریم حرمت مقدّسات‌ و علمای شیعه و سنّی‌ حفظ شود.»

 

بیست‌وششمین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان با عمّامه‌‌گذاری ٢١٠ دانش‌آموخته دارالعلوم زاهدان و قرائت اسامی ١٣٦ خواهر فاضله و تجلیل از آنان و دعای مولانا عبدالحمید به پایان رسید.

همایش بزرگ ختم بخاری - گزارش کامل
همایش بزرگ ختم بخاری - گزارش کامل
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1396/02/08

اجرکم عندالله